|
کدخبر: 318625

قیمت طلا/ شمش طلا/ بازار طلا

خبر فوری درباره حراج مرحله دوم شمش طلا + جزئیات

در مرکز مبادله ارز و طلای ایران، دومین حراج حضوری شمش طلا روز چهارشنبه ۴ بهمن ماه برگزار می‌شود.

اقتصاد خبر فوری درباره حراج مرحله دوم شمش طلا + جزئیات

در جلسه دوم حراج حضوری شمش طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران، که در روز چهارشنبه ۴ بهمن ماه برگزار خواهد شد، شمش طلا به فروش عرضه خواهد شد. در جلسه اول حراج که هفته گذشته برگزار شده بود، ۱۰ شمش طلای یک کیلویی به فروش رسید.

فعالان بازار طلا و سکه، آغاز حراج شمش طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران را اقدام مهم و اثر گذار بانک مرکزی در کاهش التهابات بازار طلا و سکه می دانند.

بر اساس شیوه ‌نامه نحوه برگزاری حراج حضوری شمش طلای استاندارد در مرکز مبادله ارز و طلای ایران شماره BA/۰۲۱۱۰۲/۰۰۲ مورخ ۲ بهمن ماه ۱۴۰۲، دومین جلسه حراج شمش طلای استاندارد در روز چهارشنبه مورخ ۴ بهمن ماه ۱۴۰۲ انجام می شود.

طبق اعلام مرکز مبادله ارز و طلای ایران، زمان جلسه حراج از ساعت ۱۲:۰۰ الی ۱۶:۰۰ است. ضمن اینکه وجه الضمان مبلغ ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال ( ۳،۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال) به ازای هر قطعه شمش طلای استاندارد است.

متقاضی خرید می تواند تا ساعت ۱۶ روز سه شنبه مورخ ۳ بهمن ماه ۱۴۰۲ مبلغ وجه الضمان را پرداخت کند.

گفتنی است، مبلغ وجه الضمان باید نزد بانک ملی ایران، شعبه بانک کارگشایی مرکز و به شماره حساب مرکز مبادله ارز و طلای ایران پرداخت شود.

آغاز حراج آنلاین شمش طلا از هفته آینده

بالسینی درباره قیمت فروش ۱۰ شمش یک کیلویی در حراج گفت: قیمت ها بسیار نزدیک به بازار بود. براساس مکانیزم عرضه و تقاضا قیمت تعیین شد.

سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلا اعلام کرد که حراج های آنلاین از هفته آینده آغاز خواهد شد و حراج حضوری در هر هفته یک روز برگزار می‌شود. در حراج ، نمایندگان بانک مرکزی، بانک کارگشایی، مرکز مبادله و اتحادیه طلا و جواهر مسئولیت اجرای آن را برعهده داشتند.

سخنگوی مرکز مبادله با تاکید بر استقبال خوب از اولین حراج، افزود: خریداران شمش‌های طلا از چهار گروه تولیدکنندگان طلا و جواهر در رسته های مختلف بودند.

آخرین جزئیات درباره حراج هر قطعه شمش طلا

شروع جلسه ساعت ۱۲ اعلام شد و وجه الضمان برای هر قطعه شمش طلای استاندارد مبلغ ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بوده است.

متقاضیان خرید باید تا ساعت ۱۶ روز سه شنبه مورخ ۲۶ دی ماه ۱۴۰۲ مبلغ وجه الضمان را پرداخت کرده باشند. این مبلغ باید به شماره حساب مرکز مبادله ارز و طلای ایران در شعبه بانک کارگشایی مرکز بانک ملی ایران واریز شده باشد. قیمت مبادلات طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و مبادلات بر اساس پیشنهاد قیمت خریداران و پذیرفته شدن آن توسط فروشندگان صورت می‌گیرد.

متقاضیان خرید شمش طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران شامل فروشندگان عمده شمش طلا دارای پروانه کسب معتبر، تولیدکنندگان و سازندگان فعال مصنوعات طلا دارای پروانه کسب معتبر و خرده‌فروشان طلای آب‌شده دارای پروانه کسب معتبر هستند.

مدارک مورد نیاز برای خرید شمش طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران شامل اصل نامه درخواست شرکت در حراج، اصل کارت ملی، اصل پروانه کسب و اصل فیش بانکی واریز وجه الضمان، اصل گواهی امضا نزد دفاتر اسناد رسمی به نام مرکز مبادله ارز و طلای ایران و آخرین آگهی روزنامه رسمی (ویژه اشخاص حقوقی) است.

ورود بانک مرکزی به بازار طلا و سکه و حراج شمش طلا

مقایسه عرضه طلا و سکه در دوران فعلی با دوران مدیریت آقای سیف در بانک مرکزی و پیش فروش سکه در آن زمان، فرض متفاوتی است. در آن زمانی که سکه پیش فروش می‌شد، اصلا سکه‌ای برای فروش وجود نداشت و این عملیات به صورت آتیه صورت می‌گرفت. در حالی که در حال حاضر، طلا در حراج‌های مرکز مبادله ارز و طلا به فروش می‌رسد و در خزانه بانک‌ها، به خصوص بانک کارگشایی بانک ملی، طلا وجود دارد.

در صورتی که حراج آنلاین باشد، معاملات در مرکز مبادله ارز و طلا انجام می‌شود و تحویل طلا در بانک کارگشایی انجام می‌شود. اما اگر حراج فیزیکی باشد، خود بانک کارگشایی مسئول برگزاری حراج فیزیکی است. بنابراین، در هر دو حالت، طلا وجود دارد و معاملات بر روی طلای موجود در خزانه بانک‌ها انجام می‌شود.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها