|
کدخبر: 159461

چرا مرغ برای دلالان بازار جذابی است؟

نایب رئیس اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای گفت: علیرغم افزایش ۱۰۰درصدی جذب و توزیع روغن و مرغ، اما به دلیل هجوم دلالان، این دو کالا نایاب شده و فروشگاه‌ها نیز مجبور به عرضه براساس زمانبندی هستند.

منصور عالی پور اظهار کرد: در حال حاضر کمبود کالا نداریم و فقط در دو بخش روغن و مرغ دچار مشکل هستیم؛ البته این مشکل فقط مربوط به فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیست بلکه تأمین این دو کالا برای واحدهای صنفی یعنی خواروبارفروشی‌ها هم مشکل شده است.

منصور-عالی-پور

نایب رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای افزود: بر اساس ارزیابی انجام شده از سوی اتحادیه، میزان توزیع و جذب روغن در فروشگاه‌های زنجیره‌ای نسبت به مشابه سال قبل افزایش ۱۰۰ درصدی داشته، اما با این حال کمبود روغن محسوس است.

میزان توزیع و جذب روغن در فروشگاه‌های زنجیره‌ای نسبت به مشابه سال قبل افزایش ۱۰۰ درصدی داشته، اما با این حال کمبود روغن محسوس است

وی ادامه داد: البته به دلیل نااطمینانی مردم نسبت به قیمت‌ها و موجودی کالا، مصرف خانوار به صورت احساسی تغییر کرده و از مصرف بهینه خارج شده است و مردم یک مقداری کالا در خانه انبار می‌کنند؛ اما وضعیت فعلی فقط مربوط به خرید خانوار نیست بلکه به طور کلی مجرای خروجی روغن مشکوک شده است چراکه تولید و توزیع فراتر از سال گذشته بوده و اینکه مشکل پیش آمده است نمی‌تواند صرفاً مرتبط با رفتار خانوار باشد بلکه باید بخش دلالی و قاچاق را بررسی کرد.

عالی پور گفت: وقتی وضعیت بازار به شکلی شود که عده‌ای احساس کنند می‌توانند کالا را در بخش دیگری بفروشند، واسطه گری فعال می‌شود و وضعیت فعلی کاملاً بیانگر آن است که دلالان در بازار روغن و مرغ فعال شده‌اند.

کالا در فروشگاه‌ها وجود دارد و کمبودی نداریم اما به نظر می‌رسد دلالان روغن را از فروشگاه‌ها خریداری و جمع می‌کنند. در واقع صد در صد توزیع بیشتر صورت گرفته ولی باز هم روغن کم است و مردم باید برای خرید صف بایستند.

نایب رئیس اول اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای تصریح کرد: کالا در فروشگاه‌ها وجود دارد و کمبودی نداریم اما به نظر می‌رسد دلالان روغن را از فروشگاه‌ها خریداری و جمع می‌کنند. در واقع صد در صد توزیع بیشتر صورت گرفته ولی باز هم روغن کم است و مردم باید برای خرید صف بایستند.

عالی پور تاکید کرد: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و دولت باید به صورت جدی به این بحث ورود کنند زیرا به نظر می‌رسد بخشی از کالای خریداری شده و به خارج از کشور قاچاق می‌شود.

دلیل جذابیت بازار مرغ برای دلالان

وی افزود: از سویی دیگر نیز قیمت یارانه‌ای مرغ باعث شده این بخش برای دلالان جذاب شود تا مرغ را در بازارسیاه عرضه کنند.

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و دولت باید به صورت جدی ورود کنند زیرا به نظر می‌رسد بخشی از کالایی که توسط دلالان از فروشگاه‌های زنجیره‌ای خریداری می‌شود، به خارج از کشور قاچاق می‌شود.

عالی پور گفت: فروشگاه‌ها دقت می‌کنند که روغن به دست دلال نیفتد از این رو بیشتر فروشگاه‌ها موجودی روغن را در ساعاتی از روز در قفسه‌ها می‌چینند که ساعت خرید خانوار است؛ به عنوان مثال در ساعات صبح بیشتر دلالان به فروشگاه‌ها مراجعه می‌کنند و فروشگاه‌ها مجبور هستند که چنین تدابیری بیاندیشند. از سویی دیگر باید مدنظر داشت که موجودی انبار فروشگاه‌ها محدود است و اگر دلالان روغن را خریداری کنند دیگری چیزی برای خانوار باقی نمی‌ماند. ناظر می‌بیند که روغن در سطح فروش نیست ولی نمی‌داند که اگر فروشگاه بدون زمانبندی کالا را در قفسه بچیند دلال کالا را خریده و می‌برد.

وی افزود: بازرسان سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان تعزیرات حکومتی روی سیستم توزیع نظارت می‌کنند که در حال حاضر سیستم توزیع اشکال زیادی ندارد زیرا پس از تولید، کالا به صنوف، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین میوه و تره بار ارسال می‌شود. بنابراین مشکل اصلی را دلالان و قاچاقچیان ایجاد کرده‌اند و متولیان امر همچون ستاد مبارزه با قاچاق باید به این بحث ورود کنند.

عالی پور گفت: هفته گذشته این مباحث را در وزارت صمت مطرح کردیم اما ورود وزارت صمت به تنهایی کافی نیست.

منبع: مهر
  • ناشناس ارسالی در

    اگر واقعا کمبود مرغ وروغن و نان فقط در ا یران اینجوریه گریه داره دلال وقتی میاد ک ه کمبود باشد باید وارد کرد تولیدات ما نم یتواند مرغ و روغن را پوشش دهد سهمیه ارد ناواییها را کم کرده اید ببینید صف نان قی امت است بنظر میرسد مشکل مرغ و روغن و نان حل نشود قحطی در راه است

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...