کدخبر: 92195

ابتلای ۲۰۰ نفر به کرونا در شهرداری تهران

در چهل و هشتمین روز از شیوع کرونا در کشور براساس اعلام وزارت بهداشت تاکنون ۶۰۵۰۰ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۳۷۳۹ نفر فوت شده و ۲۴۲۳۶ نفر بهبود یافته‌اند.

گسترش‌نیوز: «رضا کرمی محمدی» جانشین شهردار تهران در ستاد مقابله با کرونا در خصوص طرح غربالگری پایتخت‌نشینان گفت: این یک اقدام کلیدی است که دکتر زالی پیگیر آن است، چراکه همه کشورهایی که در کنترل کرونا موفق شدند، مسئله غربالگری را در دستور کار خود قرار دادند. وزارت بهداشت نیز این کار را در دستور کار خود قرار داده است و در کل کشور در حال اجرا است، اما در تهران این اقدام ضعیف انجام شده است و نتوانستند آنگونه که باید و شاید اطلاعات افراد و محلات را پیدا کنند.

او ادامه داد: طی مذاکراتی که با ما داشتند درخواست کمک کردند، چراکه سازمانی که بیشترین دسترسی به اطلاعات شهروندان را در بلوک‌های مختلف دارد. قرار بر این شد کمک کنیم تا اطلاعات مردم تهران جمع‌آوری شود، چراکه این احتمال می‌رود تعداد بیماران بالاتر برود، در نتیجه این اطلاعات برای گرفتن تصمیمات بعدی ستاد ملی بسیار موثر است.

کرمی محمدی در ادامه تصریح کرد: اکنون بحث تبادل اطلاعات و کمک به غربالگری در دستور کار است. اطلاعاتی که از شهروندان در هر محله‌ای داریم را در اختیار ستاد مبارزه با کرونا قرار می‌دهیم، همچنین مکانی که برای غربالگری نیاز است را در اختیار می‌گذاریم و اطلاعات آنها نیز برای ما موثر است و یک اقدام مشترک چندجانبه اجرایی می‌شود.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران در خصوص جزییات این طرح گفت: جزییات این طرح طی جلسه‌ای که با دکتر زالی و دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار می‌شود، مشخص و انشالله تا انتهای هفته اجرایی می‌شود.

او ادامه داد: این اقدام کمک به وزارت بهداشت برای غربالگری و پیدا کردن بیماران است. بیماران ما چند دسته هستند و آن فردی که از سوی وزارت بهداشت در هر محله‌ای مدیریت کار را برعهده دارد، تشخیص می‌دهد که بیمار نیازمند تست است و آن فرد را به آزمایشگاه‌هایی که مشخص کرده‌اند، ارجاع می‌دهد یا اگر نیازمند بستری باشد، به بیمارستان‌های تعیین شده معرفی می‌کنند.

کرمی محمدی تصریح کرد: همچنین برای کسانی که بیمار بودند و پس از ترخیص به خانه بازگشته‌اند، سازوکاری تعریف شده است که اقلام و ارزاق آنها در اختیارشان قرار گیرد تا مجبور به بیرون آمدن از خانه نشوند.

جانشین شهردار تهران در ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه از چه آمبولانس‌هایی برای حمل متوفیان مبتلا به کرونا استفاده می‌شود، گفت: از ابتدای شیوع کرونا و فوت نخستین افراد تعدادی آمبولانس مشخص به این امر اختصاص داده شد. رانندگان این آمبولانس‌ها مجهز به گان و وسایل بهداشتی هستند و آمبولانس‌ها نیز پس از هربار جابه‌جایی ضدعفونی می‌شوند.

کرمی محمدی همچنین در خصوص تعداد افرادی که در شهرداری تهران به کرونا مبتلا شده‌اند، گفت: ما از همه سازمان‌ها درخواست کردیم که آمار افراد مبتلا به کرونا را اعلام کنند. آماری که تا چند روز پیش تعدادی از سازمان‌ها ارائه دادند در حدود ۷۵ مبتلا بود و بسیاری از سازمان‌ها هنوز اطلاعات را ارسال نکردند و ضمن اینکه این آمار هر روز فرق می‌کند. تعدادی از سازمان‌ها افراد را معرفی کرده‌اند و در مجموع شاید در حدود ۲۰۰ نفر به کرونا مبتلا هستند، اما با توجه به اینکه تعدادی از سازمان‌ها اطلاعات را به ما نداده‌اند در نتیجه آمار دقیق نیست. مدیران سازمان‌ها باید این اطلاعات را احصا و به ما گزارش کامل دهند تا پیگیری‌های بعدی را انجام دهیم.

او در پاسخ به این سوال که آیا بیشترین آمار ابتلا به کرونا در شهرداری تهران مربوط به بخش حمل‌ونقل عمومی و کادر درمانی مشغول به کار در شهرداری است؟ گفت: بله، اطلاعات افراد این حوزه‌ها را تقریبا در اختیار داریم و ارائه شده است، تا چند روز پیش در مجموع ۷۵ نفر مبتلا به کرونا اعلام شد، اما بخش هایی هستند که هنوز اطلاعات آنها به ما ارائه نشده است.

لزوم توجه به تامین لوازم حفاظت فردی برای نیروهای پیمانکاری

«افشین حبیب‌زاده» رئیس فراکسیون کارگری شورای شهر تهران در واکنش به عدم پرداخت حقوق فروردین ماه برخی کارگران شهرداری تهران گفت: پیمانکارانی که با شهرداری تهران همکاری دارند به صورت مستقل عمل می‌کنند و از طرفی انعقاد قرارداد آنها با کارگران در سال جدید در اختیار خود پیمانکاران است و شهرداری نمی‌تواند آنها را مجبور کند که با شخص خاصی قرارداد ببندند.

او ادامه داد: اگر قرارداد فی مابین کارگران و پیمانکار در پایان سال به اتمام رسیده باشد، در سال جدید پیمانکاران مختار هستند؛ با هر کسی که بخواهند قرارداد امضا کنند.

حبیب‌زاده در خصوص کارگران مشغول به کار در شهرداری تهران گفت: شهرداری تهران پرسنل خود را دارد و کارگران پیمانکاری با شهرداری قرارداد ندارند. شهرداری تهران طبق سنوات گذشته با پرسنل قراردادی و نه رسمی که تا پایان اسفند سال گذشته قرارداد داشت، برای سال جدید با ارزشیابی قرارداد جدید را منعقد می‌کند.

او همچنین در واکنش به اینکه ملزومات بهداشتی نیروهای خدماتی که به صورت پیمانکاری با شهرداری تهران در حال همکاری هستند تامین نمی‌شود، گفت: شهرداری تهران اقدامات موثری انجام داده است، اما این مسئله بیشتر درون سازمانی بوده و می‌‌بایست ضمن توجه به حفظ سلامتی و تامین اقلام مورد نیاز کارکنان شهرداری، در خصوص نیروهای پیمانکار طرف قرارداد با شهرداری نیز اقدامات لازم صورت پذیرفته و عملکرد آنها در این خصوص به طور مرتب مورد پایش و نظارت قرار گیرد.

حبیب‌زاده ادامه داد: این موضوع در نامه‌ای به شهردار تهران مطرح شده است و نه تنها تامین لوازم حفاظت فردی مورد نیاز کارکنان شهرداری تهران بلکه نیروهای پیمانکار طرف قرارداد با شهرداری نیز باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین پایش و غربالگری مستمر کارگران و کارمندان شاغل در حوزه خدمات شهری از جمله کارکنان سازمان آتش نشانی اعم از کارکنان حوزه عملیاتی و ستادی و سازمان مدیریت پسماند، حمل‌ونقل و ترافیک شامل رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی، تاکسیرانان و شرکت مترو و همچنین حوزه سلامت، کارکنان شرکت شهر سالم و نیز پیمانکاران طرف قرارداد با شهرداری تهران باید در دستور کار شهرداری قرار گیرد.

منبع: ایلنا

ارسال نظر