|
کدخبر: 327207 شهناز صفایی

گزارش صمت از وضعیت بازار خودرو

رکود بازار خودرو عمیق‌تر می‌شود

هفته گذشته برای بازار خودرو، ریزش قیمت چشمگیری رقم خورد و این بازار افت قیمت قابل‌توجهی را تجربه کرد که به‌نوعی چشم‌انداز سرمایه‌گذاری در بازار خودرو را تحت‌تاثیر قرار داد و باعث شد بسیاری از فعالان این بازار به آن واکنش نشان دهند. با این حال، کارشناسان روند بازار خودرو در هفته‌های آینده را همچنان نوسان‌دار و همراه با رکود پیش‌بینی می‌کنند و معتقدند این رکود عمیق‌تر خواهد شد.

اقتصاد رکود بازار خودرو عمیق‌تر می‌شود

در این میان، به نظر می‌رسد بخشی از نوسانات بازار خودرو به عرضه خودروهای برقی وارداتی برمی‌گردد، البته عوامل دیگری نیز در ریزش قیمت خودرو تاثیر داشته است. روز گذشته هم با خبر شهادت سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور کشورمان، نرخ ارز در بازار آزاد صعودی شد و دوباره به کانال ۶۰ هزار تومان بازگشت، اما این رشد نرخ دلار نتوانست روی بازار خودرو تاثیرگذار باشد. در این گزارش صمت وضعیت بازار خودرو را در روزهای اخیر بررسی کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

رکود بازار خودرو ادامه دارد

بازار خودرو در روزهایی که گذشت شاهد تحولات قابل‌توجهی بود که آینده سرمایه‌گذاری در این حوزه را تحت‌تاثیر خود قرار داد. از یک سو، با ورود مدل‌های جدید خودرو و کاهش قیمت ارز، بهای خودروهای وارداتی با افت مجدد روبه‌رو و رکود شدیدی بر بازار حاکم شد و همزمان با موج کاهش نرخ ارز و انتشار برخی گزارش‌ها از مشکلات فنی برخی محصولات چینی، بازار خودروهای چینی مونتاژی نیز با افت عجیب ۱۰ تا ۵۰ درصدی روبه‌رو شدند. روند نرخ خودروهای داخلی نیز همانند هفته پیش نزولی بود، اما شیب کاهش در بازار این نوع خودروها به نسبت بیشتر گزارش می‌شود اتفاقی که شاید بتوان دلیل آن را عرضه گسترده خودروهای داخلی و وارداتی در سامانه یکپارچه و سامانه‌های فروش خودروسازان و همچنین سقوط نرخ دلار آزاد به کانال ۶۰ هزار تومان دانست. افت نسبتا قابل‌توجهی که باز جریان رکود در بازار خودرو را تشدید کرد، رکودی که به گفته فعالان بازار و کارشناسان ناشی از کمبود نقدینگی در دست مردم است و یکی دیگر از عواملی است که به این رکود دامن زده است.

با این حال، برخی کارشناسان معتقدند این رکود و افت قیمت‌ها، به‌طور کامل تقاضا برای سرمایه‌گذاری در بازار خودرو را از بین نبرده است، اما در کنار این تغییر و تحولات قیمتی، موضوع آزادسازی نرخ خودروهای برقی توسط شورای رقابت نیز ابهامات جدیدی را به بازار اضافه کرده است. برخی تحلیلگران معتقدند هدف از این اقدام، بررسی اثر آزادسازی نرخ بر بازار خودروهای برقی است و در صورت موفقیت، اجرای این طرح به خودروهای بنزینی نیز می‌رسد.

نیم‌نگاهی به بازار خودرو

قیمت پژوپارس LX صفر، در بازار به ۸۴۰ میلیون تومان و طی دو روز گذشته با کاهش ۵ میلیون تومانی به ۸۳۵ میلیون تومان رسیده است. همچنین پژو پارس XU۷P سال، به ۶۴۵ میلیون تومان رسید و با کاهش ۵ میلیون تومانی ۶۴۰ میلیون تومان ثبت شد. همچنین قیمت پژو پارس ELX-TU۵ در بازار به ۸۰۰ میلیون تومان رسیده است. پژو پارس LX مدل ۱۴۰۰ نیز در بازار به ۷۷۵ میلیون تومان رسید. نرخ کارخانه خودروهای پژوپارس نیز از ۲۷۵ میلیون ۳۳۳ میلیون تومان متغیر است. نرخ پژو پارس XU۷P سال سفارشی در نمایندگی ۳۰۹ میلیون تومان است.

نرخ پژو پارس LX مدل ۱۴۰۲ در نمایندگی هم ۳۳۳ میلیون تومان است. نرخ پژو پارس XU۷P سال نیز در نمایندگی ۲۹۴ میلیون تومان است.

آن‌طور که گزارش‌ها نشان می‌دهد، پراید ۱۵۱ SE مدل ۱۴۰۳ طی چند روز گذشته در بازار خودرو با کاهش ۲ میلیون تومانی به قیمت ۳۴۷ میلیون تومان و پراید ۱۵۱ SE مدل ۱۴۰۲ نیز با کاهش یک میلیون تومانی به نرخ ۳۱۷ میلیون تومان به فروش می‌رود. در این میان، نرخ پژو ۲۰۶ تیپ ۳ پانوراما مدل ۱۴۰۲ در بازار با کاهش ۵ میلیون تومانی، ۶۴۰ میلیون تومان نرخ خورده است.

پژو ۲۰۷ دنده‌ای مدل ۱۴۰۳ هم با کاهش ۵ میلیون تومانی، ۷۷۵ میلیون تومان به فروش رفت. اما پژو ۲۰۷ پانوراما اتوماتیک TU ۵ P مدل ۱۴۰۳ با کاهش ۱۰ میلیون تومانی، یک میلیارد و ۳۰ میلیون تومان به فروش رفت. پژو ۲۰۷ تیپ ۵ مدل ۱۴۰۲ نیز با کاهش ۵ میلیون تومانی، ۶۶۵ میلیون تومان نرخ پیدا کرد. اما پژوپارس ELX-TU ۵ مدل ۱۴۰۲ با کاهش ۵ میلیون تومانی، به نرخ ۸۲۵ میلیون تومان رسید. پژوپارس LX مدل ۱۴۰۲، اما با کاهش ۵ میلیون تومانی، ۸۳۵ میلیون تومان نرخ پیدا کرد.

تارا اتوماتیک V ۲ مدل ۱۴۰۳ در بازار با کاهش ۵ میلیون تومانی به نرخ ۹۶۰ میلیون تومان و تارا دنده‌ای V ۱ مدل ۱۴۰۳ نیز با کاهش ۵ میلیون تومانی ۷۸۵ میلیون تومان نرخ خورده است.

گزارش‌ها از بازار خودرو نشان می‌دهد طی ۲۴ ساعت گذشته دناپلاس اتوماتیک توربو آپشنال مدل ۱۴۰۳ با کاهش ۵ میلیون تومانی در حدود یک میلیارد و ۱۱۰ میلیون تومان نرخ خورد. دناپلاس اتوماتیک توربو آپشنال مدل ۱۴۰۲ هم با کاهش ۵ میلیون تومانی یک میلیارد و ۴۰ میلیون تومان نرخ خورده است.

راناپلاس مدل ۱۴۰۳ در طول ۲۴ ساعت گذشته ۶۳۰ میلیون تومان نرخ پیدا کرد. راناپلاس مدل ۱۴۰۲ در بازار نیز ۶۱۰ میلیون تومان به فروش رفت. همچنین ساینا S دنده‌ای بنزینی مدل ۱۴۰۳ در بازار با کاهش ۳ میلیون تومانی ۴۳۰ میلیون تومان و ساینا S دنده‌ای بنزینی مدل ۱۴۰۲ هم با کاهش ۲ میلیون تومانی ۴۰۸ میلیون تومان نرخ خورده است. اما سمند سورن پلاس EF ۷ دوگانه‌سوز مدل ۱۴۰۳ در بازار با کاهش ۱۰ میلیون تومانی ۷۷۰ میلیون تومان فروخته شد. شاهین G اتومات CVT مدل ۱۴۰۳ هم ۸۳۵ میلیون تومان نرخ پیدا کرد. شاهین G اتومات CVT مدل ۱۴۰۲ در بازار به نرخ ۸۱۰ میلیون تومان رسیده است. همچنین کوییک GX L دنده‌ای مدل ۱۴۰۳ به نرخ ۴۵۰ میلیون تومان به فروش رفت.

کدامیک از خودروهای مونتاژی بیشترین افت نرخ را داشتند؟

جک جی ۴ آپشنال ارزان‌ترین خودرو مونتاژی کرمان‌موتور است که از ابتدای هفته گذشته ۲۰ میلیون تومان ارزان‌تر شده و با نرخ ۸۲۰ میلیون تومانی به فروش می‌رسد. ام وی ام X۳۳ کراس یکی از جدیدترین محصولات مدیران خودرو و فیس‌لیفت X۲۲ پرو به شمار می‌رود که ۳۵ میلیون تومان افت نرخ دارد و با یک میلیارد و ۴۵ میلیون تومان معامله می‌شود.

فیدلیتی پرایم نیو ۵ نفره یکی از کراس‌اوورهای محبوب بهمن موتور است که این محصول همانند دیگر خودروهای بازار ۵۰ میلیون تومان ارزان‌تر و با نرخ یک میلیارد و ۸۳۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

جک اس ۵ هم یکی از محبوب‌ترین محصولات کرمان موتور محسوب می‌شود. این کراس‌اوور نیز ۵۵ میلیون تومان ارزان‌تر از هفته پیش و با نرخ یک میلیارد و ۶۳۰ میلیون تومان خریدوفروش می‌شود.

رکود رکورددار شد

اسد کرمی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با اشاره به نوساناتی که در بازار خودرو شاهد آن هستیم از کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت خودروهای داخلی متاثر از ریزش نرخ ارز در طول روزهای اخیر خبر داد و پیرامون آخرین وضعیت بازار خودرو و همچنین میزان اثرگذاری کاهش نرخ ارز در نرخ انواع خودروها، اظهار کرد: نوسان نرخ دلار در بازار غیررسمی از اثرگذاری خاصی در بازار خودرو برخوردار است به نحوی که با وقوع هرگونه رشد یا ریزش نرخ ارز، نرخ خودرو هم به تبعیت از آن افزایش یا کاهش پیدا می‌کند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با اشاره به حادثه پیش آمده برای یکی از خودروهای مونتاژی، درباره تغییر نرخ این نوع خودروها افزود: بعد از آن واقعه، تمامی خودروهای چینی حداقل با افت نرخ ۱۰ درصدی مواجه شدندو اکنون به‌طور خاص نرخ آن نوع خودرو در بازار ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

وی همچنین درباره کاهش نرخ خودروهای داخلی گفت: همزمان با کاهش نرخ ارز در بازار غیررسمی، نرخ خودروهای داخلی در بازار روند نزولی آهسته‌ای به خود گرفت؛ این رویه از دیروز تا به حال از سرعت بیشتری برخوردار شده است. درحال‌حاضر برآورد می‌شود که نرخ این نوع خودروها به‌طور میانگین ۱۰ تا ۱۵ درصد ریزش داشته است.

کرمی همچنین درباره ریزش نرخ خودروهای وارداتی گفت: زمانی که بازار خودرو روند نزولی به خود می‌گیرد، نرخ همه خودروها مشمول این وضعیت می‌شود؛ لذا خودروهای وارداتی هم از قضیه مستثنا نیستند. نرخ این نوع خودروها در مقایسه با خودروهای داخلی و مونتاژی خیلی بالاست به همین خاطر نمی‌توان انتظار کاهش نرخ خاصی را جز در محدوده ۳ تا ۵ درصد برای آنها در نظر داشت.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو همچنین در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد که بازار خودرو در تابستان امسال از وضعیت رکودی خود خارج شود یا خیر، اظهار کرد: بعید می‌دانم این‌گونه شود. این بازار از ابتدای امسال روند رو به پایینی داشته است.

سخن پایانی

با نگاهی به وضعیت بازار خودرو در چند سال گذشته شاهد وجود عواملی هستیم که این بازار را در برهه‌هایی به‌شدت تحت‌تأثیر قرار داده‌اند. این عوامل مدت‌هاست افسار بازار خودرو را در دست دارند. یکی از عوامل اصلی کاهش و افزایش نرخ خودروها، نوسانات نرخ ارز است. با کاهش ارزش ریال نسبت به ارزهای خارجی، نرخ قطعات و مواد اولیه وارداتی برای تولید خودروها افزایش یافته است. این موضوع منجر به افزایش نرخ نهایی خودروها شده است. قیمت برخی مواد اولیه مورداستفاده در صنعت خودرو نیز به‌عنوان عامل دیگر تاثیرگذار بر بازار و صنعت خودرو در سال‌های اخیر همواره نوسان داشته است. به‌عنوان‌مثال، نرخ فولاد و آلومینیوم باعث افزایش هزینه تولید خودروها شده و در نتیجه نرخ آنها نیز صعودی کرده است. هرگونه تغییر که در این بخش باعث کاهش بهای مواد اولیه شود هم تاثیرات کاهشی بر بازار خودرو خواهد داشت. رقابت بین شرکت‌های خودروسازی نیز می‌تواند باعث نوسان نرخ خودروها شود. انحصار و نبود رقابت یکی از عواملی است که نوسانات بازار خودرو را تشدید می‌کند. موضوعی که به‌واسطه تحریم‌ها و برخی سیاست‌گذاری‌ها و تصمیمات نادرست، بلای جان صنعت و بازار خودرو ما شده است.

تغییر در سیاست‌های دولت نیز ممکن است منجر به کاهش یا افزایش نرخ خودروها شود. به‌عنوان‌مثال، اعلام تغییرات در قوانین مالیاتی یا تعرفه‌های وارداتی می‌تواند شرکت‌های خودروسازی را تحریک کند تا نرخ خودروهای خود را کاهش دهند و بازار را تحت‌تأثیر قرار دهند. میزان تقاضای مصرف‌کنندگان برای خرید خودرو نیز از جمل مولفه‌های موثر بر قیمت‌ها در بازار خودرو است. عوامل مختلف مانند نامطمئن بودن وضعیت اقتصادی، عدم‌پایداری نرخ ارز و افزایش قیمت‌ها ممکن است باعث شود تقاضای مصرف‌کنندگان برای خرید خودرو کاهش یابد و در نتیجه شرکت‌های خودروسازی برای جذب مشتریان نرخ خودرو را کاهش دهند.

کارشناسان معتقدند نوسانات شدیدی که گاها در بازار خودرو شاهد آن هستیم نمایانگر عدم‌پایداری وضعیت اقتصادی کشور است. تأثیر منفی این تغییرات بر صنعت خودرو و مصرف‌کنندگان نباید نادیده گرفته شود. در شرایط کنونی صنعت خودرو ما نیاز به بررسی دقیق و روشن‌سازی سیاست‌ها و اتخاذ تدابیر جدید برای بهبود وضعیت خود دارد و باید تا دیر نشده در این راستا اقداماتی انجام دهیم.

منبع: رپزنامه صمت

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها