|
کدخبر: 124430

خودسوزی ای که دنیا را تکان داد! + تصاویر (+۱۶)

یک راهب بودایی در اعتراض به سیاست های حکومت نگودین دیم ، رئیس جمهور ویتنام جنوبی در شهر سایگون و در ملاعام دست به خودسوزی زد.

حوادث خودسوزی ای که دنیا را تکان داد! + تصاویر (+۱۶)

۵۳ سال پیش در روز ۱۱ ژوئن سال ۱۹۶۳ میلادی یک راهب بودایی در اعتراض به سیاست های حکومت نگودین دیم ، رئیس جمهور ویتنام جنوبی در شهر سایگون و در ملاعام دست به خودسوزی زد.این اقدام سرآغاز سرنگونی حکومت فاسد نگودین دیم در ۵ ماه بعد از این واقعه شد.

در پایان جنگ فرانسه در هند و چین پیمان صلح ژنو امضا شد.براساس این پیمان ، استقلال لائوس ، کامبوج و ویتنام که به ۲ بخش شمالی و جنوبی در مدار ۱۷ درجه تقسیم شده بود ، به رسمیت شناخته شد.

راهب+خودسوزی

در شمال مدار ۱۷ درجه جمهوری دموکراتیک ویتنام شمالی که متحد چین و شوروی بود ، تاسیس شد.در جنوب ویتنام جنوبی حکومت سلطنتی بائودای را حفظ کرد.بائودای امپراتور ویتنام جنوبی نگودین دیم را به نخست وزیری انتخاب کرد.

نگودین دیم با حمایت آمریکا که پیمان ژنو را امضاء نکرده و آن را به رسمیت نمی شناخت در سال ۱۹۵۵ حکومت سلطنتی بائودای را سرنگون و اعلام جمهوری کرد.

نگودین دیم در یک انتخابات فرمایشی رئیس جمهور ویتنام جنوبی شد و با آمریکا در جنگ علیه ویتنام شمالی متحد شد.

راهب+خودسوزی۱

نگودین دیم یک کاتولیک بود و تمام اعضای دولت خود را از میان افراد فامیل و دیگر کاتولیک ها انتخاب کرد.به طوری که تمام ابزار قدرت در ویتنام جنوبی بودایی مذهب در اختیار کاتولیک ها بود.

او یک حکومت دیکتاتوری ایجاد کرد و بیش از پیش مردم و به ویژه راهبان بودایی را تحت فشار قرار داد.

در سال ۱۹۶۳ میلادی راهبان بودایی به تنگ آمده و مبارزه با نگودین دیم را آغاز کردند.

در ۸ مه سال ۱۹۶۳ ، راهبان بودایی تظاهراتی را علیه نگودین دیم در سایگون برپا کردند که نیروهای دولتی ۸ راهب را در جریان این تظاهرات به قتل رساندند و در پی آن سرکوب همه مخالفان دولت دیم شدت یافت.

راهب+خودسوزی۲

در روز ۱۱ ژوئن سال ۱۹۶۳ میلادی ، یک راهب ۶۶ ساله بودایی به نام تیش کوانگ دوک در اعتراض به دیکتاتوری ، فساد مالی ، بی عدالتی حکومت نگودین دیم در مقابل دیدگان هزاران نفر در شهر سایگون ، پایتخت ویتنام جنوبی (هوشی مین ویل امروزی) دست به خودسوزی زد.

او در حالی که در آتش می سوخت ، بی حرکت بر زمین نشسته بود و حتی ناله نمی کرد. تصاویر خودسوزی او در تمام جهان منتشر شدند.

در پی خودسوزی کوانگ دوک ، راهبان بودایی دیگری نیز در ملاعام در اعتراض به حکومت دیم دست به خودسوزی زدند.آمریکا که متوجه شده بود ادامه حکومت نگودین دیم دیگر به صلاح منافع اش نیست ، از حمایت او دست برداشت.

 

منبع: رکنا

ارسال نظر