|
کدخبر: 323215

قیمت برق/برق خانگی/بازار انرژی

آمادگی برای تولید برق / تابستان خاموشی داریم؟

مصرف برق در کشور افزایش چشمگیری داشته است و مدیریت مصرف بیش از گذشته احساس می شود.

اقتصاد آمادگی برای تولید برق / تابستان خاموشی داریم؟

برق را می توان یکی از مهم ترین انرژی های دنیا دانست که نبود آن می تواند ضررهای اقتصادی بسیاری را به همراه داشته باشد.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بهره‌برداری تولید شرکت برق حرارتی گفت: تاکنون ۷۰درصد از برنامه تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی به منظور تولید برق پایدار و مطمئن در پیک تابستان امسال به اتمام رسیده است.

ساناز جعفرزاده با اشاره به اجرای فصل تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی سراسر کشور، افزود: از ابتدای مهرماه سال گذشته به منظور تأمین برق پایدار پیک تابستان امسال بالغ بر ۱۱۰ هزار مگاوات برنامه تعمیراتی در دستور کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۷۳ هزار مگاوات از این برنامه آغاز شده است، ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۶۰ هزار مگاوات از برنامه شروع شده در این بخش به پایان رسیده است و امیدواریم با اتمام به موقع برنامه‌های یاد شده بتوانیم تمامی واحدهای نیروگاهی را برای تأمین برق پایدار روزهای اوج مصرف برق کشور در اختیار داشته باشیم.

جعفرزاده تاکید کرد: از میان برنامه‌های تعمیراتی آغاز شده در این مدت حدود پنج هزار و ۳۰۰ مگاوات مربوط به تعمیرات اساسی واحدهای بخاری، هفت هزار و ۲۰۰ مگاوات مربوط به تعمیرات اساسی واحدهای گازی، ۲۸ هزار و ۲۰۰ مگاوات مربوط به تعمیرات دوره‌ای واحدهای بخاری، ۲۹ هزار و ۳۰۰ مگاوات مربوط به اتاق احتراق و سه هزار مگاوات مربوط به بازدید مسیر داغ بوده است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بهره‌برداری تولید شرکت برق حرارتی با تاکید بر اینکه رکورد تعمیرات نیروگاهی در پیک تابستان سال ۱۴۰۲ شکسته شد، گفت: تلاش‌های بی‌وقفه همکاران صنعت برق حرارتی باعث شد تا سال گذشته برای نخستین بار حدود ۹۷ هزار مگاوات برنامه تعمیرات و آماده‌سازی نیروگاه‌های حرارتی را پیش از شروع پیک مصرف برق تابستان به پایان رسانیم.

وی اضافه کرد: انجام به موقع برنامه‌های تعمیراتی و آماده‌سازی این واحدها موجب شد تا ضریب آمادگی نیروگاه‌های حرارتی کشور از مرز ۹۹ درصد عبور کند و در روزهای اوج مصرف برق کشور شاهد تولید برق پایدار و مطمئن برای مشترکان سراسر کشور باشیم.

جعفرزاده خاطرنشان کرد: از این رو در تلاشیم تا امسال نیز با انجام به موقع برنامه تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی و آماده‌سازی این واحدها برای پیک تابستان بتوانیم رکورد جدیدی در زمینه تعمیرات به ثبت رسانده و برق مطمئن و پایداری را برای مشترکان سراسر کشور فراهم کنیم.

بر اساس داده‌های بین المللی ایران اکنون به لحاظ شدت مصرف انرژی در جایگاه ششمین کشور با شدت مصرف انرژی بالا قرار دارد و این موضوع نشان می‌دهد مصرف انرژی در ایران به شدت ناکارآمد است. بالا بودن شدت مصرف انرژی ایران بیانگر این واقعیت است که میزان مصرف انرژی در ایران دست کم ۶۰ درصد از میانگین جهانی برای تولید کالا و خدمات مشابه بیشتر است.

بررسی آمار و ارقام رسمی نشان می‌دهد، شاخص مصرف انرژی در بخش خانگی ایران چیزی حدود ۴۶۰ کیلووات ساعت در سال به ازای هر متر مکعب است که اگر این داده به واحد مگاژول تبدیل شده و با آمارهای جهانی سایر کشورها مقایسه شود، میزان ناکارآمدی مصرف انرژی در بخش خانگی ایران را بیش از پیش نمایان می‌کند.

در حالی مصرف انرژی به ازای واحد سطح خانه در ایران بر اساس داده‌های ترازنامه هیدروکربوری ۱۶۵۰ مگاژول محاسبه می‌شود که در هیچ یک از کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی، میزان مصرف انرژی با وجود آب و هوایی به مراتب سردتر از ایران از ۱۰۰۰ مگاژول تجاوز نمی‌کند. به عنوان نمونه میزان مصرف انرژی به ازای واحد سطح خانه در کشور پرتغال چیزی حدود ۲۵۰ مگاژول، در کشور یونان ۴۰۰ مگاژول، در کشور ایتالیا ۶۰۰ مگاژول و در جمهوری چک ۸۰۰ مگاژول است.

منبع: مهر

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها