|
کدخبر: 136167

اظهارات دژپسند درباره رسوب کالاها در گمرگ

وزیر اقتصاد گفت: کالاهایی که در بنادر و پایانه‌ها هستند و اظهار نشده اند، یا دنبال حل مشکل منشا ارز خود هستند و یا مشکلاتی نظیر ثبت سفارش دارند که این امر، بحث گمرک و رسوب آن نیست.

اقتصاد اظهارات دژپسند درباره رسوب کالاها در گمرگ

 فرهاد دژپسند با بیان این که رسوب کالا در گمرک‌ها وجود ندارد و گمرک‌ها و وزارت صمت به دنبال ترخیص کالا با سرعت بالا هستند افزود: از همه فعالان اقتصادی و سیاسی خواهش می‌کنم در اظهار نظرهای خود رعایت انصاف را بکنند چراکه هر دستگاه نظارتی و تحلیلی که به موضوع ترخیص کالاها ورود کرده، دیده است که دولت هیچ نفعی از رسوب کالا در گمرک نمی‌برد.

وی ادامه داد: اگر کالایی در گمرک بماند هم وارد‌کننده اذیت می‌شود و هم دولت بواسطه کمبود عرضه در بازار دچار مشکل می‌شود به‌ویژه اینکه بسیاری از این کالاها جزو مواد اولیه تولید، لوازم یدکی یا کالاهای ضروری است و بنابراین خود ما هم برای ترخیص این کالاها لحظه شماری می‌کنیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: همیشه یک اشتباه اتفاق افتاده است و آن اینکه، کالایی که در بنادر یا پایانه‌های کشور هستند را به عنوان کالای گمرکی تلقی می‌کنند درحالیکه کالایی در گمرک طبقه بندی می‌شود که اظهار گمرکی آن صورت گرفته باشد و بعد از اظهار گمرکی است که کالا در صف ترخیص قرار می‌گیرد.

دژپسند گفت: کالاهایی که در بنادر و پایانه‌ها هستند و اظهار نشده‌اند یا دنبال حل مشکل منشا ارز خود هستند و یا مشکلاتی نظیر ثبت سفارش دارند که این امر، بحث گمرک و رسوب آن نیست.

وی با اشاره به مصوبات ابلاغی متعدد دولت در خصوص کالاهای رسوب شده در گمرک‌ها گفت: این موضوع نشان می‌دهد که دستگاههای دولتی از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک‌های کشور همگی به دنبال این هستند که کالاهایی که وارد گمرک‌ها می‌شوند در نخستین فرصت با سرعت بالا ترخیص شوند.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر