|
کدخبر: 128836

اما و اگرهای ارزانی مرغ

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه اگر ارز لازم برای تامین نهاده‌ها جهت تولید مرغ تخصیص یابد و نشتی، انحراف و امضای طلایی در توزیع نهاده‌ها نباشد نرخ مرغ کاهش می‌یابد، گفت: زمزمه واردات مرغ در صورت کمبود شنیده می‌شود و شاید برخی رانت‌ها از واردات سود می‌برند در سال جهش تولید هم دنبال تحقق همین موضوع باشند.

اقتصاد اما و اگرهای ارزانی مرغ

حبیب اسدالله نژاد در پاسخ به اینکه چرا نرخ مرغ در روزهای اخیر با افزایش مواجه شده است؟ اظهار کرد: به دلیل عدم برنامه‌ریزی درست در ماه‌های قبل و عمل نکردن به وعده‌ها در خصوص تامین نهاده‌های مورد نیاز واحدهای تولیدی، نرخ مرغ افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: درحال‌حاضر قیمت مرغ زنده در بازار ۱۷ تا ۱۷ هزار و ۵۰۰تومان و مرغ گرم نیز ۲۵ تا ۲۵ هزار و ۵۰۰تومان است. این نرخ واقعی و تمام شده مرغ با شرایط موجود است. یعنی حتی اگر ۵۰ درصد نهاده‌های مورد نیاز مرغداری‌ها با قیمت‌های مصوب تامین شود، قیمت‌های مذکور نرخ واقعی مرغ است. اما نکته قابل توجه این است که ۵۰ درصد نهاده‌های مورد نیاز مرغداری‌ها توسط دولت تامین نمی‌شود و آنها مجبور هستند که حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد نهاده مورد نیاز خود را از بازار آزاد با قیمت‌های گزاف تهیه کنند.

فروش مرغ کیلویی ۲۵ هزار تومان تخلف نیست

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی اضافه کرد: فروش مرغ گرم با نرخ ۲۵ هزار تومان تخلف نیست و نرخ تمام شده مرغ برای مرغداران است. اگر نهاده دولتی تامین شود نرخ مرغ کاهش می‌یابد و اگر همین مقدار هم به‌دست تولیدکنندگان نرسد نرخ مرغ افزایش خواهد یافت.

نهاده‌ها چگونه سر از بازار سیاه در می‌آورند؟

وی در ادامه تصریح کرد: نهاده‌های دامی به اندازه کافی وارد و در کشور وجود دارد اما در توزیع آنها تخلفاتی صورت می‌گیرد و نشتی دارد. همین نشتی و شاید سودجویی‌ها و امضاهای طلایی برای نهاده‌ها باعث شده بخش زیادی از این نهاده‌های وارداتی از چرخه توزیع دولتی خارج شود و سر از بازار سیاه در آورند. نهاده هایی که در بازار سیاه هستند همه وارداتی بوده و با ارز ۴۲۰۰ تومانی ثبت سفارش شده‌اند. دستگاه هایی که وظیفه تامین وتوزیع نهاده‌ها را دارند باید پاسخگو باشند که چگونه نهاده‌های دولتی وارد بازار سیاه می‌شوند.

اسدالله نژاد افزود: کارگروه تنظیم بازار با علم براینکه نرخ تمام شده مرغ زنده برای مرغداران ۱۷ هزار تومان است، هنوز نرخ واقعی آن را اعلام نکرده که اگر این رویه اصلاح نشود بالا رفتن نرخ مرغ به بحران و کمبود تبدیل خواهد شد که زیبنده کشوری نیست که هفتمین تولید‌کننده جهان بوده و ظرفیت صادرات بیش از یک میلیون تن مرغ را دارد.

وی به زمزمه واردات مرغ در صورت بروز کمبود اشاره و اظهار کرد: شاید برخی رانت‌ها در دستگاه‌ها که از واردات سود می‌برند در سال جهش تولید هم دنبال تحقق همین موضوع باشند. اما باید گفت ارزی که برای واردات یک قطعه مرغ اختصاص می‌یابد، اگر به سمت نهاده‌ها رود می‌تواند نرخ هر کیلو گرم مرغ را به شرایط قبل بازگرداند.

 اسدالله نژاد در پایان با اشاره به اینکه ایراد در تامین و توزیع دولتی نهاده است، گفت: اگر ارز لازم برای تامین نهاده مورد نیاز جهت تولید مرغ تخصیص یابد و نشتی، انحراف و امضای طلایی نباشد، این مشکلات هم نخواهد بود.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر