|
کدخبر: 144527

چرا بورس منفی شد؟

امروز ۹ دی ۹۹ در حالی که بازار کار خود را خوب شروع کرده بود به یک باره فشار عرضه‌ها افزایش یافت و شاخص کل به بازه منفی وارد شد. دلیل منفی شدن بورس چه بود؟

بورس چرا بورس منفی شد؟

بورس امروز ۹ دی ۹۹ در حالی کار خود را آغاز کرد که شاخص کل بیش از هزار واحد افزایش ارتفاع داد، اما به یکباره بازار برگشت و تا لحظه نگارش این متن شاخص کل بیش از ۲۲ هزار واحد اُفت کرد.

شاخص کل هم وزن نیز به مانند روز‌های گذشته در بازه منفی قرار دارد تا لحظه نگارش این متن بیش از ۴ هزار واحد سقوط کرده است.

چهار دلیل عمده برای منفی شدن بورس وجود دارد:

نخستین دلیل و عمده‌ترین دلیل عرضه‌های زیاد حقوقی‌ها در نمادهای شاخص ساز بوده است. روندی که در این مدت نیز شاهد آن بودیم و در اواخر بازار روز گذشته نیز مشاهده شد. این عرضه در شاخص سازها به خصوص پالایشی‌ها بیشتر به چشم می‌آید. این عرضه‌های حقوقی‌ها تنها به اعتماد حقیقی‌ها ضربه می‌زند و بازگشت اعتماد کار بسیار دشواری خواهد بود.

دومین دلیل به خبر حضور فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد در صحن علنی مجلس برای پاسخگویی به مسائل هفت تپه باز می‌گردد. وزیر نتوانست نمایندگان را قانع کند و همین مسئله موجب دادن کارت زرد توسط نمایندگان به وزیر اقتصاد بود.

سومین دلیل به اختلال در هسته معاملات نمادهای بورسی باز می‌گردد. درست در زمانی که بازار در حال صعود بود نمادهای شاخص ساز و بورسی معاملاتشلان به دلیل اختلالات هسته متوقف شد و بعد از بازگشت دوباره این نمادها به روند معاملات عرضه‌ها افزایش یافت و منفی شدند.

چهارمین دلیل شاید به خبر دارادوم و پذیره‌نویسی آن تا آخر سال باز می‌گردد. چشم سهامداران از ماجراهای پالایشی یکم ترسیده است. اختلاف دو وزیر در نماد پالایشی یکم یکی از دلایل ریزش بازار در مرداد ماه بود.

منبع: نبض بورس

ارسال نظر