|
کدخبر: 325788

آیا در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ثبت شرکت مشمول معافیت مالیاتی می شود؟

پرداخت مالیات یکی از سیاست‌های اقتصادی هر کشوری است که باعث می‌شود افراد به رعایت قوانین ملزم شوند و از زیاده‌روی‌ها و دلالی‌ها جلوگیری شود.

اقتصاد آیا در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ثبت شرکت مشمول معافیت مالیاتی می شود؟

پرداخت مالیات یکی از سیاست‌های اقتصادی هر کشوری است که باعث می‌شود افراد به رعایت قوانین ملزم شوند و از زیاده‌روی‌ها و دلالی‌ها جلوگیری شود. اما در برخی از شرایط، استثنائاتی هم وجود دارد که برخی افراد یا شرکت‌ها ملزم به پرداخت مالیات نیستند. یکی از این استثنائات، شرکت‌هایی است که در مناطق آزاد تجاری ثبت شده‌اند. طبق بخشنامه ماده ۴۸ قانون مالیات مستقیم، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که در مناطق آزاد تجاری – صنعتی به انواع فعالیت‌های اقتصادی اشتغال دارند، از تاریخ بهره برداری به مدت بیست سال از پرداخت مالیات بر درآمد و دارایی معاف هستند. ما در این مبحث به طور کامل راجع به این موضوع صحبت می‌کنیم که ثبت شرکت در منطقه آزاد چگونه است و اینکه چگونه آنها از مالیات معاف می‌شوند. اگر نیازمند کسب اطلاعات در این زمینه هستید، این مطلب را از دست ندهید.

 

نحوه ثبت شرکت در منطقه آزاد چگونه است؟

بدین منظور شما باید مراحل و راهکارها را پشت سر هم انجام دهید تا بتوانید ثبت شرکت را در منطقه آزاد به انجام برسانید. ما توصیه می‌کنیم قبل از اینکه به سراغ هر کاری بروید، در مورد مبحث ثبت شرکت با معافیت مالیاتی اطلاعات کسب کنید و بعد از همان اول با آگاهی کامل در منطقه آزاد ثبت شرکت داشته باشید.

 • اولین کاری که باید انجام دهید، این است که تقاضانامه مربوط به تعیین نام توسط متقاضی به طور کامل پر شود.
 • بعد از آن نام شرکت باید به تایید برسد.
 • در مرحله بعدی، مجوز سرمایه‌گذاری باید به فرد متقاضی توسط واحد مربوطه ارائه شود.
 • در بعضی از موارد نیاز است که به بعضی دیگر از نهادها معرفی شوید تا بتوانید مجوزهای مورد نیاز را بگیرید.
 • بعد از آن باید کپی اوراق هویتی را ارائه دهید که شامل شناسنامه و کارت ملی است. همچنین ممکن است نیاز باشد گواهی عدم سوء پیشینه برای اعضای موسس شرکت هم ارائه شود که آن را به واحد ثبتی منطقه ارائه می‌کنند.
 • بعد از آن تمامی اوراق باید تنظیم و تکمیل شود.
 • بعد از تکمیل تمامی اوراق، باید آنها را به واحد ثبتی سازمان منطقه ارائه دهید.
 • سپس، تمامی مدارک شما کنترل و بررسی خواهد شد. کارشناسان واحد ثبتی تمامی مدارک را بررسی خواهند کرد و اگر نیاز باشد، اخطارهای لازم را اعلام خواهند کرد تا شما بتوانید ناقصی‌ها و مشکلات را برطرف کنید.
 • در نهایت، هزینه‌های حق الثبت توسط فرد سرمایه‌گذار پرداخت خواهد شد.
 • سپس فیش بانکی را به واحد ثبتی سازمان ارائه می‌دهند. از آنجایی که ممکن است این پروسه کمی طول بکشد، نیاز است که شما از مشاوره مالیات کمک بگیرید که می‌توانید از خدمات کارمنتو با پشتیبانی ۲۴ ساعته استفاده نمایید.

اقتصاد۲

 

مناطق آزاد چرا و چگونه از مالیات معاف هستند؟

شرایط معافیت مالیاتی مناطق آزاد یک نکته مهم دارد که باید در نظر داشته باشید و آن هم این است که در متن اولیه این قانون، به مدت ۱۵ سال اشاره شده بود، اما بعداً ۵ سال به آن اضافه شد و بنابراین مدت زمان به ۲۰ سال افزایش یافت. درک این موضوع که شرکت‌های مناطق آزاد چگونه از مالیات معاف هستند، به شما کمک می‌کند تا بتوانید برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای کسب و کار خود داشته باشید و از پیش وضعیت مربوط به مالیات درآمد و موارد مشابه را محاسبه کنید.

شرایط برخورداری از معافیت مالیاتی ثبت شرکت در مناطق آزاد چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌توانید از مشاوره مالیاتی تلفنی کارمنتو استفاده کنید، ارتباط از طریق voip یعنی تماس تلفنی آنلاین است و اطلاعات کافی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. پاسخ به سوالات شما به صورت فوری و بدون فوت وقت ارائه خواهد شد. آنها همچنین می‌توانند به شما توضیح دهند که آیا شما از مالیات معاف هستید یا نه و در صورتی که هر کدام از این شرایط را داشته باشید، حتماً علت را برایتان توضیح می‌دهند و محاسبه مالیات را برایتان انجام می‌دهند.

یکی از شرایط مهم برای معافیت مالیاتی در منطقه آزاد این است که فعالیت شما باید داخل خود منطقه باشد. بسیاری از افراد در این مناطق اقدام به ثبت شرکت می‌کنند، اما اسناد مالی آنها یا فعالیت‌هایشان مربوط به خارج از این مناطق است. در چنین شرایطی، نباید انتظار داشته باشید که از مالیات معاف باشید و مانند مالیات شرکت‌های مناطق آزاد کارتان پیش برود، سخت در اشتباهید و حتماً باید به موقع مالیات را پرداخت کنید. به عنوان مثال، اگر شما تصمیم گرفته‌اید که یک شرکت را در منطقه آزاد کیش ثبت کنید اما در تهران فعالیت می‌کنید، باید بدانید که معاف از مالیات نخواهید بود و حتماً باید مالیات را پرداخت کنید. زیرا معافیت از مالیات در این زمینه به منظور حمایت از کسب و کارهای مربوط به آن منطقه است. بنابراین، اگر شما داخل شرکت‌های همان منطقه فعالیت کنید، می‌توانید تبادلات تجاری را در آنجا افزایش داده و فاکتور صادر کنید. این اتفاق باعث می‌شود که نرخ مالیات شما صفر محاسبه شود.

سخن پایانی

معافیت از مالیات در شرکت‌های آزاد شرایط خاصی دارد اما رعایت آنها اصلاً سخت نیست. ما در این مبحث برای شما راجع به این قضیه توضیح دادیم و یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین شروط را برایتان بیان کردیم تا با اطلاعات بیشتری بتوانید کسب و کار خود را به راه بیندازید و متوجه شوید که چگونه می‌توانید معاف از مالیات شوید.

اگر هنوز در این باره اطمینان کافی ندارید و سوالاتی در ذهنتان وجود دارد، از خدمات مشاوره مالیاتی آنلاین کارمنتو استفاده کنید. در این پلتفرم می‌توانید با مشاهده وضعیت مشاور به منظور صرفه جویی در زمان کاربر (آنلاین و آفلاین) استفاده کنید. علاوه بر این می‌توانید در هر جای ایران در هر لحظه زیر یک دقیقه مشاوره فوری داشته باشید و به پاسخ سوالاتتان برسید.

 

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها