|
کدخبر: 122662 شروین اشیدری

کارشناس خودرو در گفت و گو با گسترش نیوز مطرح کرد:

تنها گزینه ایران برای همکاری خودرویی

کارشناس خودرو گفت: خودروهای روسی به هیچ وجه با نمونه های چینی قابل مقایسه نیستند. خودرویی که در حال حاضر قرار است به ایران آورده شود ۱۵ سال است که روی خط تولید قرار دارد.

خودرو تنها گزینه ایران برای همکاری خودرویی

این روزها صحبت درباره همکاری های جدید خودرویی مجددا زیاد شده است. یکی از مواردی که اخیرا به نوعی به یک بمب خبری تبدیل شد بحث تولید خودروهای یک برند روسی در ایران است. آنطور که به نظر می‌رسد یکی از شرکت ها که با هیوندای نیز همکاری داشت قصد دارد کار تولید این خودروها را انجام دهد. لازم به ذکر است که این خودروها در دو نوع شاسی بلند و پیکاپ هستند.

زاوه۲

اما آیا خودروهای روسی قابل اطمینان هستند؟ وضعیت آن ها نسبت به نمونه های چینی چگونه است؟ ایران شرایط همکاری با چه کشورهای دیگری را در زمینه خودرو دارد؟ برای بررسی بیشتر این موارد و رسیدن به پاسخ سوالات ذکر شده گفت و گویی با فربد زاوه، کارشناس حوزه خودرو انجام دادیم که در ادامه گزارش مشروح آن را می‌خوانید. با گسترش نیوز همراه باشید.

زاوه ابتدا اظهار کرد: تولید خودروهای روسی به طور کلی حتی آنقدر در سرزمین خودشان مهم نبوده که بخواهد در ایران به عنوان یک موضوع اساسی مطرح شود. تولید این خودروها در کشور هیچ تاثیری بر وضعیت بازار نخواهد داشت. خودرویی که قرار است در ایران تولید شود از نوع شاسی بلند آفرود است که مارکت بزرگی ندارد. به طور کلی خودروهای روسی محصولات خاصی محسوب می شوند و می توان گفت نقش اساسی در بازار خودروی ایران بازی نخواهد کرد.

مقایسه خودروهای روسی و چینی

وی ادامه داد: خودروهای روسی به هیچ وجه با نمونه های چینی قابل مقایسه نیستند. خودرویی که در حال حاضر قرار است به ایران آورده شود ۱۵ سال است که روی خط تولید قرار دارد. صنایع خودروسازی روسیه و چین را نمی توان با یکدیگر مقایسه کرد و چین خیلی پیشرفته تر است.

زاوه در پاسخ به این سوال که همکاری با چینی ها در زمینه خودروسازی چگونه است؟ گفت: از لحاظ همکاری های بین المللی حتی ما با چینی ها نیز نمی توانیم کار کنیم. محدودیت ها به شدت زیاد است و شاید فقط بتوان با شرکت هایی مثل همین تولیدکننده خودروهای روسی همکاری کرد. از بابت قرارداد ایران و چین نیز به نظرم شرایط هیچ تغییری نمی کند. همین الان نیز چین با ما همکاری نمی کند و تفاهم نامه مشترک ۲۵ ساله مشکلی را حل نخواهد کرد.

دلیل عدم همکاری چین با ایران

این کارشناس حوزه خودرو تاکید کرد: اگر رویه های فعلی در صنعت خودرو را ادامه دهیم مطمئنا به نتیجه ای در آینده نخواهیم رسید. چینی ها هنوز صادرات به آمریکا ندارند و بزرگ ترین بازار خودرو در جهان نیز خود چین است. بازار چین از آمریکا بزرگتر است اما چینی ها به دلیل دسترسی نداشتن به منابع خطوط ارتباطی دلار در زمینه همکاری با ایران تعلل می کنند. مشکل تحریم آمریکا به مسئله دسترسی به خطوط ارتباطی دلار مربوط است چرا که پژو نیز فروش آنچنانی در آمریکا ندارد اما به خاطر این مسئله همکاری با ایران را قطع کرد.

تنها گزینه همکاری خودرویی

وی در پایان اشاره کرد: کشورهای دیگر نیز در زمینه همکاری مانند مالزی که شرکت پروتن در آن قرار دارد هم صاحب تکنولوژی نیستند. مالزی در وضعیت مطلوبی به سر نمی برد. تنها گزینه ای که می شود تا حدودی روی آن حساب کرد کشور هند است. ما هنوز سراغ هند نرفتیم اما مشکل این است که خودروهای تولید شده در هند مشخصات و امکانات ضعیفی دارند. آن ها فقط می خواهند خودرویی با قیمت ارزان تولید کنند و لذا این ارزانی بیش از حد خودرو در هند باعث می شود محصولات نیز از لحاظ توانایی پیشرانه ضعیف باشند.

  • ناشناس ارسالی در

    هرچی باشه از پراید بهتره امنیتش بیشتره پراید هم جز خودرو هستش

ارسال نظر