|
کدخبر: 109770

بورس مسکن باعث افزایش قیمت خانه می‌شود؟

​نایب رئیس انجمن انبوه‌سازان ضمن مخالفت با راه‌اندازی بورس املاک، گفت: ورود مسکن به بازار سرمایه و بورس باعث افزایش قیمت مسکن می‌شود.

اقتصاد بورس مسکن باعث افزایش قیمت خانه می‌شود؟

ایرج رهبر در این خصوص، اظهارکرد: تضمینی نیست که با تامین منابع ساخت‌وساز ثبات قیمت مسکن محقق شود.

وی افزود: در قبل تلاش بر این بوده که مسکن بجای وارد شدن به بازار سرمایه به بازار مصرف وارد شود چون در این صورت موجب افزایش قیمت مسکن خواهد شد بنابراین برای ورود مسکن با توجه به انتظار سود از این بخش نباید انتظار ارزان شده مسکن شود.

نایب رئیس انجمن انبوه سازان، گفت: به بهانه تامین مالی برای سازندگان و انبوه سازان نمی‌توان اطمینان داشت سرمایه و سودکلانی که از بورس به‌دست می‌آید وارد بازار مسکن شود.

رهبر بیان کرد: ورود به بازار سرمایه برای افزایش سود و سرمایه است بنابراین وقتی سرمایه وارد بورس مسکن شود قیمت‌های مسکن را افزایش خواهد داد.

او افزود: به طور مثال ورود فولاد و پتروشیمی به بورس نه تنها قیمت را کاهش نداد بلکه موجب افزایش قیمت شد پس بازار مسکن نیز با ورود به بورس قیمت‌ها را بیش از این افزایش خواهد داد.

مهدی روانشادنیا کارشناس اقتصاد مسکن نیز در این باره، گفت: با توجه به اینکه عرضه و تقاضا در بخش مسکن همخوانی ندارد، یک اشتباه در بازار مسکن، عرضه و تقاضا را از تعادل خارج می‌کند. تنها نقطه مشترک همه کارشناسان تامین سرمایه تولید مسکن است.

وی افزود: روش پیش فروش یکی از ابزارهای کمکی تامین مالی در بخش مسکن بود که سوءاستفاده هایی در این بخش صورت گرفت و قانون پیش فروش ساخت نیز مانعی برای بخش خصوصی بود بنابراین فروش متری مسکن مطرح شد.

وانشادنیا گفت: در قانون سال ۸۷ نیز برای ساماندهی تولید در بخش مسکن ابزارهای تامین مالی شکل گرفت که از صندوق‌های زمین بورس هم بعنوان آخرین طرح برون رفت از مشکل تامین مالی استقبالی صورت نگرفت. همچنین صندوق‌های مالی مسکن در بورس در ساخت‌وساز مسکن نیز کمک شایانی در فروش مسکن نداشت که اخیرا بورس مسکن راه‌اندازی شده است.

روانشادنیا افزود: در فروش متری مسکن روش‌های قیمت‌گذاری متفاوت است بنابراین مهم‌ترین مسئله قیمت‌گذاری است که باید به روشی درست در بورس وارد شود تا شاخص‌های همگن داشته باشد.

او افزود: شرایط معاملات در بازار سرمایه و مسکن باید به گونه‌ای باشد که از تشکیل حباب در بازار مسکن جلوگیری کند چراکه ممکن است بازار را از تعادل خارج کند بنابراین باید از فعالیت‌های سوداگرانه که منجر به تشکیل حباب در بازار مسکن می‌شود جلوگیری شود.

یک کارشناس بازار سرمایه نیز با حمایت از ایجاد صندوق زمین و مسکن در بورس، گفت: علاوه بر مسئله تامین منابع مالی، شفاف نبودنِ قیمت مسکن در بازار سنتی بر مشکلات مسکن افزوده است.

همایون دارابی در این خصوص، اظهارکرد: مسئله اصلی برای مردم غیرشفاف بودن بازار مسکن است و قیمت‌ها ممکن است واقعی نباشد و نمی‌توان به قیمت عادلانه در این بخش دست یافت.

بنابراین با توجه به کمبود سرمایه و شفاف نبودن بازار مسکن، بورس مسکن کلید خورده و با توجه به ۵ هزار میلیارد تومانی که در این بخش اندیشیده شده است کمک بزرگی در بخش مسکن خواهد بود.

کارشناس بازار سرمایه در ادامه، گفت: اولویت اول در بورس تامین مالی و روش‌های تامین مالی در بخش مسکن است. با توجه به مشکلات در بخش مسکن و تجربه خوب در بخش فروش اوراق مسکن ساختارهای سنتی کنار می‌رود و دست دلالان و سوداگران بازار مسکن کوتاه خواهد شد.

دارابی درباره زیرساخت‌ها در این بخش، گفت: با ورود مسکن به بورس تحریک عرضه ایجاد خواهد شد و با تامین مالی عرضه مسکن افزایش خواهد یافت بنابراین با ورود به بازار سرمایه مسکن شفافیت افزایش خواهد یافت.

در مکانیزم بازار سرمایه از طریق ابزارهای کنترلی از خرید و فروش‌های متعدد جلوگیری خواهد شد و دولت می‌تواند برای جلوگیری از معاملات غیرواقعی شفافیت ایجاد کند و از فساد در این بخش جلوگیری شود.

او در ادامه، گفت: در چندماه آینده بورس مسکن وارد پذیره‌نویسی خواهد شد و بستر خوبی برای خرید و فروش مسکن ایجاد خواهد شد.

منبع: اقتصاد نیوز
  • حسين ارسالی در

    پس چرا اجرا میشود

ارسال نظر