|
کدخبر: 328069

بازار خودرو تکان خورد | علت گرانی چیست ؟

در هفته جاری، چهار خودروی دنا اتوماتیک، شاهین، اطلس و دیگنیتی شاهد افزایش قیمت ۵ تا ۳۰ میلیون تومانی بوده‌اند. این افزایش قیمت احتمالا در روزهای آتی نیز ادامه خواهد یافت. این نوسانات قیمتی در حالی آغاز شده است که بازار خودرو در حال حاضر متمرکز بر خودروهای برقی لوکس است.

اقتصاد بازار خودرو تکان خورد | علت گرانی چیست ؟

در این میان، سیاستگذاری‌های غیر اصولی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سیاست‌های اشتباه بانک مرکزی، تولید و واردات خودرو را با بحران جدیدی مواجه کرده است. قیمت برخی از محصولات پرفروش و جدید نیز تحت تاثیر سوداگری دچار افزایش شده‌اند.

به نظر می‌رسد زمان آن فرا رسیده است که متولیان بازار خودرو سیاست‌های جدیدی را برای پاسخگویی به نیاز مشتریان و کاهش تقاضای کاذب اتخاذ کنند. در ادامه، به بررسی قیمت برخی از پرفروش‌ترین خودروهای بازار در ماه پایانی بهار خواهیم پرداخت.

دنا پلاس توربوشارژر اتوماتیک اواخر هفته گذشته در بازار با قیمت ۹۷۰ میلیون تومان قیمت داشت. اما امروز قیمت این محصول به بیشتر از ۹۸۰ میلیون تومان رسید

دنا ۱۰ میلیون تومان گران شد

دنا پلاس توربوشارژر اتوماتیک یکی از سدان های پر فروش گروه صنعتی ایران خودرو است، این خودرو اواخر هفته گذشته در بازار با قیمت ۹۷۰ میلیون تومان قیمت داشت. اما امروز قیمت این محصول به بیشتر از ۹۸۰ میلیون تومان رسید. این درحالی است که سود ناشی از اختلاف قیمت دنا از کارخانه تا بازار به جیب سودجویان به جای توسعه خودروسازان سرازیر می شود.

شاهین در تیپ جی اواخر هفته گذشته با قیمت ۷۱۵ میلیون تومان معامله می شد، اما این خودرو امروز به قیمتی فراتر از ۷۲۰ میلیون تومان رسید

شاهین چند قیمت؟

خودرو شاهین را می توان یکی از پلتفرم های جدید بازار خودرو کشور معرفی کرد، این محصول علیرغم حضور کوتاه مدت خود در بازار کشور، توانسته جایگاه مناسبی کسب کند. شاهین در تیپ جی اواخر هفته گذشته با قیمت ۷۱۵ میلیون تومان معامله می شد، اما این خودرو امروز به قیمتی فراتر از ۷۲۰ میلیون تومان رسید. رشد پنج میلیون تومانی قیمت خودرو طی سه روز بیانگر آن است که قیمت این خودرو در روزهای آتی مسیر رشد را دنبال خواهد کرد.

اطلس اواخر هفته گذشته با قیمت ۵۷۰ میلیون تومان در بازار معامله می شد. این هاچ بک جدید امروز به نرخ ۵۷۵ میلیون تومان رسید

هاچ بک جدید نارنجی پوشان گران شد

اطلس را می توان جانشین به حق کوییک در خط تولید نارنجی پوشان جاده مخصوص معرفی کرد. اطلس با ظاهری جدید و فناوری های روز می تواند نیاز مشتریان در بازار را تامین کند، اطلس اواخر هفته گذشته با قیمت ۵۷۰ میلیون تومان در بازار معامله می شد. این هاچ بک جدید امروز به نرخ ۵۷۵ میلیون تومان رسید، رشد ۵ میلیون تومانی این خودرو نشان از تداوم گرانی طی روزهای آتی دارد.

سوبا ام ۴ طی یک هفته اخیر با قیمت ۲ میلیارد و ۲۲۰ میلیون تومان پایدار بوده است

چرا سوبا به ثبات قیمت رسید؟

سوبا ام ۴ خودرو ام پی وی خودروسازی فردا است، این محصول علیرغم ظاهر زشت و تاخیر در تحویل در بازار به قیمت ۲ میلیارد و ۲۲۰ میلیون تومان رسیده است. قیمت این خودرو طی یک هفته اخیر با قیمت مذکور پایدار مانده است، بسیاری از کارشناسان معتقد هستند این پایداری قیمت ناشی از عدم تیراژ مناسب و فقدان سهم بازار مناسب است. شاید زمان آن رسیده که وزارت صمت فعالیت برخی از شرکت های خودروساز و عرضه آن ها را مورد بررسی قرار دهد.

دیگنیتی پرستیژ اواخر هفته گذشته با قیمت ۲ میلیارد و ۲۶۰ میلیون تومان در بازار معامله می شد، اما امروز قیمت این محصول به ۲ میلیارد و ۲۹۰ میلیون تومان رسیده است

رشد ۳۰ میلیون تومانی دیگنیتی

دیگنیتی پرستیژ یکی از کراس اوورهای جدید بازار خودرو کشور است، این محصول علیرغم حضور کوتاه مدت خود در بازار توانسته سهم قابل توجهی به دست آورد. دیگنیتی پرستیژ اواخر هفته گذشته با قیمت ۲ میلیارد و ۲۶۰ میلیون تومان در بازار معامله می شد، اما امروز قیمت این محصول به ۲ میلیارد و ۲۹۰ میلیون تومان رسیده است. رشد ۳۰ میلیونی این خودرو بیانگر تداوم گرانی طی روزهای آینده است.

منبع: بازار

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها