|
کدخبر: 327240

غوغای سولانا در صرافی ها / دستاورد های این ارز دیجیتال باورنکردنی است

دستاوردهای سولانا فراتر از تعداد معاملات است. طبق گزارش‌ها، این شبکه اخیراً عنوان «سریع‌ترین بلاکچین» را در بین شبکه‌های اصلی کسب کرده است. این در حالی است که سولانا در حال حاضر فقط به ۱٫۶ درصد از حداکثر سرعت تئوری خود، یعنی ۶۵ هزار تراکنش در ثانیه (TPS) دست یافته است.

اقتصاد غوغای سولانا در صرافی ها / دستاورد های این ارز دیجیتال باورنکردنی است

صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) مستقر در بلاکچین سولانا در ۳۰ روز گذشته، ۲۱۰ میلیون تراکنش را ثبت کرده‌اند که نشان‌دهنده عملکرد بهتر آن‌ها نسبت به سایر شبکه‌ها است. این آمار نشان‌دهنده نقش روزافزون سولانا در اکوسیستم دیفای و توانایی آن برای مدیریت کارآمد حجم بالایی از معاملات است.

بر اساس داده‌های پلتفرم دون (Dune)، صرافی‌های غیرمتمرکز سولانا به طور قابل‌توجهی از صرافی‌ های ۱۵ بلاکچین لایه اول و دوم، از جمله اتریوم، بی‌ ان‌ بی چین و آربیتروم، بهتر عمل کرده‌اند.

طبق گزارش‌ها، در بازه ماهانه، بی‌ان‌بی چین ۲۹ میلیون تراکنش، آربیتروم ۱۳ میلیون تراکنش و اتریوم تنها ۶٫۷ میلیون تراکنش را ثبت و مدیریت کرده است.

علاوه بر این، DEXهای سولانا شاهد حجم معاملات قابل‌توجه ۴۷٫۷۵ میلیارد دلاری و بیش از ۱۱ میلیون معامله‌گر منحصربه‌فرد در همان بازه زمانی بودند.

این اعداد به شدت با آمار مربوط به بی‌ان‌بی چین که حجم کل معاملات آن ۲۰٫۵۴ میلیارد دلار و تعداد معامله‌گران منحصربه‌فرد آن بیش از ۴٫۶ میلیون گزارش‌ شده، متفاوت است.

در این میان، ریدیوم (Raydium) با میانگین حجم معاملات هفتگی تقریباً ۵ میلیون دلار، در صدر صرافی‌های غیرمتمرکز شبکه سولانا قرار دارد.

همچنین، توکن بومی شبکه سولانا، یعنی SOL، تقریباً ۴۰ درصد از معاملات را به خود اختصاص داده است. میم کوین‌ها و توکن‌های با ارزش بازار پایین‌تر هم، بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از تراکنش‌ها را تشکیل می‌دهند. این ارقام نشان می‌دهند که میم کوین‌ها نقش مهمی در عملکرد اکوسیستم سولانا در ماه‌های اخیر داشته‌اند.

دستاوردهای سولانا فراتر از تعداد معاملات است. طبق گزارش‌ها، این شبکه اخیراً عنوان «سریع‌ترین بلاکچین» را در بین شبکه‌های اصلی کسب کرده است. این در حالی است که سولانا در حال حاضر فقط به ۱٫۶ درصد از حداکثر سرعت تئوری خود، یعنی ۶۵ هزار تراکنش در ثانیه (TPS) دست یافته است.

سولانا

سولانا چیست؟

شبکه سولانا (Solana) یک بلاک چین لایه اول غیرمتمرکز، امن، مقیاس‌پذیر و سریع است. این شبکه با هدف تبدیل‌شدن به بستری برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (Dapp) ایجاد شد و در حال حاضر یکی از رقبای اصلی اتریوم به حساب می‌آید. سولانا مانند اتریوم از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند؛ اما با این تفاوت که توان عملیاتی بیشتری دارد و هزینه آن کمتر است و در یک کلام، مقیاس‌پذیرتر است. توکن SOL از همان ابتدا همواره در فهرست برترین ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار قرار داشته است.

در صفحه اول وب‌سایت سولانا (solana.com)، این شبکه «قدرتمند برای توسعه‌دهندگان، سریع برای همه» توصیف شده است. انجام تراکنش‌ها در Solana کمتر از ۱ ثانیه طول می‌کشد؛ یعنی سولانا برای تمام کاربران سریع است. کارمزد بسیار کم تراکنش‌ها در این شبکه و پشتیبانی از قراردادهای هوشمند پیچیده هم بیانگر آن است که سولانا همان چیزی است که توسعه‌دهندگان می‌خواهند.

سرعت نسبتاً پایین تأیید تراکنش‌ها در بسیاری از بلاک چین‌ها، از جمله اتریوم، همواره به‌عنوان یکی از معایب سیستم‌های غیرمتمرکز مطرح می‌شده است. این در حالی است که با ورود پروژه‌هایی مثل سولانا، رفته‌رفته بلاک چین‌های کندتر جای خود را به بلاک چین‌های بهینه‌تر می‌دهند.

این شبکه قادر است روی کاغذ در هر ثانیه بیش از ۵۰ هزار تراکنش را پردازش کند؛ یعنی سولانا علاوه بر بلاک چین‌ها دیگر، غول‌های حوزه پرداخت مثل پی‌پل و مسترکارت را هم تهدید می‌کند. از آنجا که این اکوسیستم از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند، می‌تواند میزبان انواع اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، از NFTها گرفته تا صرافی‌های غیرمتمرکز و بازارسازهای خودکار باشد.

منبع: رمزارزنیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها