|
کدخبر: 323679

تجارت جهانی / اقتصاد خارجی/ صادرات

رشد سریع نرخ اقتصاد در این کشور / روسیه شگفتی ساز شد

در ماه مارس، تولید روسیه به طور سریع‌ترین نرخ در نزدیک به ۱۸ سال گذشته رشد کرده است.

اقتصاد رشد سریع نرخ اقتصاد در این کشور / روسیه شگفتی ساز شد

براساس نظرسنجی تجاری، فعالیت در بخش تولید روسیه در ماه مارس با سرعت بالاترین نرخ در نزدیک به ۱۸ سال اخیر، در حال گسترش بوده است. این گسترش به دلیل رشد تجارت جدید صادراتی است که برای اولین بار در پنج ماه گذشته رخ داده است.

شاخص مدیران خرید جهانی برای تولید روسیه از ۵۴.۷ در فوریه به ۵۵.۷ در ماه مارس افزایش یافت. احیای این بخش در ماه‌های ابتدایی درگیری روسیه و اوکراین تا حد زیادی به تقاضای داخلی وابسته است، زیرا برخی از بازارها از روسیه منحرف شده‌اند.

مسکو به ویژه در بخش تولید هزینه‌های زیادی می‌کند و پول نقد را به بخش دفاعی وارد می‌کند تا تولید نظامی را افزایش دهد. داده‌های هفته گذشته نشان داد که صنعت دفاعی در ماه فوریه رشد شدیدتری نسبت به پیش بینی ها در تولید صنعتی داشته است اما سفارشات صادراتی جدید برای اولین‌بار از اکتبر گذشته افزایش یافت.

بر اساس گزارش رویترز، اس‌اندپی گلوبال در بیانیه‌ای اعلام کرد که طبق گزارش‌ها، تقاضای مشتریان خارجی بیشتر ناشی از گسترش به بازارهای صادراتی جدید و موفقیت مشتریان جدید است. شرکت‌ها اشتغال را با سریع‌ترین نرخ از نوامبر ۲۰۰۰ افزایش دادند و در میان تلاش‌ها برای بازسازی سهام شاهد افزایش قابل‌توجهی در خرید نهاده بودند.

اقتصاد روسیه اقتصادی با درآمد نسبتاً بالا، مختلط[۳۰] و در حال تحول و توسعه است که پنجمین اقتصاد بزرگ ملی در اروپا، یازدهمین کشور بر پایه تولید ناخالص داخلی اسمی در جهان و پنجمین از لحاظ برابری قدرت خرید است.

جغرافیای وسیع روسیه نقش مهمی در فعالیت اقتصادی آن دارد که برخی منابع تخمین می‌زنند روسیه بیش از ۳۰ درصد از منابع طبیعی جهان را در اختیار دارد. بانک جهانی ارزش کل منابع طبیعی روسیه را ۷۵ تریلیون دلار آمریکا تخمین زده‌است. روسیه برای دستیابی به بیشترین رشد خود، به درآمدهای انرژی متکی است. روسیه دارای مقدار زیادی نفت، گاز طبیعی و فلزات گران‌بها است که سهم عمدهٔ صادرات روسیه را تشکیل می‌دهد. از سال ۲۰۱۲، بخش نفت و گاز ۱۶٪ از تولید ناخالص داخلی، ۵۲٪ از درآمد بودجهٔ فدرال و بیش از ۷۰٪ از کل صادرات را به خود اختصاص داده‌است.

روسیه یک «ابرقدرت انرژی» محسوب می‌شود. این کشور بزرگ‌ترین ذخایر اثبات‌شدهٔ گاز طبیعی جهان را دارد و بزرگ‌ترین صادرکنندهٔ گاز طبیعی است. همچنین دومین صادرکنندهٔ نفت است.

روسیه دارای صنعتی بزرگ و پیشرفته برای تسلیحات است، توانایی طراحی و ساخت تجهیزات نظامی پیشرفته از جمله هواپیمای جنگندهٔ نسل پنجم، زیردریایی‌های هسته‌ای، سلاح گرم و موشک بالیستیک کوتاه‌برد، میان‌برد و قاره‌پیما را دارد. ارزش صادرات اسلحهٔ روسی در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۱۵٫۷ میلیارد دلار بود - دوم فقط به ایالات متحده. صادرات نظامی برتر از روسیه شامل هواپیماهای جنگی، سیستم‌های دفاع هوایی، کشتی‌ها و زیردریایی‌ها است.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها