|
کدخبر: 325396

مشتاقان اکسپو ۲۰۲۴ ظرفیت را پر کردند / اکسپوی امسال میزبان ۸۰ کشور است

نمایشگاه ایران اکسپو ۲۰۲۴، ششمین دوره از این رویداد، از ابتدای هفته آینده با حضور صاحبان کسب و کار از ۸۰ کشور جهان، فرصتی برای تبادل تجاری و معرفی ظرفیت‌های صادراتی ایران به بازارهای بین‌المللی خواهد بود.

اقتصاد

مدیرکل دفتر آماد و پشتیبانی تجاری سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه رویداد ایران‌اکسپو نقطه عطف تجارت خارجی است، گفت: این رویداد از امروز به مدت ۵ روز برگزار می‌شود.

سید علی امامی مدیرکل دفتر آماد و پشتیبانی تجاری سازمان توسعه تجارت ایران در گفت‌وگو با مطبوعات، با بیان اینکه ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران اکسپو ۲۰۲۴، امروز ۸ اردیبهشت برگزار خواهد شد، گفت: ایران اکسپو نقطه عطف تجارت خارجی محسوب می‌شود چراکه در این رویداد پتانسیل‌های صادراتی ایران مشخص و بسترهای اصلی تجارت خارجی ایران برای سایر کشور به نمایش گذاشته می‌شود.

وی تصریح کرد: تعدادی از میهمانان دعوت شده در اکسپو با هدف بازدید از زیرساخت‌های تجاری ایران در این رویداد شرکت می‌کنند؛ گروه‌های تجاری علاوه‌بر آسیب‌شناسی زیرساخت‌های تجاری کشور، پتانسیل‌ها و توانمندی‌های ما را شناسایی می‌کنند.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه بسیاری از کشورها با ظرفیت‌های تجاری ایران آشنا نیستند، افزود: نمایشگاه ایران اکسپو می‌تواند توانایی‌هایی تولیدی و صادراتی کشور را در یک رویداد ۵ روزه به تجار خارجی ارائه بدهد و مبنای برای افزایش صادرات و تعاملات تجارت خارجی شود.

مدیر کل دفتر آماد و پشتیبانی تجاری سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه ایران اکسپو باید به عنوان یک حرکت ملی تلقی شود، گفت: دبیرخانه دائمی ایران اکسپو در سازمان توسعه تجارت ایران، در طول سال پیگیر موافقت‌ها، قراردادها و نتایج مذاکرات با سایر کشورها که در نمایشگاه اکسپو حاصل شده، است و به نظر می‌رسد با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سال جاری تعداد میهمانان دعوت شده در این رویداد افزایش قابل توجهی کرده است.

به گفته وی، اکسپو ۲۰۲۴ هدفمندتر از سال گذشته برگزار خواهد شد و گروه‌های مطالعاتی برای شناسایی اشکالات در زمان برگزاری را بررسی کرده تا در سال‌های آینده ایران اکسپو قوی‌تری داشته باشیم.

امامی با تاکید بر اینکه ایران اکسپو ۱۴۰۳ یکی از مهم‌ترین اتفاقات تجاری در دولت سیزدهم است، گفت: ایران اکسپو پرچم برافراشته شده تجارت خارجی است که می‌تواند در تحقق شعار سال یعنی جهش تولید با مشارکت مردم عمل کند. اگر صنعت پتروشیمی و محصولات پایه نفتی را از حوزه صادرات و تجارت خارجی کشور جدا کنیم ۵۰ درصد صادرات کشور کاربرمحور است و هر چه دولت تلاش کند تا صادرات کشور در این حوزه‌ها افزایش یابد در واقع به طور عملی مشارکت مردم را در تولید و تجارت افزایش داده است.

وی بیان کرد: ایران اکسپو زمینه‌های رونق اشتغال، تولید با مشارکت مردم را فراهم می‌کند؛ اکسپو این قابلیت را دارد که صادرات را افزایش بدهد. البته به ثمر رسیدن این چنین رویدادی نیاز به زمان و صبوری دارد.

امامی ابراز امیدواری کرد که هر استان بر اساس استعداد و توانمندی خود چنین رویدادی را در منطقه خود برگزار کرده تا ظرفیت‌های صادراتی استان خود را در معرض نمایش بگذارد.

رئیس سازمان توسعه و تجارت اعلام کرد که در ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران اکسپو ۲۰۲۴، حدود ۲۸۰۰ نفر ثبت نام کرده بودند که از این تعداد، ۲۶۰۰ نفر پذیرش شدند. 

با این حال، به دلیل محدودیت‌های موجود در ظرفیت هتل‌های کشور، امکان پذیرش همه متقاضیان فراهم نشد و تنها ۲۰۰۰ نفر از ثبت‌نام کنندگان، در نهایت موفق به حضور در این نمایشگاه شدند.

به گفته مهدی ضیغمی در این دوره ۳۳ کشور از قاره‌های آسیا، ۲۵ کشور از اروپا، ۳۴ کشور از آفریقا و ۴ کشور از آمریکا ثبت نام نهایی کرده‌اند که با این شرایط در این دوره میزبان ۸۰ کشور مختلف خواهیم بود.

منبع: اکو ایران

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها