|
کدخبر: 113726 شاپور پشابادی

اختصاصی گسترش‌نیوز:

فرصتی برای خرید سهام سودآور

دوره اصلاح می‌تواند فرصتی مناسب برای خرید باشد. وقتی سهامدار در کف دوره اصلاح خرید می‌کند مطمئن است که ارزش سهام به زودی به سود قبلی خود باز می‌گردد.

بورس فرصتی برای خرید سهام سودآور

اصلاح و ریزش، دو اصطلاح بنیادی بازار سرمایه هستند. عدم درک معنای دقیق این دو پدیده بورسی به تصمیم‌گیری اشتباه سهامداران و ضرردهی منجر می‌شود. در ادامه به تفاوت بین این دو مفهوم، نگاهی می‌اندازیم. با گسترش‌نیوز همراه باشید.

همه سهام اصلاح می‌خورند

وقتی در مسیر نزولی یا صعودی ارزش سهام یک شرکت با روند خلاف جهتی روبرو شویم به احتمال زیاد به آن معناست که اصلاح قیمت رخ داده است. به عبارت دیگر وقتی روند نزولی دوباره صعودی می‌شود (یا بالعکس) به آن معناست که ارزش سهام در حال اصلاح است. هیچ سهامی به صورت یکنواخت و مستمر به روند صعودی خود ادامه نمی‌دهد. با نگاهی گذرا به نمودار تغییرات ارزش متوجه می‌شوید که تمامی سهام، این دوره وقفه یا استراحت را دارند.

دو نوع اصلاح

نکته مهم دیگر آن است که اصلاح، انواع مختلفی دارد. بدیهی است که ما در اینجا از اصلاح سودآور یا صعودی سخن می‌گوییم. «اصلاح زمانی» همانطور که از نام آن پیداست در یک بازه زمانی به نسبت طولانی اتفاق می‌افتد اما مقدار نزولی شدن قیمت‌ها در این نوع، به نسبت اندک است. در اینجا فرایند اصلاح ممکن است دو یا سه هفته طول بکشد اما مقدار افت قیمت بیشتر از ۱۵ درصد نباشد. در نوع دیگری از اصلاح که «اصلاح قیمتی» نامیده می‌شود اتفاق کاملا متفاوتی رخ می‌دهد: در یک دوره زمانی کم، مقدار زیادی افت قیمت رخ می‌دهد. معمولاً وقتی ارزش یک سهام ظرف مدت کوتاهی به‌سرعت افزایش می‌یابد به دنبال آن باید منتظر یک اصلاح قیمتی بود. این اتفاق معمولاً باعث شکل‌گیری صف فروش می‌شود. تازه‌واردان بورس معمولا اصلاح قیمتی را با ریزش اشتباه می‌گیرند اما در واقع وقتی اصلاح رخ می‌دهد مقدار کاهش ایجاد شده، بسیار کمتر است از روند افزایشی و سودی است که قبل از شروع فرایند اصلاح به دست آمده است. ارزش سهام یک شرکت ممکن است ۱۰۰ واحد افزایش داشته باشد اما افت آن بیشتر از آن ۲۰ یا ۳۰ واحد نباشد. در واقع فقط از مقدار سود اولیه کاسته شده است اما ترس از ادامه بودن افت قیمت (اشتباه گرفتن اصلاح با ریزش) باعث ایجاد تب فروش می‌شود. دوره اصلاح می‌تواند فرصتی مناسب برای خرید باشد. وقتی سهامدار در کف دوره اصلاح خرید می‌کند مطمئن است که ارزش سهام به‌زودی به سود قبلی خود باز می‌گردد.

وقتی روند برعکس می‌شود

ریزش یا پولبک ((pullback معنای کاملاً متفاوتی دارد. در یک روند صعودی، وقتی قیمت از خط مقاومت عبور کرد معمولاً دوباره برمی‌گردد و خط مقاومت را لمس می‌کند و مجدداً به روند صعودی خود ادامه می‌دهد. هم اصلاح و هم ریزش نوعی تغیر مهم و معنادار هستند اما تفاوت اینجاست که تغییر رخ داده در اصلاح به مراتب طولاتی و عمیق‌تر است. تفاوت مهم دیگر اینجاست که در اصلاح، روند صعودی به طور موقت متوقف و باز از سر گرفته می‌شود اما در ریزش ممکن است شاهد تغییر روند باشیم یعنی روندی که ابتدا صعودی بوده است نزولی شود.

ممکن است برای شما سوال باشد که چطور می‌توان گفت که کلیت بورس در اصلاح به سر می‌برد یا ریزش؟ تشخیص اصلاحی یا ریزشی بودن شاخص، کار آسانی است. به عنوان یک قاعده کلی اگر شاخص کل منفی باشد اما تعدادی از نمادها همچنان مثبت باشند به آن معناست که بازار بورس در حال اصلاح است. معضل اصلی زمانی است که همه شاخص‌ها منفی باشند. در این حالت بازار در یک دوره به نسبت طولانی و مستمر افت می‌کند. ریزش معمولا به دنبال یک سری عوامل غیرقابل‌پیش‌بینی و کلان رخ می‌دهد (جنگ، زلزله و ...). به عنوان مثال در ۱۱ سپتامبر بورس آمریکا ریزش کرد. بدیهی است که رخدادها و تغییرات بزرگ اقتصادی هم ممکن است به ریزش منجر شود. به عنوان مثال اگر بانک مرکزی ناگهان نرخ سود بانکی را به ۳۰ درصد افزایش یابد ممکن است شاهد خروج ناگهانی و سریع سرمایه از نظام بورسی و به دنبال آن وقوع ریزش باشیم.

 

نویسنده: شاپور پشابادی

ارسال نظر