|
کدخبر: 320486

خودرو داخلی / بازار خودرو / قیمت خودرو

این خبر جذاب خودرویی را از دست ندهید / عرضه محصول محبوب ایران خودرو در اردیبهشت

در بهار سال آینده، ایران خودرو قصد دارد محصول جدید خود را روانه بازار کند. این خودرو، نخستین خودروی کاملاً ایرانی با استانداردهای جهانی خواهد بود.

اقتصاد این خبر جذاب خودرویی را از دست ندهید / عرضه محصول محبوب ایران خودرو در اردیبهشت

در جلسه هیئت دولت، وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که عرضه خودروی "ری" در ماه اردیبهشت سال ۱۴۰۳ در دستور کار قرار دارد.

عباس علی آبادی گفت نخستین خودروی تمام ایرانی در کلاس جهانی بهار سال آینده عرضه می‌شود.

بنابراین با توجه به اظهارات وزیر صمت نخستین محصول تمام ایرانی، ایران خودرو از چند ماه آینده در دسترس متقاضیان قرار خواهد گرفت.

"ری را" عنوان نخستین کراس اوور داخلی را نیز یدک می‌کشد این خودرو که ابتدا با نام K۱۲۵ در میان پروژه‌های ایران خودرو شناخته می‌شد روی پلت فرم خودروی تارا تولید خواهد شد.

بعد از بازگشت تحریم‌های صنعت خودرو در سال ۹۷، خودروسازی پژو شریک تجاری ایران خودرو چمدان‌های خود را بست و از ایران رفت.

این خودروساز فرانسوی در دوران بعد از توافقنامه برجام برنامه‌ریزی کرده بود تا سه محصول خود را برای تولید روانه بازار خودروی ایران کند.

پژو ۲۰۰۸، پژو ۳۰۱ و پژو ۲۰۸ سه محصول انتخابی شریک تجاری ایران خودرو بودند. ایران خودرو و پژو توافق کردند تا تولید محصولات یاد شده از مسیر شرکت "ایکاپ" اتفاق بیفتد.

پژو ۲۰۰۸ نخستین محصولی بود که شرکت مشترک ایران خودرو و پژو مقدمات حضورش در بازار خودروی کشور را فراهم کرد. مدیران "ایکاپ" مشغول برنامه‌ریزی برای عرضه دومین محصول خود یعنی پژو ۳۰۱ به بازار خودرو بودند که تحریم‌ها از راه رسید و کار نیمه تمام ماند.

پژو ۲۰۸ هم که جانشین بالقوه پژو ۲۰۶ و ژپو ۲۰۷ محسوب می‌شد هیچگاهش پایش به بازار خودروی ایران نرسید.

مدیران ارشد ایران خودرو که از رفتار شریک فرانسوی خود عصبانی بودند، تصمیم گرفتند تا پژو ۳۰۱ را تبدیل به یک خودروی داخلی کرده و با نام جدید به تولید انبوه برسانند.

حاصل تلاش مدیران ایران خودرو، "تارا" شد. ایران خودرویی‌ها همان زمان تصمیم گرفتند تا علاوه بر "تارا"، محصول دیگری را نیز روی پلتفرم ایرانی شده پژو ۳۰۱ تولید کنند. "ری را" حاصل برنامه‌ریزی ایران خودرویی‌ها است.

"ری را" تیر سال گذشته در زمانی که رضا فاطمی امین، وزیر صمت بود و مهدی خطیبی، سکان هدایت ایران خودرو را در دست داشت، رونمایی شد.

وزیر پیشین صمت وعده داده بود که "ری را" سال ۱۴۰۲ به تولید انبوه برسد و روانه بازار شود، اتفاقی که البته نیفتاد و حالا وزیر صمت وعده از عرضه این خودرو در اردیبهشت سال آینده می‌دهد.

البته در محقق شدن وعده علی آبادی جای تردید وجود دارد و به رغم اظهارات وزیر نمی‌تواند چندان امیدوار بود. همان طور که وعده فاطمی امین درباره "ری را" عملیاتی نشد این امکان نیز وجود دارد که قول وزیر مستقر صمت درباره بازه زمانی عرضه "ری را" نهایی نشود.

شاید در اردیبهشت سال آینده وزیر صمت برای اینکه بدقول نشود (در صورتی که همچنان سکاندار صمت باشد) یک رونمایی دیگر، این بار از " ری را " تولید شده برگزار کند.

هر چه هست بازار خودرو بعد از اظهارات وزیر درباره نخستین خودروی تمام ایرانی در کلاس جهانی امیداور است وعده وزیر در زمان مقرر، محقق شود تا هر چه زودتر نخستین کراس اوور ایرانی در جاده‌ها و خیابان‌های کشور تردد کند.

پیش‌بینی می‌شود از نخستین خودروی تمام ایرانی استقبال خوبی در بازار شود. البته هنوز نرخ نهایی آن مشخص نیست و معلوم نیست متقاضیان برای خرید این خودرو از بازار باید حساب خود را چه میزان شارژ کنند.

منبع: اکو ایران

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها