|
کدخبر: 139234

پیش ‌بینی قیمت طلا برای امروز ۱۳ آذر

قیمت طلا گرمی ۱۸ عیار در بازار آزاد دیروز، یک میلیون و ۱۰۷ هزار تومان معامله شد. همچنین نرخ سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید به ۱۱ میلیون و ۸۵۰ هزارتومان رسید. امروز برای طلا چه پیش‌بینی‌هایی می‌شود؟

سید محمود فضل آذر شربیانی، بازرس هیأت مدیره اتحادیه طلای تهران معتقد است: پیش‌بینی می‌شود نرخ طلا امروز روند ثابت دارد. انس جهانی طلا همپای نرخ دلار کاهش پیدا کند نرخ طلا در بازار ایران به کمتر از یک میلیون تومان می‌رسد.

دنیای اقتصاد هم در این مورد نوشت: «مایکل هیوسون، تحلیلگر ارشد بازارها در CMC Markets UK در مورد وضعیت فعلی بازار طلا گفت: این احتمال کاملا وجود دارد که تورم افزایش پیدا کند و همین موضوع سبب شده است تا طلا دوباره برای آزمایش مرز مقاومتی ۱۸۳۵ دلاری خیز بردارد.»

فضای انبساطی اقتصاد جهانی و نرخ‌های بهره نزدیک به صفر با همراهی بسته‌های حمایتی توسط دولت‌های مختلف، تاکنون سبب شده تا طلا از ابتدای امسال میلادی تاکنون رشد ۲۰ درصدی را به ثبت برساند. البته سال ۲۰۲۰ میلادی دو روی متفاوت برای طلا داشت.

طلا در بخش ابتدایی، رالی صعودی پرسرعتی را تجربه کرد و حتی توانست وارد هزاره سوم قیمتی خود شود اما پس از انتشار اخبار امیدوارکننده درباره واکسن، این فلز ارزشمند در ماه نوامبر بدترین عملکرد خود در چهار سال اخیر را با افت ۳۷/ ۵ درصدی رقم زد. اخبار جدید حاکی از آن است که بریتانیا نخستین کشوری است که رسما واکسن شرکت فایزر را تایید و برای توزیع آن نیز برنامه‌ریزی کرده است.

به نظر می‌رسد واکسن زودتر از آن چیزی که پیش‌بینی می‌شد در اختیار مردم قرار بگیرد. با توجه به عملیاتی شدن قریب‌الوقوع توزیع واکسن و فرآیند ایمن‌سازی، این احتمال وجود دارد که بانک‌های مرکزی اقدامات اولیه‌ای را برای تغییر سیاست‌های انبساطی آغاز کنند. البته با توجه به اینکه هنوز در واقعیت این تعداد بیماران کرونایی است که افزایش می‌یابد احتمال تغییر سریع سیاست‌های بانک‌های مرکزی پایین است ولی آغاز گمانه‌زنی‌ها برای افزایش نرخ‌های بهره به‌خودی‌خود می‌تواند ضربه جدیدی به نرخ طلا وارد کند.

 

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر