|
کدخبر: 182047

درهم دلار را ارزان کرد

در معاملات امروز حباب سکه قدری بزرگ شد و درهم امارات به زیر ۶ هزار و ۷۰۰ تومان بازگشت و موجب شد قیمت دلار افت کند.

اقتصاد درهم دلار را ارزان کرد

قیمت دلار آمریکا برای ساعاتی از معاملات روز گذشته بالای مرز ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومانی قرار گرفت، اما نتوانست این مرز را تا انتهای روز حفظ کند و در آخرین ساعات مبادلات روی قیمت ۲۴ هزار و ۴۵۰ تومان قرار گرفت. تحلیل‌گران مرز ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان را دارای اهمیت زیادی می‌دانند و معتقدند قرار گرفتن دلار بالای این مرز می‌تواند انتظارات افزایشی را در بازار تقویت کند. در نتیجه اگر قیمت دلار بالای این سطح قرار گیرد و پایدار بماند احتمالا افراد بیشتری دلار می‌خرند، زیرا انتظار افزایش قیمت را خواهند داشت.

قیمت دلار آمریکا در شروع معاملات امروز روی قیمت ۲۴ هزار و ۳۴۰ تومان و ۱۱۰ تومان پایین‌تر از نرخ عصر روز گذشته قرار داشت. نرخ دلار در ادامه قدری افزایش یافت اما دوباره افت کرد و در پایان معاملات نیمه اول روز روی ۲۴ هزار و ۳۴۰ تومان قرار گرفت. در نتیجه دلار صبح امروز نتوانست به بالای مرز ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان بازگردد.

از نظر تحلیل‌گران بازگشت درهم به زیر سطح ۶ هزار و ۷۰۰ تومان می‌توانست موجب شکل‌گیری نیروهای کاهشی در بازار دلار شود. درهم امارات معاملات امروز را با قیمت ۶ هزار و ۷۰۰ تومان آغاز کرد و در پایان معاملات نیمه اول روز روی ۶ هزار ۶۸۰ تومان قرار گرفت. احتمالا بازگشت درهم به زیر ۶ هزار و ۷۰۰ تومان در افت قیمت دلار موثر بود.

نزدیک شدن به پایان مذاکرات و افزایش دامنه نوسان نرخ دلار

در ماه‌های اخیر یکی از مهم‌ترین مسائل تاثیرگذار بر قیمت دلار روند مذاکرات وین برای احیای برجام بوده است. بر اساس اظهار نظرهای طرفین، مذاکرات در حال نزدیک شدن به نقطه پایانی است و احتمالا طرف آمریکایی در آخرین مراحل مذاکرات سعی در امتیاز گرفتن خواهد کرد و بروز قدری تنش در روند کلی کاملا محتمل به نظر می‌رسد.

اما نکته قابل توجه این است که مجموع نیروی‌های موجود در بازار ارز بهتر از هر تحلیل‌گری روند بلند مدت قیمت دلار را پیش‌بینی می‌کنند و معاملات خود را بر همان اساس انجام می‌دهند. قبل از حصول توافق احتمال دارد که دامنه نوسان نرخ ارز به واسطه جوسازی نوسان‌گیران افزایش یابد، اما جهش نرخ ارز به یک مسیر بالاتر یا پایین‌تر چندان محتمل نیست. اطلاعات رفته رفته به بازار راه پیدا می‌کنند و نرخ ارز به سمت مقدار تعادلی نزدیک می‌شود.

نوسان سکه حول مرز حساس

قیمت سکه امامی روز گذشته تحت تاثیر افزایش قیمت دلار از مرز ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عبور کرد و روی ۱۰ میلیون و ۵۴۰ هزار تومان قرار گرفت. مرز ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان مرز مهمی برای سکه عنوان می‌شد. سکه در شروع معاملات امروز این مرز حساس را از دست داد و روی ۱۰ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان قرار گرفت. قیمت سکه امامی در ادامه رشد کرد و دوباره بالای این مرز قرار گرفت.

ظهر امروز نرخ دلار ۲۴ هزار و ۳۶۰ تومان، نرخ سکه ۱۰ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان و قیمت طلای جهانی ۱۷۸۱ دلار بود. (بازار طلای جهانی در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است). اندازه حباب سکه با این حساب حدود ۳.۱ درصد و بزرگتر از روز گذشته به دست آمد و به نظر می‌رسید سکه در حال مقاومت در مقابل کاهش قیمت است.

به هر روی سکه امامی معاملات نیمه اول روز را با قیمت ۱۰ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان به پایان رساند و نتوانست مرز حساس ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را تا پایان معاملات نیمه اول روز حفظ کرد.

بازار ارز

به طور خلاصه در طول معاملات امروز قیمت دلار آمریکا قدری نسبت به روز گذشته کاهش یافت. درهم امارات نیز مرز حساس ۶ هزار و ۷۰۰ هزار تومان را از دست داد و زیر آن قرار گرفت. ممکن است بازگشت درهم به زیر مرز حساس بر کاهش قیمت دلار اثر گذاشته باشد. سکه امامی در ابتدای امر مرز حساس ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را از دست داد، در ادامه آن را پس گرفت، اما نتوانست آن را تا پایان معاملات نیمه اول روز حفظ کند.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...