کدخبر: 75613

همتی: نرخ ارز به ثبات می‌رسد

همتی گفت: شوک قیمتی بنزین و عوارضی از آن در افزایش نرخ ارز تاثیر گذاشته که به زودی نرخ آن کاهش و به ثبات می‌رسد.

گسترش نیوز: عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه بازدید از مرکز فناوری در خصوص آخرین وضعیت بازار ارز و نوسانات هفته گذشته، گفت: شوک قیمتی بنزین و عوارض ناشی از آن در افزایش نرخ ارز تاثیر‌گذار بوده است؛جو روانی حاکم در داخل و فضاسازی‌ها از خارج کشور سیر نزولی نرخ ارز را صعودی کرد.

او با اشاره به اینکه برخی از طرفداران بالا بردن نرخ ارز شایعه‌هایی را مطرح کرده‌اند که بودجه سال ۹۹ اقتصاد کشور را پولی خواهد کرد، گفت: علاوه بر شایعه پراکنی در فضای مجازی، مردم اطلاع دارند که شبکه‌های خارجی همواره بر روی تخریب آرامش روانی اقتصاد کشور تلاش می‌کنند.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه صبر ما زیاد است و هیجانی برخورد نخواهیم کرد، افزود: همانطور که در یکسال گذشته بازار ارز را کنترل و متناسب با ارزش ذاتی تعدیل کرده‌ایم و انشالله ثبات را بر این بازار حاکم خواهیم کرد.

همتی توضیح داد: به‌تدریج ثبات را به بازار ارز بازمی‌گردانیم و امیدواریم مانند گذشته به‌تدریج شرایط بازار ارز را کنترل و ثبات را در نرخ‌ها حاکم کنیم.

او با اشاره به اینکه شرایط سیاسی کشور‌های همسایه هم در افزایش نرخ ارز تاثیر‌گذار بوده است، گفت: شرایط سیاسی که در کشور عراق در چند ماه گذشته ایجاد شده بود باعث شده که صادرات به این کشور مختل شود.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: ما هم اکنون در پایان سال میلادی قرار داریم و بسیاری از شرکت‌ها در حال تسویه حساب با طرف خارجی خود هستند و همین موضوع زمینه ساز افزایش تقاضا در بازار می‌شود بنابراین تمامی این اتفاقات زمینه ساز افزایش نرخ ارز در بازارشده است.

همتی درباره اصلاح ساختار بودجه هم گفت: ما در شرایطی می‌خواستیم بودجه را اصلاح کنیم، اما با چند مشکل روبه‌رو بودیم به طوری که نمی‌توانستیم یک دفعه نفت را از درآمد‌های بودجه قطع کنیم.

اصلاح ساختار بودجه چند سالی زمان می‌برد

او اظهار کرد: ما در هر حال با فشار درآمد‌های نفتی روبه‌رو هستیم و نمی‌توانیم روی درآمد‌های نفتی حساب چندانی کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه اصلاح ساختار در بودجه یک شبه نمی‌تواند اتفاق بیفتد، افزود: بحث سهم مالیات‌ها در بودجه و سایر درآمد‌ها از جمله فروش دارایی‌ها، اموال و املاک شرکت‌های دولتی در بودجه بسیار بحث برانگیز بوده است.

همتی درباره هزینه‌های بودجه هم گفت: هزینه‌های پرسنلی، حقوق و دستمزد کارگران حدود ۲۴۰ هزار میلیارد تومان می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر