|
کدخبر: 319987

حقوق کارگران / حقوق بازنشستگان / عیدی بازنشستگان

عیدی کارگران به این مقدار / دولت حرف آخر را زد

صولت مرتضوی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: عیدی کارگران در اسفند معادل دو ماه حقوق دریافتی به مدتی که کار کرده است،پرداخت می شود

اقتصاد عیدی کارگران به این مقدار / دولت حرف آخر را زد

طبق اعلام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، عیدی کارگران و بازنشستگان در ماه اسفند پرداخت خواهد شد.

صولت مرتضوی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: عیدی کارگران در اسفند معادل دو ماه حقوق دریافتی به مدتی که کار کرده است، پرداخت می شود یعنی اگر ۱۲ ماه در سال کار کرده باشد، ۲ ماه  از کارفرمای خود عیدی دریافت می کند.

وی افزود: عیدی بازنشستگان به ازای هر نفر ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و به ازای همسر ۷۰۰ هزار تومان و به ازای هر فرزند تحت تکفل۳۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند. بعد از پرداخت حقوق بازنشستگان، در اوایل اسفند آنها عیدی پرداخت می شود.

همچنین میرهاشم موسوی؛ مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اظهار کرد: با توجه به مشخص شدن مبلغ عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی در تلاش هستیم با تامین منابع عیدی را به حساب بازنشستگان پرداخت کنیم.
 
وی درباره زمان پرداخت عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: ان‌شاءالله تا دو هفته آینده عیدی به حساب بازنشستگان تامین اجتماعی واریز می‌شود.

در این زمینه، محمد حسن حق شنو، فعال مدنی، دربازه میزان عیدی اظهار داشت: بر اساس چه استدلالی این مبلغ تعیین شده است؟ آیا دولت نباید این مبلغ را به بازنشستگان پرداخت کند؟ آیا تفاوتی بین حال بازنشستگان وجود دارد؟ آیا بازنشستگان کشوری که سی سال حق بیمه پرداخت نکرده‌اند، مستحق این تفاوت هستند؟ دولت به بازنشستگان را به عنوان یک عضو مصرفی می‌بیند، حتی اگر بیمه حداکثری را پرداخت کرده باشند، اما از کمترین مزایا برخوردار نیستند. با این دو میلیون و پانصد هزار تومان، حداکثر می‌توانند برای یک وعده دیدار با فرزندانشان گوشت و مرغ بخرند!

حق شنو با اشاره به آب رفتن سال به سال دستمزد بازنشستگان ادامه داد: در قانون اساسی به صراحت اعلام شده که افزایش حقوق و دستمزد بازنشستگان باید برمبنای رشد تورم باشد اما چنین اتفاقی تا کنون محقق نشده است. بازنشسته‌ای که در سال ۹۰ حقوقش معادل ۲هزارو پانصد دلار بود با توجه به نرخ تورم و عدم افزایش عادلانه دستمزد امسال دستمزدش معادل ۵۰۰ دلار است. به این معنی که کیفیت زندگی بازنشستگان از ۱۲ سال پیش تا به حال روز به روز رو به وخامت رفته است. در حالی که بازنشستگان با توجه به شرایط زندگی، بیماری ونیاز‌های مختص سالمندی در فشار‌های اقتصادی بیشتر خرد می‌شوند.

این فعال مدنی می‌گوید: کانون بازنشستگان کشوری تبدیل شده به بنگاهی شکست خورده‌ای که با اقدامات ناکارآمد، گامی در جهت بهبود کیفیت خدمت به بازنشستگان برنمی دارد. دولت در افزایش حقوق‌های بازنشستگان بر سر حداقل بگیران منت می‌گذارد که ۵۹ درصد افزایش حقوق داشته است این در حالی است که حقوق بخش کثیری را ۲۰ درصد افزایش داده یعنی کمتر از تورم تا بتواند حقوق حداقل بگیران را افزایش دهد و در اصل بودجه‌اش را از جیب خود حقوق بگیران تأمین کرده و از اعتبارات دولتی چیزی به میان نیاورده است.

حق شنو معتقد است: این وظیفه کانون بازنشستگان است که در این موارد از حقوق بازنشسته‌ها دفاع کند و نه اینکه در جلسه با دولت به فکر زد و بند‌های سیاسی و اقتصادی باشد. این نهاد باید به فکر احقاق حق بازنشسته‌ها باشد و لاغیر.کارمندان کشوری که در حال حاضر مشغول به کار هستندبا نفوذ در دولت حقوق خود را دریافت میکنند اما بازنشستگان با کوتاه شدن دستشان از تصمیمات دولتی نماینده ای جز کانون های بازنشستگان ندارند اما این کانون ها هم با بی کفایتی از انجام وظایف خود شانه خالی می کنند.

منبع: ایسنا
 • ناشناس ارسالی در

  خجالت .خجالت.خجالت...البته اگه دل داشته باشی.انسان باشی...حب پول پرستی ووسوسه شی طانی چشمان تان راکورکرده وباعینک بدبینی نگاه میکنید...چون درونتان پرازخباثت است نمیتوانیدواقعیت راببینید.بخورید کیف کنید ماهاشکرخدابه اب باریکه عادت کرده ایم..وا ی به حالتان روزی به حال مابیافتید.به وله ی زن ودخترتان راجهت سیری شکم به حراج میگ دارید.بامیدانروز.مال مااین نیزبگذردچون ز مین گرداست

 • حسن ارسالی در

  سلام.. ننگ بر شما که ثروت مردم رو به تار اج می برید اختلاس می کنید دزدی می کنید به حق حقوق ما که رسیده هزار نفر از *****-ها باید نظر بدن مخالفت کنند ننگ بر شما ها

 • ناشناس ارسالی در

  لطفا آقایان نماینده کانونهای کارگری لطفا لطفاً لطفاً مثل سالی که به نکبت پشت سر گذاشتیم زیر بار مستبدانه وزیر و همیارانش ان نروید ومتفق شوید واگر قرار باشه بدون در نظر گرفتن تورم و معیشت هیچ سندی امضا نکنید ،تمام کارگران و بازنشستگان پشت شما هستند ،اگر زیر بار نرفتید بیشتر راضی هس تیم از شما تا اینکه به زور وترس وجبر وزی ر بخواهید سندی را امضا کنید و باعث فلاکت همه بشود ،ما پشت شما هستیم چشمات هم زیر بار نروید باید حقی که پار سال از ما پای مال کردن. امثال خودشان مجبور به جبران آن شوند،

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها