|
کدخبر: 142967

شمارش معکوس برای یک اتفاق مهم بورسی

شمارش معکوس برای انتشار اوراق سلف مسکن در بورس کالا آغاز شده است؛ طرحی که از طریق آن امکان پیش خرید خانه برای متقاضیان فراهم خواهد شد

موضوع معاملات مسکن در بورس کالای ایران با دو ایده در حال پیشروی است. معاملات در بازارفیزیکی بورس کالای ایران نخستین روش در این رابطه است. براین اساس، اموال مازاد دولت و بانک‌ها در بورس کالا عرضه می شوند.

بومی‌سازی بورسی؛ واقعیت یا رویا؟

در این راستا تا کنون چهار عرضه ملک در بورس کالا صورت گرفته است. شرکت عمران شهر جدید پردیس یک باب واحد تجاری را پس از پذیرش در بازار فرعی بورس کالای ایران با قیمت پایه یک میلیارد و ۶۳ میلیون تومان عرضه کرد  و به فروش رساند.  پس از ان ملک تجاری بانک اقتصاد نوین (کرمان) در ۲۵شهریور و زمین بانک اقتصاد نوین (بندرعباس) در ۲۶شهریورماه در بورس کالا عرضه شدند. آخرین عرضه در این خصوص هم مربوط به وزارت دفاع و پشتیبانی‌های نیروهای مسلح بود که یک قطعه زمین مازاد خود را بر روی تابلوی بورس به فروش رساند.

انتشار اوراق سلف مسکن

روش دیگر که با عرضه فیزیکی مسکن یا به عبارتی عرضه اموال فیزیکی غیرمنقول در بورس تفاوت دارد،  انتشار اوراق سلف استاندارد مسکن است. طبق اعلام مسئولان، قرار است در بازارسرمایه بستری فراهم شود تا متقاضیان بتوانند به راحتی مسکن پیش خرید کنند.

درواقع قرار است این امکان فراهم شود که افراد بتوانند حتی به اندازه یک متر مربع و به میزان نقدینگی خود پیش خرید خانه انجام دهند تا بتوانند قدرت خرید پس انداز خود را نگه دارند؛ بنابراین ممکن است مسکن به قطعات کوچک تبدیل شده و امکان فروش آن و نیز امکان انجام معاملات ثانویه فراهم شود.

در این طرح بورس کالا به دنبال آن است که بتواند مسکن را به شکل متری و در قالب اوراق سلف استانداردِ مسکن پیش فروش کند و این کار را در بستری که تضامین لازم از سازنده گرفته شود و خریدار با خیال راحت اقدام به خرید کند انجام دهد. همچنین اگر در سررسید، سازنده تعهدات خود را ایفا نکرد بتواند از سازنده خسارت بگیرد و ضرر احتمالی پیش خریدار را جبران  کند.

آخرین اخبار حاکی از آن است که این طرح با نظر موافق کمیته فقهی سازمان بورس همراه بوده و در حال حاضر در مرحله تدوین مقررات قرار دارد. بر این اساس به نظر می رسد قرار است ارزش تمام شده ساخت یک واحد یا یک پروژه تبدیل به ورقه‌های کوچک بهادار و  در بازار توسط انبوه‌ساز عرضه ‌شود.

منبع: مشرق
 • تاج محمدپورمند ارسالی در

  من همیک کارگرساختمانی هستم وخانمم بیماری بهجت داردبه همین جهت خودم رابیمه ساختما نی کردم.ماهیانه بیمه ام را یک خیر واریز میکند..چرا یارانه 120تومانی برایم تعلق ن گرفت.

 • تاج محمدپورمند ارسالی در

  من مستاجر هستم چند ماه میشود که به کمک خ یرین اجاره خانه ام پرداخت میشود.سه فرزند دانش اموز دارم که بایک گوشی درس می خوان ند..خودم هم نیز مشکل ستون فقرات دارم..یا رانه120تومانی برایم تعلق نگرفت.کد ملی524 9043941می باشد.لطفا پیگیری شود.

 • ناشناس ارسالی در

  من هم یک کارگر قرار فصلی بودم بیکار شدم با التماس بیمه رو برام واریز کردن این درسته نه وام یک میلیون نه صد تومان بهم ندادن

 • ناشناس ارسالی در

  کارگر ساختمانی هستم نه وام دادن نه معشیئتی
ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...