|
کدخبر: 326493

اعمال جریمه های رانندگی / قانون جدید اجرایی شد؟

چندی پیش خبری مبنی بر افزایش جریمه های رانندگی در رسانه ها منتشر شد اما تاکنون، خبری از اعمال جریمه های جدید نیست.

اقتصاد اعمال جریمه های رانندگی / قانون جدید اجرایی شد؟

در روزهای گذشته، رئیس پلیس راهور فراجا، صحبت هایی را در ارتباط با افزایش جریمه های رانندگی مطرح کرد اما این جریمه های جدید، تاکنون اعمال نشده است.

قرار بود که افزایش جرائم رانندگی از آخر فرودین ماه اجرا شود اما تا به امروز خبری از افزایش رقم جرائم نیست. رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی در همین باره اظهار کرد: افزایش جرائم رانندگی تصویب شده است اما هنوز دولت ابلاغ نکرده است.                             

نهم فروردین امسال بود که افزایش جرائم رانندگی رسماً اعلام شد و سردار سید تیمور حسینی اظهار کرد که جرائم رانندگی افزایش پیدا کرده است و مبلغ تخلفات حادثه‌ساز ۴ تا ۵ برابر افزایش دارند، به‌عنوان مثال جریمه سرعت غیرمجاز ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان می‌شود همچنین رانندگی در حالت مستی و استفاده از مواد روان‌گردان ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پیش‌بینی شده است.

افزایش مبلغ جرائم رانندگی تصویب شده است اما همچنان در انتظار ابلاغ دولت است و تا زمانی که دولت ابلاغ نکند، مبلغ جرائم مانند گذشته است و تغییری ندارد.

اصلی‌ترین دلیل افزایش جرائم رانندگی کمک به کاهش تصادفات به‌ویژه تصادفات فوتی بیان شد، چراکه بالای ۸۰ درصد از تخلفات حادثه‌ساز تصادفاتی هستند که منجر به فوت و جرح شدند.

چرا افزایش جرائم رانندگی اعمال نمی‌شود؟

افزایش جرائم رانندگی از آخر فرودین ماه اجرا شود اما تا به امروز خبری از افزایش رقم جرائم نیست. رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی در همین باره اظهار کرد: افزایش جرائم رانندگی تصویب شده است اما هنوز دولت ابلاغ نکرده است. وی افزود: پلیس هم منتظر ابلاغ دولت است تا افزایش جرائم رانندگی را اعمال کند.

با توجه به نزدیکی تابستان و شروع سفرهای تابستانی از اواسط خرداد ماه و همچنین با توجه به اینکه ایمنی خودروها و استحکام بدنه خودروها تغییری نداشته است، انتظار می‌رود که دولت هرچه سریع‌تر افزایش جرائم رانندگی را ابلاغ کند تا در تابستان شاهد آمارهای بالایی از تصادفات فوتی نباشیم.

چندی پیش سردار حسینی، رئیس پلیس راهور فراجا  با بیان اینکه افزایش نرخ جریمه‌ها بر اساس نوع تخلف متفاوت خواهد بود، توضیح داد:برخی جریمه ها که خطر وقوع حوادث در آن بیشتر است ۴ تا ۵ درصد افزایش یافته است. 

وی با بیان اینکه هنوز جدول جدید جرایم مصوب دولت هنوز به پلیس ابلاغ نشده است، گفت: جریمه سرعت غیرمجاز حدود بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان خواهد بود و یا برای تخلفات مهمی چون رانندگی در حالت مستی یا مصرف مواد روانگردان مخدر که در همه دنیا شدیدترین مجازات را در پی دارد، حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان جریمه پیش بینی شده است.

وی تاکید کرد: نگاه پلیس و دستگاه‌های متولی در این زمینه، نگاه بازدارندگی است و امیدوارم در سال ۱۴۰۳ در هر ماه پلیس گزارش دهد که میزان تخلفات و تصادفات کاهش یافته است.

رئیس پلیس راهور با بیان اینکه این مصوبه به محض ابلاغ از سوی دولت، اجرایی خواهد شد، پیش بینی کرد که مراحل اداری آن بین ۱۰ تا ۱۵ روز آینده طی شود.

رئیس پلیس راهور فراجا هدف از افزایش نرخ جریمه ها را بازدارندگی آن دانست و گفت: تمام اقداماتی که انجام شده برای جلوگیری از رفتارهای پرخطر رانندگان است.

منبع: فردای اقتصاد

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها