|

بخوانید :

کدخبر: 245472

دریافت مالیات از رستوران ها قانونی است؟

رییس اتحادیه صنف دارندگان رستوران و سلف سرویس‌های تهران می‌گوید دریافت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده در رستوران‌ها اقدام قانونی است، ولی با آن موافق نیستیم چون مردم نباید برای قوت غالب مالیات پرداخت کنند.

سید علی‌اصغر میرابراهیمی در پاسخ به این سوال که آیا ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده که در رستوران‌ها از مشتری دریافت می‌شود اقدامی قانونی است یا خیر؟ گفت: دریافت مالیات بر ارزش افزوده توسط رستوران‌هایی که جواز کسب دارند، چلوکبابی‌ها و همچنین فست‌فودهای زنجیره‌ای اقدامی قانونی است.

وی ادامه داد: آن دسته از رستوران‌هایی که مالیات دریافت می‌کنند باید گواهی مالیات بر ارزش افزوده ارایه کنند. رستوران‌ها و چلوکبابی‌ها این گواهی را دارند و به مردم ارایه می‌کنند. ولی متاسفانه برخی از سفره‌خانه ها و فست فودی‌ها اقدام به این کار نمی کنند.

رییس اتحادیه صنف دارندگان رستوران و سلف سرویس‌های تهران اضافه کرد: ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده در قانون مصوب شده است و تعیین دریافت یا عدم دریافت آن دست صنف رستوران داران نیست. ما نیز با آن موافق نیستیم و معتقدیم  نباید بر روی قوت غالب مردم مالیات تعیین شود. ولی قانون معتقد است چون  مواد غذایی طبخ و فرآوری می شوند، باید دریافت شود.

وی با اشاره به اینکه برای مثال از نوشابه سه بار مالیات برارزش افزوده دریافت می شود، گفت: وقتی شرکت تولید کننده، مواد اولیه تولید نوشابه را وارد می‌کند مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می‌کند. وقتی آن شرکت نوشابه را به رستوران‌ها می‌فروشد این مالیات را دریافت می‌کند. رستوران ها نیز به هنگام فروش آن این مالیات را اعمال می‌کنند. یعنی از نوشابه ۳ بار این مالیات دریافت می‌شود که عملا کار اشتباهی است.

 

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...