|
کدخبر: 178292

مهمان ناخوانده صنعت برق!

مدیرعامل توانیر گفت: در کنار افزایش دمای هوا که باعث افزایش مصرف برق شده و خشکسالی ها که تولید برق نیروگاه های آبی را کاهش داده اند، در این میان رمزرزها نیز مهمان ناخوانده صنعت برق شده‌اند.

انرژی مهمان ناخوانده صنعت برق!

"محمدحسن متولی‌زاده" در برنامه سلام صبح بخیر شبکه سوم سیما با بیان اینکه تنها در یک هفته گذشته ۲۹ مرکز استخراج غیرمجاز رمز ارز را شناسایی کرده‌ایم، گفت: از سال گذشته تاکنون آمار مراکز استخراج غیرمجاز استخراج رمز ارز شناسایی شده به ۲۸۰۰ مرکز رسیده است.

وی در پاسخ به این پرسش که مالکیت مراکز شناسایی شده، چگونه است، گفت: همه مراکز شناسایی شده شخصی و متعلق به افراد بوده‌ است.

مدیرعامل توانیر در پاسخ به پرسشی مبنی بر دلایل سخت بودن شناسایی این مراکز یا افرادی که به استخراج غیرقانونی رمزارز می‌پردازند، اظهار داشت: ابعاد این دستگاه‌ها کوچک است و در عین حال افراد از راه‌های پیچیده‌ای به تامین برق غیرقانونی این دستگاه‌ها مراکز یا دستگاه‌ها استفاده می‌کنند که کار شناسایی را سخت‌تر می‌کند.

وی در خصوص دلایل اوج گرفتن موضوع رمزارزها در سال‌جاری گفت: بیشتر این مراکز از برق غیرمجاز استفاده می‌کنند و باعث فشار مضاعف به شبکه می‌شوند.

متولی‌زاده در پاسخ به این پرسش که چرا امسال این موضوع بسیار مورد توجه قرار گرفته است، گفت: نوسان‌های قیمتی رمزارزها یکی از مهم‌ترین دلایل سوق پیدا کردن افرد به سمت رمزارزها است.

وی با اشاره به این که امسال شاهد رشد ۲۰ درصدی مصرف برق هستیم، یادآور شد: این میزان رشد در تاریخ صنعت برق ایران و شاید جهان بی‌سابقه باشد.

مدیرعامل توانیر با اشاره به اینکه در چند روزی که خاموشی داشتیم، ۹۵ درصد از برق کشور تامین شد و تنها ۵ درصد قابل تامین نبود گفت: ما تمام سعی خود را برای جلوگیری از قطعی برق انجام می‌دهیم ولی بدون همکاری مردم این کار امکان پذیر نخواهد بود.

متولی‌زاده با اشاره به نقش سازنده رسانه‌ها در آگاه سازی مردم اضافه کرد: اگر همه در تنظیم درجه دمای کولرهای گازی روی ۲۵ درجه یا استفاده از دور کندکولرهای آبی با صنعت برق همکاری و حتی یک لامپ اضافی را خاموش کنیم، مشکلی در تامین برق وجود نخواهد داشت.

وی درخصوص اینکه میزان استخراج رمزارزها در ایران نیز اظهار داشت: براساس اطلاعات مراکز بین المللی که استخراج رمزارزها در جهان را رصد می‌کنند، صحبت می‌کنیم و برپایه آمارهای این مراکز ۱۰ درصد از کل ماینینگ جهان در ایران انجام و حدود ۲ هزار مگاوات را شامل می‌شود.

منبع: برنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...