|

بخوانید :

کدخبر: 272037

بازگشایی نمادهای استقلال و پرسپولیس به نفع بازار سرمایه است؟

امروز اعلام شد که نماد استقلال فردا چهارشنبه ۲ شهریور ماه بازگشایی می‌شود. مهدی حاجی وند کارشناس بازار سرمایه و نویسنده کتاب خصوصی سازی فوتبال در اولین پادکست نبض بورس به این پرسش پاسخ داد که آیا بازگشایی نماد‌های استقلال و پرسپولیس به نفع بازار سرمایه است؟

اقتصاد بازگشایی نمادهای استقلال و پرسپولیس به نفع بازار سرمایه است؟

امروز اعلام شد که نماد استقلال فردا چهارشنبه ۲ شهریور ماه بازگشایی می‌شود. مهدی حاجی وند کارشناس بازار سرمایه و نویسنده کتاب خصوصی سازی فوتبال در اولین پادکست نبض بورس به این پرسش پاسخ داد که آیا بازگشایی نماد‌های استقلال و پرسپولیس به نفع بازار سرمایه است؟

مهدی حاجی وند در این باره گفت: همان طور که می دانید سالیان سال بود که بحث واگذاری استقلال و پرسپولیس در لیست واگذاری سازمان خصوصی سازی به عنوان متولی واگذاری شرکت های دولتی مطرح بود تا اینکه سال گذشته در ۱۵ اسفند پذیره نویسی این دو باشگاه انجام شد و البته استقبال خیلی گرمی هم از سوی هواداران و سهامداران از این پذیره نویسی صورت نگرفت و در مجموع بعد از این پذیره نویسی قرار بود که تقریبا در بهار امسال نماد این دو باشگاه پس از انجام امور مربوط به ثبت بازگشایی شود که این اتفاق رخ نداد.

وعده تیر، مرداد و حالا شهریور داده شد و باید چشم انتظار این باشیم که ببینیم آیا این دو نماد معاملاتی بازگشایی خواهند شد یا نه؟

اما همان قدر که این دو باشگاه در مستطیل سبز دارای حاشیه هستند به نظر می رسد که در تالار شیشه ای هم حواشی شان دست کم از زمین فوتبال نباشد. قراردادهای این دو باشگاه، نتیجه مسابقات آن ها، بدهی هایی پنهان و بین المللی و مشکلات حقوقی و خیلی از موضوعات دیگری که دارند، اینها مسائلی هست که قطعا بازگشایی نماد این دو باشگاه را در بازار پایه و نارنجی فرابورس تحت تاثیر خود قرار می دهد.

در خصوص بازگشایی این دو نماد هم فرض را بر این بگیریم که همه این اما و اگرها کنار برود و ما شاهد بازگشایی این دو نماد باشیم باید ببینیم که این هندوانه در بسته بازار سرمایه در روز بازگشایی چه استقبالی از آن می شود؟

برخی معتقدند که با توجه به مشکلاتی که این دو باشگاه دارند و استقبال سردی که از پذیره نویسی آن ها انجام شد ما در روز بازگشایی دو نماد استقلال و پرسپولیس شاهد صف های فروش و عرضه های سنگین خواهیم بود. در مقابل برخی معتقدند که کسانی که سهام این دو باشگاه را خریداری کرده اند از روی عشق و علاقه آمدند و این سهام را نگهداری می کنند. من فکر می کنم که اگر تدابیری بیاندیشیم و فرهنگسازی کنیم بازارگردان ها وظایف خود را به خوبی انجام دهند و البته شرایط کلی بازار سرمایه متعادل و مثبت باشد به نظر می رسد که روزی که این دو نماد بازگشایی شود خیلی هم شاهد صف های فروش سنگینی نباشیم. ضمن اینکه این را هم اضافه کنیم که از پذیره نویسی که اتفاق افتاد بخش قابل توجهی را حقوقی ها خریدند و این حقوقی ها قطعا در روزهای اول فروشنده نخواهند بود.

اما اثرگذاری این دو باشگاه در کلیت بازار سرمایه را می توانیم بگوییم با توجه به حجم و ارزش کمی که این دو باشگاه در بازار سرمایه دارند خیلی کلیت بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار ندهد و هیجانات مستطیل سبز و بازی فوتبال قطعا در بازار سرمایه نسبت به این دو باشگاه دیده نخواهد شد.

مگر اینکه برخی بخواهند بیایند حالا این سهام را به دلایل خاصی و سیت های مدیریتی بخرند ولی در مجموع تاثیری که روی کلیت بازار سرمایه می تواند بگذارد از این بابت هست که به هر حال یک صنعت جدید به بازار سرمایه اضافه می شود و شاید بتواند در بلندمدت زمینه ای بسازد که سایر باشگاه ها و تیم های ورزشی هم به بازار سرمایه بیایند و از این جهت بازار سرمایه در جمع فوتبالی ها و علاقمندان به ورزش بیش از پیش همه گیر شود و مورد توجه قرار گیرد و به گسترش فرهنگ و ادبیات بازار سرمایه در کشورمان به ویژه در بین ورزشی ها این مقوله کمک کند.

 

منبع: نبض بورس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...