کدخبر: 92255

زنان قربانی تجاوز چه کنند؟ + جزئیات

کاوه راد، وکیل دادگستری گفت: پرونده‌های تجاوز در نظام کیفری ایران، از پیچیده‌ترین پرونده‌ها محسوب می‌شود. علت عمده‌ی آن هم از بین رفتن مدارک و آثار جرم توسط قربانی در همان ساعات اولیه است.

گسترش‌نیوز: یکی از مشکلات در تجاوز جنسی اثبات این جرم است. کاوه راد، وکیل دادگستری در این مورد توضیحاتی داده و تاکید کرد: در این هفت بند توضیح داده‌ام که مهم‌ترین اقدامات، برای جمع‌آوری مدارک کافی بلافاصله پس از وقوع جرم چیست:

یک: در صورت وقوع تجاوز، بلافاصله محل امنی بیابید. با مطمئن‌ترین شخص زندگی خود تماس بگیرید و از او بخواهید برای ساعت‌های پس از وقوع بزه کنار شما بماند. رفتار هیجانیِ لحظه‌های بعد از وقوع تجاوز، عمده‌ترین عامل از بین بردن مدارک است.

دو: قبل از معاینه کامل توسط پزشک قانونی، مدارک تجاوز را از بین نبرید. حمام نروید و دندانهای خود را مسواک نزنید. لباس‌های خود را با دقت در بیاورید و در پلاستیک تمیز و در بسته‌ نگه‌داری کنید. تمام جزییات به ویژه زمان‌ها، مکان وقوع و جزییات صحنه تجاوز را یادداشت کنید.

سه: در تجاوز سفید، میان متجاوز و قربانی، رابطه آشنایی وجود دارد. اسامی همه افرادی که به نوعی شاهد ملاقات شما بوده‌اند را بخاطر بیاورید. اگر مدت کوتاهی قبل از وقوع تجاوز در مکانی غذا خورده‌اید، به سینما رفته‌اید و یا از فروشگاهی خرید کرده‌اید، نام و آدرس آن را در جایی بنویسید.

چهار: اگر گمان می‌کنید به شما داروی خواب‌آور یا مواد مخدر یا الکل داده شده است بخواهید از شما آزمایش خون و ادرار گرفته شود. با در جریان گذاشتن پزشک، از او بخواهید ضمن بررسی دقیق میزان جراحات، خطر بیماری‌های مقاربتی و حاملگی ناخواسته را در نظر بگیرد.

پنج: تصویر، صوت و تمامی مدارک الکترونیک از جمله تماس، پیامک و شبکه‌های اجتماعی از جمله دلایل اثبات ادعای شما محسوب می‌شوند. بنابراین کلیه گفت‌وگوها، پیامهای تهدید و اخاذی احتمالی بعدی را با دقت جمع‌آوری و در چند نسخه کپی و نگه‌داری کنید.

شش: در صورت تمایل می‌توانید در مراجعه نخست به کلانتری، از افسر ارشد، تقاضا کنید طرح موضوع در کلانتری توسط افسر زن و با حفظ محرمانگی صورت گیرد. کلیه واحدهای کلانتری و پلیس آگاهی، موظفند از نیروی پلیس زن برای ارائه خدمات انتطامی به بانوان، استفاده کنند.

هفت: مرتکبان تجاوز عموماً دارای ویژگی‌های شخصیتی مشترکی هستند: مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی پائین، برانگیختگی هیجانی، فرار از مسئولیت، علاقه به خشونت و بدرفتاری با حیوانات، سابقه خشونت و تحقیر افراد زیردست و کارمندان و رفتارهای پرخطر در هنگام مصرف مواد مخدر و الکل.

منبع: رکنا

ارسال نظر