|
کدخبر: 123451

اگر می خواهید فروش فوق العاده خودرو ثبت نام کنید، بخوانید!

شرط نداشتن پلاک فعال در خانوار از شروط شرکت در فروش فوق‌العاده خودروسازان حذف شد.

آن طور که سهیل معمارباشی، مدیر‌کل صنایع حمل‌ونقل وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گوید شرط نداشتن پلاک فعال در خانواده که مشکلاتی برای برخی از متقاضیان ایجاد کرده بود، برداشته شد.

او ادامه می‌دهد تنها ملاک در این زمینه نداشتن پلاک فعال برای فرد متقاضی شرکت در طرح فروش فوق‌العاده خواهد بود. معمارباشی که به تشریح مصوبات کمیته خودرو پرداخته اظهار کرده است: در طرح فروش فوق‌العاده آتی خودروسازان، متقاضیان باید ۱۰ درصد قیمت رسمی خودروی موردنظر را هنگام ثبت‌نام پرداخت کنند.

 

معمارباشی درباره نحوه پرداخت ۱۰ درصد قیمت رسمی خودرو از سوی متقاضی در هنگام ثبت‌نام، می‌گوید این مبلغ باید در هنگام ثبت‌نام به حساب واسطی که توسط شرکت‌های خودروساز اعلام می‌شود، واریز شود. این مقام وزارت صنعت ادامه می‌دهد: این ۱۰ درصد مبلغ خودرو از زمان ثبت‌نام تا زمان اعلام منتخبان قرعه‌کشی در حساب واسط، در یک حساب بانکی به اسم فرد متقاضی خواهد ماند و در صورت عدم برنده شدن متقاضی در قرعه‌کشی، این مبلغ که در حساب فرد بلوکه شده بود، قابل برداشت خواهد شد.

اما تغییر سوم ایجاد‌شده درباره نحوه برگزاری فروش‌های فوق‌العاده خودروسازان است.پیش تر جعفر سرقینی سرپرست وزارت صمت در حاشیه جلسه هیات دولت اعلام کرده بود که مدیران خودروساز برای ایجاد آرامش در بازار موظف شدند تا پایان سال جاری تعداد ۱۵۲ هزار دستگاه از انواع محصولات خود را در قالب طرح‌های فروش فوق‌العاده به متقاضیان عرضه کنند.

بعد از اظهارات سرقینی نحوه تقسیم این ۱۵۲ هزار خودرو میان دو خودروساز بزرگ کشور مشخص شد.

تعهد ایران خودرویی‌ها از این تعداد خودرو ۱۱۰ هزار دستگاه بود و وزارت صمت تولید و عرضه ۴۲ هزار دستگاه خودرو را به مدیران خودروسازی سایپا تکلیف کرد. اگر تکلیف تولید و عرضه ۱۵۲ هزار دستگاه خودرو از سوی سیاست گذار کلان به مدیران شرکت‌های خودروساز را با تقسیم بندی یاد شده قطعی بدانیم آنگاه با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود که غول آبی جاده مخصوص باید به‌طور ماهانه ۱۸ هزار و ۳۳۴ دستگاه از انواع محصولات حاضر در سبد محصولاتی خود را در قالب طرح‌های فروش فوق‌العاده خود عرضه کند. غول نارنجی جاده مخصوص نیز با توجه به تعهد ۴۲ هزار دستگاهی خود باید ماهانه ۷هزار دستگاه از انواع محصولات خود را در معرض انتخاب متقاضیان طرح‌های فروش فوق‌العاده خود قرار دهد. البته آن طور که معمارباشی می‌گوید براساس مصوبه کمیته خودرو شرکت‌های خودروساز موظف هستند هر دو هفته یک بار طرح فروش فوق‌العاده خود را برگزار کنند. اظهارات معمارباشی در شرایطی است که وی مشخص نکرده برگزاری فروش فوق‌العاده آیا منوط به اتمام تعهدات فروش قبلی است یا خیر؟ در اولین فروش فوق‌العاده که در خرداد ماه سال جاری کلید خورد وزارت صمت اعلام کرد که برگزاری هر فروشی منوط به اتمام تعهدات فروش قبلی است. بر همین اساس است که ایران خودرو تاکنون سه فروش فوق‌العاده برگزار کرده حال آنکه سایپا به همان اولین فروش خود اکتفا کرده است. حال این سوال مطرح است که وزارت صمت الزام فروش هر دو هفته یک بار را با در نظر گرفتن اتمام تعهدات اجباری کرده یا مجوزها از قبل صادر شده و این وزارتخانه تنها در انتظار پایان دو هفته است تا خودروسازان فروش دیگری را آغاز کنند.

منبع: دنیای اقتصاد
 • متقاضی ارسالی در

  حداقل امتیازی به کسانی که در خانواده خود رو ندارند بگذارید من که چندین بار شرکت کردم موفق نشدم خودرو لازم دارم مشخص می شه همش الکیه

 • سلطانی ارسالی در

  باسلام با توجه به اینکه در قرعه کشی مشارکت با موعد تحویل شهریور ۱۴۰۱ و در مرحله جایگزینی و رزرویها در حالی که اصلن از برگزاری چنین مرحله ای مطلع نبودم برنده شدم و از سوی شرکت نیز هیچ پیامی برای اینحانب ارسال نگردید و طی تماس های تلفنی مکرر با شرکت عنوان شد شاید یک روز دیگر تمدید شود و من بتوانم مبلغ را واریز کنم ولیکن این امر محقق نشد و در نهایت عنوان شد که حق شرکت در قرعه کشی های بعدی را ندارم و توجها به این موضوع که هیچ پلاک فعال و یا خودرو ندارم عاجرانه خواهشمندم در مورد این شرایط تجدید نظر فرمایید و اجازه دهید در قرعه کشی خرید خودرو شرکت نمایم.

  • ناصر ارسالی در

   اجازه دادم برو شرکت کن.

 • سعید ارسالی در

  سلام .بنده در فروش سومین فوق العاده ایران خودرو شرکت کردم و برنده شدم اما بدلیل مشکلی که برایم پیش آمد نتوانستم بموقع ثبت نام کنم . متاسفانه اکنون سایت ثبت نام ایران خودرو اجازه ثبت نام دوباره به من نمی دهند و میگویند دارای شرایط نمیباشد . لطفا به گوش مسِئولین ایران خودرو برسانید همکاری نمایند . باتشکر

 • ناشناس ارسالی در

  خواهش میکنم مشگل اون افرادی ک در دوره مشارکت در تولید برنده شدن و انصراف دادن رو حل کنین،الان ما رو محروم کردن،چرا اخه؟؟ما ک ماشین نداریم،،کمک کنین مام بتونیم در این طرح فروش فوق العاده شرکت کنم،،بهمون حق بدین وقتی میبینی ۱۹ ماه بعد ماشینو تحویل میدن دلسرد بشی و انصراف بدی،،خواااهش میکنم مشگل ما رو ب گوش اون مسئولانی ک این پیش شرط رو گذاشتن برسونین بلکه مام مث همه اونا ک ماشین ندارن بتونیم ثبت نام کنیم،،ممنونم

ارسال نظر