|
کدخبر: 124291

وضعیت بورس خطرناک می‌شود؟ / پیش‌ بینی شرایط بازار تا آخر مهر

با شروع معمالات امروز شاخص کل بازار ۲۴ هزار و ۵۶۷ واحد افت داشت. اما چرا بازار روز اول پاییز را این‌گونه شروع کرد؟

محمد خبری‌زاد، کارشناس بازار سرمایه در این مورد گفت: بازار فرسایشی شده است. چند مسئله در اینجا مطرح می‌شود؛ یکی فرسایشی شدن ریزش سهم‌های کوچک بازار است. البته سهم‌های بزرگ مثل فولاد و… بازارگردانی خوبی دارد. اما تقریبا ۵۰ درصد سهم‌های بازار صف فروش است. کسی معامله نمی‌کند. این در حالی است که ناظر می‌تواند از اختیارات خود استفاده کند و دامنه نوسان را باز کند.

او در ادامه از تأثیر مسائل سیاسی روز گفت: یکی دیگر از دلایل مباحث سیاسی و انتخابات امریکا است.

این کاشناس بازار سرمایه بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران را هم مؤثر دانست: از سوی دیگر سرمایه‌گذاران بسیار بی‌اعتماد شدند. خیلی از کسانی که در صف فروش هستند در ضرر زیاد هستند و می‌خواهند فقط از این بازار خارج شوند. اما برخی هم در سود هستند و می‌خواهند به هر روشی خارج شوند چون بازارهای موازی اوضاع بهتری برای سود دارند.

خبری زاد از ادامه‌دار بودن این روند فرسایشی گفت: این روند فرسایشی ادامه‌دار شده است و اگر ناظر و مسئلان کاری نکنند وضعیت خیلی خطرناک‌تر می‌شود. هر مثبت بازار درحال‌حاضر یک فرصت فروش است.

این کارشناس بازار سرمایه به حمایت نشدن از این بازار اشاره کرد و افزود: اگرچه از جلسات حمایتی از بورس گفتند اما یک ریال هم از این بازار حمایت نشد. البته بهتر است بازار خود به تعادل برسد اما راهکارهایش را مسئولان پیش روی بازار بگذارند. دامنه نوسان را باز کنند تا حتی اگر ۳۰ درصد هم ریزش کند این اتفاق بیفتد.

او همچنین بازگشایی پالایشی طی دو روز احیر را بدسلیقه خواند و گفت: فقط باعث شد یکی سری کد با قیمت بالا خارج شود. در صورتی که اینها باید اصلاح می‌شدند و بعد از ۲۰ درصد افت امروز صف خرید را شاهد می‌شدیم.

خبری زاد از وضعیت بازار سهام در مهرماه گفت: اگر این وضعیت از نظر نوع فعالیت و تصمیمات همین باشد به بازار سهام در مهرماه امیدی ندارم. در این صورت بازار مهرماه یک بازار فرسایشی و رو به منفی در سهم‌های کوچک خواهد بود. بازار روی دور رشد قرار نمی‌گیرد. این بازار نیاز به محرک‌هایی دارد که این بازار را تکان دهد. محرک‌هایی که تقاضای واقعی ایجاد کند، درحال‌حاضر تقاضای غیرواقعی را شاهد هستیم.

 

منبع: تجارت نیوز
  • فرهاد ارسالی در

    در بی کفایتی مسئولین مملکت شکی نیست از روحانی تا ناظربازار و در مورد بازیگر و حقوقی های سهم هم حرفی نمی‌زنم. اما تیتر اخبار مختلف شما هم چندان در هیجانی شدن سهامداران بی تاثیر نیست آنهم در نقطه ای که اکثر مردم از سر ناچاری و البته به اشتباه چشم به کانالها و سایتهای مختلف دارند. از سیگنال دهی شما در مورد شرکت های بزرگ مخصوصا فولاد تا ایجاد وحشت از شرکتهای کوچک. بی شک بازار نهایتا راه خود را پیدا خواهد کرد و چه بهتر که این روند بدون دخالت بالای گود نشین‌ها و تزریق هر گونه نقدینگی و دستکاری در بازار باشد.

  • ناشناس ارسالی در

    همه مسوولین وهمه مردم بدانند اگر دستانی بصورت تعمدی قصد تخریب بازار سرمایه رادارند، حتما تاوان وزیان مقطعی آنرا همه مردم با تورم وگرانی افسار گسیخته پس خواهند داد این بازار سپر تورمی کشور در اوضاع خطیر فعلی است. همچنین از اصحاب رسانه انتظار در آرامش جوهیجانی ایجاد شده است که متاسفانه برخلاف آن دیده می‌شود ومشخص نیست پس از ریزش اخیر وکاهش بیش از حد قیمت سهام چرا مردم را تشویق به تاراج دارایی خود می‌کنند، هرچند در روند بازار در بلند مدت هیچ دستی قادر به دخالت نبوده وبازار به تعادل نسبی وجایگاه اصلی خودش خواهد رسید.امیداست نهادهای نظارتی و قوه قضائیه روند بازار وحواشی آنرا به شدت زیر نظر داشته وبا متخلفان برخورد قاطع شود.لازم به توضیح نیست که این بازار با بورس سال‌های گذشته تفاوت بسیار زیادی دارد وهر نوسان غیر معمولی وتعمدی در آن موج تخریبی زیادی به مردم منعکس می‌کند.

ارسال نظر