|
کدخبر: 328210

پیش بینی داغ از نرخ دلار | افزایش قیمت شدید در راه است؟

قیمت دلار در دو روز اول هفته دوم ماه خرداد با افزایش قیمتی در حدود ۲۰۰ تا ۶۰۰ تومان مواجه شد. با وجود تعطیلات روزهای دوشنبه و سه‌شنبه که باعث نیمه تعطیلی بازار ارز شد، اما اطلاع از برگزاری نشست شورای حکام انتظارات تورمی موجب افزایش آمیدها شد. آیا موضوعات پادمانی می‌تواند در روز چهارشنبه ۱۶ خرداد به بازار ارز روند دهد؟

اقتصاد پیش بینی داغ از نرخ دلار | افزایش قیمت شدید در راه است؟

ارزش دلار در بازار روزبه‌روز تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر تحولات اقتصادی دارد. قیمت دلار نه تنها بر تجارت خارجی کشورها تأثیر می‌گذارد، بلکه بر قدرت خرید و زنجیره تأمین نیز تأثیرگذار است. دقت در پیش‌بینی و تحلیل قیمت دلار در بازارهای مالی راهبردی حیاتی برای افراد و شرکت‌هاست. 

با کلیک‌های قیمتی روزافزون دلار، تأثیرگذاری این واحد پولی در بازارهای جهانی به قدری چشمگیر است که ارزش آن بیش از همیشه به چشم می‌آید. تغییرات ناگهانی در نرخ ارز دلار می‌تواند اثرات چندگانه‌ای بر کشورها و اقتصادها داشته باشد. اهمیت تعیینی قیمت دلار در بازارهای جهانی، بر ارزش ارزی و کارکرد اقتصادی عموماً اثر می‌گذارد. همچنین، وابستگی بسیاری از صنایع و تجارت به نرخ دلار، نقش بسزایی در موفقیت یا شکست این بخش‌ها دارد. بنابراین، انتخاب و تصمیم‌گیری‌های درست مبنی بر مدیریت مناسب قیمت دلار در اقتصادها، می‌تواند یکی از مهمترین چالش‌ها برای تصمیم‌گیران اقتصادی باشد.

قیمت دلار در هفته دوم خرداد در حالی در کریدور پنجم یک کانال پیشروی کرد که بازار ارز نیمه‌تعطیل بود و معامله‌گران چندان تمایلی به مبادله نداشتند. دلار در آخرین معامله روز یکشنبه ۱۳ خرداد در پله‌های سوم و چهارم از کانال پایانی کریدور ششم به کار خود پایان داد.

بازار ارز به کام افزایشی‌ها می‌چرخد؟

برگزاری نشست شورای حکام و این احتمال که برای ایران عواقبی نظیر فشار حداکثری و تحریم‌ها در پی داشته باشد، امکان افزایش قیمت دلار در روزهای آتی را بالا برد. این در حالی بود که ۱۴ خرداد نشست مذکور در وین آغاز به کار کرد.

در این نشست رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هشدار داده است ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران، از جمله اورانیومی که تا درجه خلوص ۶۰ درصد غنی شده، رو به افزایش است. این موضوع که در روزهای گذشته نیز برخی تحلیلگران سیاسی احتمال مطرح شدن آن را بالا می‌دانستند، می‌تواند در بازگشایی بازار ارز به نفع افزایشی‌ها تمام شود.

مقام‌های ایران نیز در حاشیه این نشست، توانایی درباره ساخت سلاح اتمی را غیرقابل قبول عنوان کردند؛ اما همین مساله می‌تواند منجر به صدور قطعنامه علیه ایران در نشست شورای حکام شود که تا روز جمعه ادامه دارد.

پیش بینی قیمت دلار

گفتنی است بازار ارز در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه همچنان نیمه‌تعطیل است و نمی‌توان انتظار رونق خاصی از این بازار داشت. به همین خاطر احتمال ماندگاری قیمت دلار در روند رنج و محدوده‌های قیمتی فعلی بالا پیش‌بینی می‌شود.

کارشناسان اقتصادی به لحاظ شرایط کلان اقتصادی، احتمال نمی‌دهند دلار قیمت‌های پایین‌تر از نیمه کریدور پنجم را ببیند. به همین دلیل آنها سیاست تثبیت ارزی در شرایط تحریمی را به‌هیچ‌وجه عقلانی و منطقی نمی‌دانند.

شایان ذکر است قیمت درهم روز یکشنبه با رقم ۱۶ هزار و ۱۷۰ تومانی معامله شد و رشد ۷۰ تومانی داشت. تتر روی رقم ۵۸ هزار و ۹۰۰ تومانی معامله شد.

قیمت پوند انگلیس با رشد ۵۰۰ تومانی با رقم ۷۵ هزار و ۵۳۰ تومانی معامله شد و یورو نیز روی رقم ۶۴ هزار ۳۸۰ تومانی ایستاد.

همچنین اسکناس دلار روز یکشنبه ‍۱۳ خرداد با رقم ۴۵ هزار و ۱۸۲ تومان و حواله دلار با رقم ۴۲ هزار و ۱۸۷ تومان عرضه شد.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها