|
کدخبر: 126032

منتظر ثبات در بازار مسکن باشیم؟

عضو هیات مدیره کانون انبوه‌سازان گفت: بازار مسکن بیش از آنکه از بورس تاثیر بگیرد تحت تاثیر کاهش توان متقاضیان و نرخ ارز قرار دارد؛ چراکه نوسان نهاده‌های ساختمانی ناشی از نوسانات دلار است و اگر نرخ ارز به ثبات برسد بازار مسکن پاییز آرامی را پیش رو خواهد داشت.

اقتصاد منتظر ثبات در بازار مسکن باشیم؟

سید محمد مرتضوی اظهار کرد: اگر میانگین نرخ مسکن در کل کشور را حدود ۱۰ میلیون تومان در هر متر مربع فرض کنیم یک واحد ۱۰۰ متری حدود یک میلیارد تومان نرخ دارد که خرید آن از توان اقشار متوسط نیز برنمی‌آید.

وی افزود: طی ۱.۵ ماه گذشته نرخ دلار حدود ۵۰ درصد افزایش یافته و متعاقباً نرخ نهاده‌های ساختمانی ۳۰ تا ۴۰ درصد رشد داشته است. این اتفاق بر روی نرخ تمام شده مسکن تاثیرگذار است اما در طرف تقاضا توانی برای خرید وجود ندارد. همین مسئله منجر به افت معاملات در شهریور ماه شد و احتمالا در فصل پاییز هم این روند ادامه خواهد داشت.

این کارشناس بازار مسکن درباره پیش‌بینی این بازار در فصل پاییز گفت: همانطور که گفتم همه چیز به نوسانات نرخ ارز و بستگی دارد اما افت نرخ مسکن بعید است. تنها می‌توان به کنترل نرخ مسکن در صورت ثبات بازارهای موازی امیدوار بود.

عضو هیات مدیره کانون انبوه‌سازان تصریح کرد: تقاضای واقعی مسکن تقریباً از بازار خارج شده و خریدهای کنونی توسط سرمایه‌گذاران انجام می‌شود. در وضعیت کلی عطش خرید ملک رو به کاهش است و اگر ادامه پیدا کند فروشنده واقعی چاره‌ای جز این ندارد که خود را با شرایط وفق دهد. این می‌تواند به تعادل بازار مسکن منجر شود.

به گفته مرتضوی، زمانی که نرخ دلار حدود ۲۱ هزار تومان بود میلگرد کیلویی ۸ تا ۹ هزار تومان فروخته می‌شد که هم اکنون با دلار ۲۹ هزار تومانی به کیلویی ۱۳ تا ۱۴ هزار تومان رسیده است. اگر دلار ارزان شود نرخ مصالح ساختمانی نیز کاهش می‌یابد.

قیمت مسکن در تهران متری ۲۴ میلیون تومان

 تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در شهریورماه سال ۱۳۹۹ به ۸.۵ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۸ درصد کاهش و ۲۰۳.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین بر اساس اعلام بانک مرکزی در ماه مورد گزارش، متوسط نرخ خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۲۴.۲ میلیون تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۵.۱ و ۹۱.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر