|
کدخبر: 323488

یارانه تشویقی/یارانه بگیران/کالابرگ الکترونیک

فرصت ۶ روزه برای استفاده از یارانه تشویقی / اعتبار تمدید می شود؟

مرحله دوم طرح فجرانه که از تاریخ ۱۷ اسفند آغاز شده بود، در ۶ روز دیگر یعنی روز ۱۷ فروردین به پایان خواهد رسید و یارانه تشویقی ۲۲۰ هزار تومانی برای افرادی که از اعتبار این مرحله استفاده نکرده‌اند، منقضی خواهد شد.

اقتصاد فرصت ۶ روزه برای استفاده از یارانه تشویقی / اعتبار تمدید می شود؟

طرح عید تا عید با نام کالابرگ الکترونیک، همزمان با چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از تاریخ ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ آغاز شد و به مدت ۳ ماه ادامه خواهد یافت. مرحله اول این طرح از تاریخ ۱۷ بهمن تا ۱۷ اسفند برگزار شد و با استقبال قابل توجهی از سوی مشمولان روبرو شد. در مرحله دوم که از تاریخ ۱۸ اسفند آغاز شده است، مشمولان تا تاریخ ۱۷ فروردین فرصت دارند از اعتبار تشویقی ۲۲۰ هزار تومانی به ازای هر فرد در طرح کالابرگ الکترونیک بهره‌مند شوند.

در طرح فجرانه، سبد کالابرگ الکترونیک مشتمل بر ۱۱ قلم کالای اساسی مورد نیاز خانوارها با قیمت‌های مبنای سال ۱۴۰۱ انتخاب شده و مابه‌التفاوت قیمت روز با قیمت‌های سال ۱۴۰۱ از محل یارانه جدید دولت تأمین شده است.

طبق اطلاعات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، قیمت روز ۱۱ قلم کالای موجود در سبد کالابرگ الکترونیک ۷۴۳ هزار و ۷۵۰ تومان است که مشمولان طرح فجرانه (خانوار دهک‌های اول تا هفتم درآمدی) در صورت خرید بسته ۵۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان به‌عنوان قیمت مبنای کالاها در سال ۱۴۰۱ را از محل یارانه نقدی و اعتبار تشویقی طرح فجرانه پرداخت کند و مابه‌التفاوت ۲۲۰ هزار و ۴۵۰ تومانی این رقم با مبلغ روز سبد، از محل اعتبار جدید دولت تأمین می‌شود.

در حقیقت این مبلغ مابه‌التفاوت، هزینه‌ای است که از محل تورم به معیشت خانوارها تحمیل شده و دولت آن را در طرح کالابرگ از محل منابع خود جبران می‌کند.

در طرح فجرانه اگر خانوارها مشمول (دهک‌های اول تا هفتم) سبد غذایی مورد تأیید وزارت کار را در قالب طرح کالابرگ از فروشگاه‌های طرف قرارداد خرید کنند، به ازای هر نفر بدون هیچ شرط اضافه‌ای، ۲۲۰ هزار تومان اعتبار تشویقی می‌گیرند که باید به خرید همان کالاهای موجود در سبد کالابرگ اختصاص یابد.

در این طرح با احتساب اعتبار تشویقی ۲۲۰ هزار تومانی، یارانه هر نفر در خانوارهای سه دهک پایین به ۶۲۰ هزار تومان می‌رسد و یارانه هر فرد در دهک‌های ۴ تا ۷ نیز به ۵۲۰ هزار تومان افزایش می‌یابد؛ اما دریافت اعتبار تشویقی ۲۲۰ هزار تومانی مشروط به این است که این مبلغ صرف خرید کالاهای موجود در سبد شود.

سبد کالابرگ الکترونیک در طرح فجرانه مشتمل بر ۱۱ قلم کالای اساسی شامل گوشت مرغ، گوشت قرمز، برنج، روغن، ماکارونی، شیر، پنیر، ماست، قند و شکر، تخم‌مرغ و حبوبات است و خانوارهای مشمول می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های طرف قرارداد طرح که در سامانه شما مشخص شده‌اند، نسبت به تأمین کالاهای اساسی موردنیاز خود اقدام کنند.

مرحله اول این طرح از ۱۷ بهمن تا ۱۷ اسفند ادامه داشت و در مرحله دوم که از ۱۸ اسفند آغاز شده، خانوارها تا ۱۷ فروردین فرصت دارند از اعتبار تشویقی خود برای خرید اقلام کالابرگ استفاده کنند. مرحله سوم طرح فجرانه نیز از ۱۸ فروردین آغاز خواهد شد و ۱۷ اردیبهشت به پایان می‌رسد.

نکته قابل‌توجه اینکه اعتبار تشویقی طرح فجرانه، قابل ذخیره یا انتقال به ماه بعد نیست و درصورتی‌که در همان مهلت یک ماه استفاده نشود، سوخت خواهد شد.

نکته دیگر اینکه فروشگاه‌ها حق ندارند در کنار فروش سبد طرح کالابرگ، خانوارها را مکلف به خرید کالاهای اضافی کنند و این کار آنها تخلفی است که به‌شدت از سوی وزارت کار و تعزیرات مورد پیگیری و برخورد قرار خواهد گرفت.

برای بهره‌مندی از اعتبار تشویقی طرح فجرانه، سرپرست خانوار باید به یکی از فروشگاه‌های طرف قرارداد مراجعه کند و خرید اقلام کالابرگ را با هر یک از کارت‌های بانکی خود انجام دهد.

طرح فجرانه و پرداخت یارانه تشویقی ۲۰۰ هزار تومانی به مشمولان طرح کالابرگ، در ۱۷ اردیبهشت ماه به پایان می‌رسد؛ اما معاون وزیر کار، اعلام کرده است که در صورت تأمین منابع موردنیاز، امکان تداوم آن وجود دارد.

منبع: خبر آنلاین
 • ناشناس ارسالی در

  باسلام ما که پول نقد توی کارت مون نداریم برای یک خانواده هفت نفره نفری دویست توم ن بدیم میشه یک وچهارصد اونوقت سوخت میکنه

 • میلاد ارسالی در

  نمیشه این یارانه ادامه دار باشه؟

 • محمدعلی ارسالی در

  سایت.شمابیشترتبلیغاتیه.تاانتشارخبرآنقدربنرتبلیغاتی.گذاشته.ایدکه.خبرهایتان.درآن.گمشده

 • ناشناس ارسالی در

  دولت اصلا رسیدگی نمی‌کند این کالا برگ را از صد نفر ده نفر هم نگرفتند چون تمام مغ ازه‌ها می‌گفتند باید به ازای هر نفر 200 تومان جدا خرید کنید

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها