|
کدخبر: 328198

واردات خودرو بر واردات آیفون ارجحیت دارد

در حالی که شاهد اتلاف حدود یک میلیارد دلار از منابع ارزی کشور به واسطه واردات آیفون‌های رفرش و ریپک شده هستیم، وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌توانست این منابع ارزی را برای واردات خودرو تخصیص دهد.

اقتصاد واردات خودرو بر واردات آیفون ارجحیت دارد

گزارش گسترش نیوز حاکی است که بحث واردات آیفون‌های رفرش و ریپک به علت مصوبه اخیر هیئت وزیران و تفسیرهای متفاوت گمرک و سازمان توسعه تجارت، مجدداً به یکی از موضوعات مهم در حوزه تجارت خارجی تبدیل شده است.

نکته قابل توجه آن است که بخش قابل ملاحظه‌ای از آیفون‌های ۱۳ و مدل‌های قدیمی‌تر، به دلیل عدم تولید جدید، رفرش و ریپک شده هستند. واردکنندگان این کالاها رقم بسیار پایین‌تری نسبت به گوشی نو برای آنها پرداخت می‌کنند.

بنابراین، با مدیریت بهتر منابع ارزی و جلوگیری از اتلاف آن در واردات آیفون‌های رفرش، این منابع ارزی می‌توانست برای واردات خودرو تخصیص یابد.

با این وجود آیفون‌های رفرش و ریپک شده به عنوان کالای نو در گمرک اظهار می‌شوند که نوعی بیش‌اظهاری در رویه واردات است. چنین رویه‌ای سبب سود‌های خلاف و بادآورده برای واردکننده و زیان دولت(چالش در تراز تجاری) و مصرف‌کننده شده است.

این همان موضوعی است که در گزارش کارشناسی سازمان توسعه تجارت در شهریور سال گذشته نیز به آن اشاره شد. با این وجود خبری از تغییر در این رویه نیست. حتی اخیراً سازمان توسعه تجارت در برابر بخشنامه گمرک ایران در خصوص ممنوعیت واردات کلیه محصولات برند اَپل موضع‌گیری کرده است.

اخیراً گمرک بخشنامه‌ای در خصوص سود بازرگانی تلفن‌های همراه صادر کرده که بند پنجم آن در مورد گوشی‌های اپل بوده واکنش‌های زیادی را به دنبال داشته است. در این بخشنامه ذکر شده است که «واردات تلفن‌های هوشمند با برند Apple ممنوع اعلام شده و در صورت لغو این ممنوعیت توسط مراجع ذیصلاح، سود بازرگانی آن به میزان ۹۶ درصد تعیین شده است.»

پخش شدن این خبر که در آن تعرفه‌های پیشنهادی برای محصولات اپل در صورت لغو تحریم‌ها مطرح شده بود، باعث شد تا کاربران در مورد درباره احتمال برداشته شدن ممنوعیت واردات آیفون‌های جدید خوش‌بین‌ شوند. با وجود این امیدواری‌ها، به ناگهان اوضاع تغییر کرد و بخشی از نامه که اعلام کرده بود «واردات گوشی‌های هوشمند با برند اپل همچنان ممنوع است»، سریعاً مورد توجه و سوال قرار گرفت که در نهایت این موضوع با واکنش فوری و تکذیب از سوی سازمان توسعه تجارت روبرو شد.

این سازمان در واکنش خود اعلام کرده است که واردات آیفون 13 و مدل‌های قبلی آن ممنوع نیست اما حقوق ورودی آن به 96 درصد افزایش پیدا خواهد کرد. رئیس کل گمرک ایران نیز در خصوص این واکنش گفته است که به نظر ما نثر صریح مصوبه دولت بر ممنوعیت واردات کلیه محصولات اَپل تاکید دارد و برداشت‌های خاص سازمان توسعه تجارت ابهامات را افزایش داده است.

مسئله‌ای که باید به آن توجه شود این است که در حال حاضر با واردات آیفون 13 و مدل‌های قبلی بخشی از ارز تخصیص یافته به واسطه بیش اظهاری انجام شده در مورد آیفون‌های رفرش و ریپک به جیب متخلفان می‌رود.

 

این سوال مطرح است که آیا نمی‌توان ارزی که هم‌اکنون برای واردات مدل‌های قدیمی اَپل تخصیص داده می‌شود را برای مصارف دیگری مانند واردات خودرو اختصاص داد. ذکر این نکته ضروری است که نزدیک یک میلیارد دلار در سال گذشته برای واردات آیفون تخصیص پیدا کرده که همین مقدار می‌تواند تعداد خودروهای وارداتی که در دو سال گذشته 10 هزار دستگاه بوده است را ارتقاء بدهد.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها