|
کدخبر: 322011

قیمت طلا/ قیمت سکه/ بازار طلا

زور حراج به قیمت سکه نرسید! / نقش بانک مرکزی در وضعیت بازار

نادر بذرافشان، رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران، توجه کرده است که اگر بانک مرکزی در پایان سال دخالتی در کنترل قیمت ارز داشته باشد و سکه‌ها با قیمتی کمتر از بازار در مرکز مبادله عرضه شوند، می‌تواند نقش مهمی در استحکام و حتی کاهش قیمت‌ها ایفا کند.

اقتصاد زور حراج به قیمت سکه نرسید! / نقش بانک مرکزی در وضعیت بازار
در اعلامیه‌ای، رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران اعلام کرد که قیمت اونس طلا در بازار جهانی در معاملات امروز با افزایش ۳۳ دلار به ۲۱۱۹ دلار رسیده است، که بالاترین سطح طی سه ماه گذشته به شمار می‌رود. او همچنین اظهار کرد که در ایران نیز قیمت طلا و سکه به دلیل نوسانات نرخ ارز و افزایش بی‌سابقه در قیمت اونس جهانی، رشد قابل توجهی داشته است. به طوری که قیمت سکه به حدود ۳۶ میلیون تومان افزایش یافته است.

وی گفت: متاسفانه عرضه سکه در مرکز مبادله تا این لحظه تاثیر زیادی بر کاهش قیمت ها نداشته است؛ زیرا قیمت ها در مرکز مبادله با بازار فاصله زیادی نداشت و نزدیک به بازار بود.

بذرافشان خاطر نشان ساخت: اگر بانک مرکزی با توجه به اینکه در روزهای پایانی سال به سر می بریم در کنترل قیمت ارز مدیریت داشته باشد و عرضه سکه در انواع مختلف با قیمت ارزان تر از بازار در مرکز مبادله صورت بگیرد می تواند نقش مهمی در ثبات قیمت ها و حتی آن داشته باشد.

به گزارش سایت طلا، دومین جلسه حراج سکه طلا در روز چهارشنبه مورخ ۱۶ اسفند ماه ۱۴۰۲، برگزار  شد.

این حراج از طریق سامانه معاملات این مرکز به آدرس اینترنتی market.ice.ir برگزار می شود و دارایی موضوع دومین حراج، ربع سکه بهار آزادی ضرب سال ۱۳۸۶ بانک مرکزی و بدون بسته بندی است؛ هر متقاضی مجاز به ثبت سفارش حداکثر ۵ قطعه است.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران درباره پیش بینی قیمت طلا و سکه گفت: باید دید نرخ دلار،اونس جهانی و تقاضا برای فردا به چه سمتی خواهد رفت زیرا با نوسان یکی از این عوامل طبیعتا قیمت ها نیز تغییر خواهد کرد.

در بازار ایران امروز قیمت سکه طرح جدید با یک میلیون تومان افزایش، قیمت سکه طرح قدیم با ۸۰۰هزار تومان افزایش،قیمت نیم سکه با ۵۰۰هزار تومان افزایش و ربع سکه با ۵۰۰ هزار تومان افزایش ،قیمت سکه های بانک مرکزی با ۱۰۰ هزار تومان افزایش و هر گرم طلای ۱۸عیار نیز با ۵۹هزار تومان افزایش نسبت به روز گذشته داد و ستد می شود.

عوامل موثر بر قیمت طلا

چندین عامل می‌تواند بر قیمت طلا تأثیر بگذارد. برخی از این عوامل عبارتند از:

عرضه و تقاضا: عرضه و تقاضا برای طلا می‌تواند قیمت آن را تحت تأثیر قرار دهد. اگر تقاضا برای طلا افزایش یابد و عرضه ثابت بماند یا کاهش یابد، قیمت ممکن است افزایش یابد.

نرخ بهره: نرخ بهره تعیین کننده قدرت خرید و سرمایه‌گذاری است. زمانی که نرخ بهره پایین است، سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری در طلا می‌گردند و این می‌تواند قیمت طلا را افزایش دهد.

 نرخ تورم: در صورت وجود تورم، ارزش پول کاهش می‌یابد و سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری در دارایی‌های آلترناتیو مانند طلا هستند. این می‌تواند قیمت طلا را افزایش دهد.

 وضعیت اقتصادی جهانی: در زمان‌های ناپایداری اقتصادی یا بحران‌های سیاسی، سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری در دارایی‌های امن مانند طلا هستند. این می‌تواند قیمت طلا را افزایش دهد.

 تغییرات ارزش ارز: طلا به عنوان یک دارایی جهانی محسوب می‌شود و قیمت آن تحت تأثیر تغییرات ارزش ارزها قرار می‌گیرد. اگر ارز ملکه طلا (مانند دلار آمریکا) کاهش یابد، قیمت طلا ممکن است افزایش یابد.

عوامل جغرافیایی و سیاسی: عواملی مانند بحران‌های سیاسی، جنگ‌ها و تنش‌های جهانی نیز می‌توانند قیمت طلا را تحت تأثیر قرار دهند. در زمان‌های ناپایداری، سرمایه‌گذاران به دنبال دارایی‌های امن مانند طلا می‌گردند.

مهم است بدانید که قیمت طلا تحت تأثیر تعداد زیادی عامل قرار می‌گیرد و تحلیل صحیح قیمت طلا نیازمند بررسی و تحلیل چندین عامل است

عوامل موثر بر قیمت سکه

قیمت سکه تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد. برخی از عوامل موثر بر قیمت سکه عبارتند از:

۱. عرضه و تقاضا: نسبت بین عرضه و تقاضا بر روی قیمت سکه تأثیر دارد. اگر تقاضا برای سکه بیشتر از عرضه باشد، قیمت معمولاً افزایش می‌یابد و بالعکس.

۲. وضعیت اقتصادی: وضعیت اقتصادی کشور و عواملی مانند تورم، رشد اقتصادی، نرخ بهره و سیاست‌های پولی تأثیرگذاری می‌کنند. هر چه وضعیت اقتصادی بهتر باشد، قیمت سکه ممکن است افزایش یابد.

۳. نرخ ارز: قیمت سکه به نرخ تبدیل به ارز محلی نیز وابسته است. اگر ارز محلی نسبت به ارز خارجی کاهش یابد، قیمت سکه ممکن است افزایش یابد..

۴. تغییرات سیاسی و جهانی: تغییرات سیاسی داخلی و جهانی، تنش‌های بین‌المللی و عوامل امنیتی می‌توانند بر قیمت سکه تأثیرگذار باشند.

۵. طلبه‌ها و سرمایه‌گذاران: علاقه طلبه‌ها و سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در سکه نیز می‌تواند قیمت سکه را تحت تأثیر قرار دهد.

۶. تغییرات مالیاتی: تغییرات در سیاست‌های مالیاتی مانند مالیات بر سود سرمایه‌گذاری‌ها و مالیات بر خرید سکه نیز می‌تواند قیمت سکه را تحت تأثیر قرار دهد.

توجه: تحلیل و پیش‌بینی قیمت سکه معمولاً به تخصص و تجربه تحلیلگران ارتباط دارد و ممکن است به عوامل دیگری همچون عوامل روانشناختی و شایعات نیز وابسته باشد..

منبع: اتاق اصناف تهران

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها