|
کدخبر: 327042

سرگردانی خودروهای چینی در بازار / صاحبان این ماشین ها گرفتار دردسری بزرگ شدند!

قطعات خودروهای نسل جدید چینی در بازار کم است و به همین دلیل نیز قیمت این قطعات به صورت کاذب بالا رفته است بنابراین مالکین خودرو دچار سردرگمی شده اند.

اقتصاد

طی سال‌های اخیر کمبود لوازم یدکی خودروهای چینی در بازار ایران به یکی از معضلات اصلی خریداران این خودروها تبدیل شده است. به گفته برخی کارشناسان و فعالان بازار، شرکت‌های خودروساز چینی تعهد کافی برای ارائه خدمات پس از فروش به مشتریان خود در ایران را ندارند. این موضوع باعث می‌شود تا خریداران خودروهای چینی در زمان نیاز به قطعات یدکی، با معضل جدی روبه رو باشند.

خودرو-چینی

قیمت‌های نجومی لوازم یدکی، دشواری در پیدا کردن قطعات و افزایش قطعات تقلبی از جمله مشکلاتی است که در پی تأمین نشدن لوازم یدکی خودروهای چینی بازار از سوی شرکت مونتاژکار به وجود می‌آید.

در حالی که طبق قانون حمایت از مصرف‌کننده، تولیدکنندگان خودرو در ایران موظف هستند تا حداقل ۱۰ سال پس از توقف تولید آخرین نسخه از محصول تولیدی، خدمات پس از فروش را برای مشتریان ارائه دهند، اما تجربه نشان می‌دهد که بسیاری از آن‌ها موضوع فوق را رعایت نمی‌کنند.

 قطعات خودورهای نسل جدید چینی در بازار کم است و نمایندگی‌ها باید جوابگوی این موضوع باشند. مالکین خودرو دچار سردرگمی شده‌اند. فرایند تعمیرات هم طولانی شده است زیرا قطعه پیدا نمی‌شود و به همین دلیل خودرو در تعمیرگاه متوقف می‌شود.

خودروهای-چینی

قیمت کاذب قطعات چینی

با توجه به اینکه قطعات کمیاب است گران هم شده‌اند و قیمت‌ها کاذب است. متأسفانه قطعات اصلی خودروساز هم نیست و بعضاً قطعات غیراستانداردی مشاهده می‌شود که این موضوع معضل درست کرده است.

سال گذشته رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران در همین باره گفت در مورد قطعات یدکی خودروهای داخلی مشکلی نداریم منتهی در حال حاضر حجم تعمیرات خودرو به دلیل پایین بودن کیفیت قطعات یدکی موجود در بازار بالاست.

وی تصریح کرد: قطعات بی کیفیت از طرق مختلفی وارد بازار می‌شود بعضی از قطعات به صورت قاچاق می‌آید و بعضی بازسازی می‌شوند.

علیرضا نیک‌آئین، رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو، در ارتباط با نارسایی‌های موجود در بازار قطعات یدکی اتومبیل‌های چینی اظهار داشت که نقص‌ها و معایب این وسایل در بازار به وضوح قابل مشاهده است. وی افزود که با وجود توجیهات متعدد ارائه شده از سوی سازندگان خودرو و مسئولین مربوطه، این دفاعیات را غیرمنطقی می‌یابد و قصد دارد در زمین بازی، این موضوع را به اثبات برساند.

وی ادامه داد: شرکت وارد‌کننده مقصر نیست چون این عیب یک باره محرز شده و همه خودروهای مورد نظر چنین مشکلی را دارند و تامین قطعه از سوی سازنده در کشور نیز جوابگو نیست.

نیک آئین اضافه کرد: ما مشکل دانش فنی و ابزار آلات مخصوص و نبود قطعات یدکی داریم و این هاست که بازار خودروهای چینی را با مشکل رو به رو کرده است؛ در حالی که تنوع واردات از یک کشور را داریم.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها