|
کدخبر: 323469

بازار مسکن/قدرت خرید/قیمت مسکن

سرمایه گذاری در مسکن طرفدار ندارد/افزایش قیمتها وکاهش قدرت خرید

از نظر کارشناسان وضعیت بازار مسکن، در سال گذشته، هزینه ساخت مسکن با حدود ۵۰ درصد افزایش مواجه شده است. همچنین، قیمت متوسط فروش آپارتمان نیز در همان دوره با حدود ۷۰ درصد افزایش مواجه بوده است.

اقتصاد سرمایه گذاری در مسکن طرفدار ندارد/افزایش قیمتها وکاهش قدرت خرید

به همراه این افزایش قیمت در بازار مسکن، ظاهراً مقدار ساختمان‌های ساخته شده نیز در مقایسه با سال ۱۴۰۱ کمتر از نیاز بازار بوده است. همچنین، حجم معاملات و تعداد قراردادها نیز در این دوره با حدود ۶۰ درصد کاهش مواجه بوده است.

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک تصریح کرد: این یک نمای کلی از بازار مسکن در سال ۱۴۰۲ است که همه این‌ها را کنار هم بگذاریم، متوجه می‌شویم که هم قدرت خرید افت شدید داشته و هم این‌که سرمایه‌گذاری در بخش مسکن هم کاهشی بوده است.

 

 

بیگی‌نژاد متذکر شد: وقتی می‌گوییم تیراژ تعداد آپارتمان‌های ساخته شده کم است، به‌خاطر این است که میزان سرمایه‌گذاری در این بخش متاسفانه کاهشی بوده است.

وی ادامه داد: از طرفی هم تعداد معاملات خرید آپارتمان را که بررسی می‌کنیم، می‌بینیم ۶۰ درصد کاهش یافته که نشان می‌دهد قدرت خرید کمتر شده است.

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک با پیش‌بینی وضعیت بازار مسکن در سال ۱۴۰۳، گفت: واقعیت این است که یک بخشی از قیمت مسکن به عرضه و تقاضا مربوط می‌شود، اما نهاده‌های ساختمانی و عوامل تولید مسکن، پارامترهایی است که قیمت آپارتمان را تعیین می‌کند.

بیگی‌نژاد افزود: در این میان، بالاخره چند رویداد مهم در سال ۱۴۰۳ پیش روی اقتصاد ایران و جهان است. در اقتصاد ایران، بالاخره کسانی که در مجلس رای آوردند، امسال در مجلس حضور پیدا می‌کنند و باید ببینیم چه مسیری را برای اهداف دولت در بخش مسکن ترسیم می‌کنند.

وی عنوان کرد: همچنین باید ببینیم بازارهای موازی با بخش مسکن چه مسیری را طی می‌کنند و چه کاهش یا جهشی را خواهند کرد که قطعا قیمت مسکن نیز از آن تاثیر می‌گیرد.

 

 


 

منبع: خبر آنلاین

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها