|

بخوانید :

کدخبر: 277396

هزینه بالای تولید مرغ در کشور

قیمت مصوب مرغ امروز اعلام شد و هرکیلوگرم مرغ برای مصرف‌کننده از ۵۹۸۰۰ تومان به ۶۳ هزار تومان رسید. درحالی که نرخ این محصول در اردیبهشت ماه امسال بیش از ۲ برابر افزایش یافته بود (ناشی از آزادسازی یارانه ها). با این وجود مرغداران هنوز از نرخ مصوب جدید (امروز) رضایت ندارند که مهم‌ترین دلیل آن افزایش هزینه تمام شده تولید مرغ است.

دلیل افزایش هزینه تمام شده در صنعت مرغداری کشور را می‌توان در عوامل مختلفی نظیر فرسودگی صنعت و عدم فعالیت در بهروه وری تولید دانست.

در سال هایی که صنعت طیور کشور نهاده‌های دامی (خوراک طیور) خود را با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌کرد، انگیزه‌ای برای افزایش بهره‌وری نداشت زیرا نرخ تمام شده پایین بدون نیاز به هیچ تلاشی محقق می‌شد اما در شرایط فعلی تنها مرغدارانی می‌توانند به کار خود ادامه دهند که بر روی نرخ تمام شده و افزایش بهره‌وری کار کرده باشند.

در این شرایط همچنین ضروری است که مرغداری‌های خرد به صورت زنجیره‌ای اداره شوند تا تولید اقتصادی داشته باشند.

قیمت مصوب مرغ ۶۳ هزار تومان شد

حبیب اسدالله نژاد، مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی در این ارتباط در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهارکرد: نرخ مصوب هرکیلوگرم مرغ برای مصرف‌کننده از ۵۹۸۰۰ تومان به ۶۳ هزار تومان تغییر کرد اما هنوز با هزینه‌های تمام شده مرغداران فاصله دارد.

وی افزود: بر اساس بررسی مرغداران درباره نرخ تمام شده با سود حداقلی، مرغ زنده باید ۴۸۵۰۰ تومان و گوشت مرغ ۶۹ هزار تومان برای مصرف‌کننده باشد.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی در واکنش به دلایل ارزانی نرخ مرغ در کشور همسایه ترکیه گفت: پایین بودن نرخ مرغ در ترکیه به دلیل ورود نهاده‌های ارزان نرخ اوکراین به این کشور است که نرخ تمام شده را به شدت کاهش داده است اما متوسط نرخ جهانی هر کیلوگرم مرغ در دنیا ۲.۳ دلار است که در صورت واردات مرغ با دلار ۳۰ هزار تومانی نرخ مرغ بالای ۷۰ هزار تومان می‌شود.

وی ادامه داد: ترکیه در حالی می‌تواند هر کیلوگرم مرغ را ۴۰ هزار تومان تولید کند که ذرت و سویای مصرفی آنها کیفیت پایینی ندارد اما نهاده‌های وارداتی در ایران کیفیت پایینی دارد زیرا میزان رطوبت آنها بالا و پروتئین پایینی دارد.

اسدالله نژاد تصریح کرد: از طرفی بیشتر واحد‌های مرغداری کشور فرسوده و نیازمند بهسازی هستند، قبل از اصلاح نظام یارانه‌ها باید برای این مرغداری‌ها فکری می‌شد.

وی اظهارکرد: برای افزایش راندمان تولید، باید اقدام به تجهیز و بهسازی صنایع مرغداری اقدام کرد که این عامل باعث کاهش ۸ درصدی هزینه‌های تولیدی می‌شد و حتی می‌توانستیم نرخ تمام شده مرغ را در کشور از ۶۳ هزار تومان فعلی، بسیار پایین تر بیاریم.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: در صورتی که تنها ضریب تبدیل تولید مرغ ۰.۲ درصد کاهش یابد نرخ هر مرغ ۱۰ هزار تومان کاهش می‌یابد.

قیمت مرغ ، کالاهای اساسی

اسدالله نژاد، گفت: برای افزایش بهره‌وری در صنعت طیور کشور، باید تولید استاندارد، ماده موثره دارو و واکسن کنترل شده و نهاده‌های دامی که به کشور وارد می‌شود کنترل کیفی داشته باشد و مرغداری‌های کشور به تجهیزات روز دنیا مجهز شوند.

وی اظهارکرد: دامپزشکی علاوه بر کنترل آلودگی‌های قارچی بر روی نهاده‌های وارداتی باید میزان پروتئین کنجاله سویا و میزان انرژی ذرت را قبل از ورود به کشور بررسی کند تا از استانداردهای جحهانی پایین تر نباشد.

نقش آمایش سرزمین در صنعت مرغداری

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به لزوم اجرای آمایش سرزمینی در ایجاد واحد‌های مرغداری کشور گفت: در گذشته برای ایجاد اشتغال در هر جای کشور اجازه ایجاد مرغداری داده ایم، درحالی که مزیت ایجاد مرغداری در برخی از استان‌های کشور وجود دارد؛ میزان عملکرد و نرخ تمام شده مرغ در گلستان، گیلان و مازندران با دیگر استان‌های تفاوت معناداری دارد.

اسدالله نژاد، با بیان اینکه بعد از آزادی‌سازی یارانه نهاده‌های دامی تولید مرغ در برخی استان‌های کشور دیگر توجیه اقتصادی ندارد گفت: تولید مرغ در استان‌های مانند اصفهان، یزد و برخی استان‌ها توجیه ندارد زیرا میزان بیماری‌ها و شرایط اقلیمی در آنجا مساعد نیست.

وی اظهارکرد: در صورتی که این موارد رعایت شود علاوه بر اینکه می‌توانیم نرخ مرغ در ایران را کاهش دهیم بلکه شرایط صادرات این محصول دوباره مهیا می‌شود و نرخ تمام شده توجیه اقتصادی برای صادرات خواهد داشت.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی تولید مرغ سایز نیز در کشور باید در دستور کار قرار گیرد به طوری که وقتی از نرخ مرغ با ارزش ۲.۳ دلار صحبت می‌کنیم منظور مرغ هایی است که ۱.۲ کیلوگرم تا ۱.۸ کیلوگرم وزن دارند.

اسدالله نژاد، گفت: مرغ‌های داری وزن کم، ضریب تبدیل بهتری دارند و نرخ تمام شده کمتری نیز خواهند داشت؛ بنابراین نرخ گوشت مرغ نیز حدود ۸ درصد کاهش خواهد داشت.ی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران بیان کرد: ایرانی‌ها از کیش و بیشتر فرودگاه‌های کشور می‌توانند برای تماشای بازی‌های جام‌جهانی به قطر بروند. بلیت نیز با نرخ ارزان به فروش می‌رسد.

وی ادامه داد: با قطر توافق کردیم برای تمامی هواپیماهای ایرانی که تردد می‌کنند، هزینه‌ای پرداخت نکنیم و این بر کاهش نرخ بلیت تاثیر خواهد داشت.

وزیر راه همچنین اعلام کرد که در سفر پوتین به تهران، روسیه ابراز علاقه‌مندی کرد تا در کریدور رشت - آستارا همکاری کند. توافق کردیم ظرف دو ماه می‌توانند در ساخت این کریدور مشارکت کنند.

 

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...