|
کدخبر: 120171

نمونه برداری آژانس انرژی اتمی از تاسیسات ایران

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش سالانه‌اش اعلام کرد، آژانس یکی از این تاسیسات را بازرسی کرده و نمونه برداری محیطی به عمل آورده است.

بین‌الملل نمونه برداری آژانس انرژی اتمی از تاسیسات ایران

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی اش درباره برنامه هسته ای ایران اعلام کرد که ایران اجازه بازرسی یکی از دو محلی را که بر سر بازرسی آن در هفته گذشته توافق شده بود ایجاد کرده است. 

بر اساس یکی از دو گزارش آژانس که به رویت رویترز رسیده است، آژانس یکی از این تاسیسات را بازرسی کرده و نمونه برداری محیطی به عمل آورده است. نمونه های ذکر شده در این گزارش اشاره به هدف ردیابی مواد هسته ای دارند که احتمال داشت در این محل ها وجود داشته باشد. 

طبق این گزارش،  بازرسان آژانس در تاریخ توافق شده دیگری با ایران که در سپتامبر ۲۰۲۰ خواهد بود برای نمونه برداری از محیط به یکی دیگر از این دو محل خواهند رفت. 

در این گزارش آمده است که ذخایر اورانیوم با غنای پایین ایران به تازگی ۵۳۴ کیلوگرم افزایش داشته و الان کل ذخایز ۲۱۰۵۴ کیلو هست که تقریبا به همان میزان سه ماه گذشته بوده است. 

این میزان بیش از ۱۰ برابر حد اعلام شده در توافق هسته ای ایران است. 

اگرچه این میزان از ذخایر از چندین تن اورانیوم با غنای پایینی که ایران پیش از توافق هسته ای جمع آوری کرده بود بسیار پایین تر است. 

منبع: ایسنا

ارسال نظر

 
Markets