|
کدخبر: 124236

دود افزایش قیمت مرغ در چشم قارچ!

عضو هیات مدیره تولیدکنندگان قارچ خوراکی از افزایش قیمت قارچ خبر داد و گفت: تولیدکنندگان قارچ با کمبود کود مرغی مواجه شده‌اند و همین مساله قیمت قارچ را در بازار گران کرده است. اکنون هر کیلو قارچ به بیش از ۲۵ هزار تومان رسیده است.

کاهش کود مرغی در بازار این‌بار دامن تولیدکنندگان قارچ را گرفته است. این خبر را عضو هیات مدیره تولیدکنندگان قارچ می‌دهد.

این عضو هیات مدیره تولیدکنندگان قارچ خوراکی درباره چرایی افزایش قیمت قارچ گفت: از ابتدای سال تاکنون قارچ حدود ۶۰ درصد گران شده است؛ چرا که تولیدکنندگان این حوزه با نایاب شدن مواد اولیه رو به رو شده‌اند. به دلیل افزایش قیمت تمام شده مرغداران نیز دیگر جوجه‌ریزی ندارند و همین موضوع باعث شده تولیدکنندگان قارچ با کمبود کود مرغی مواجه شوند. همچنین کُلش گندم (کاه) نیز دیگر مواد اولیه برای تولید قارچ است که این مواد نیز در بازار کمیاب شده است.

محمد حسن افشار افزود: شرایط تورمی و افزایش هزینه حمل و نقل از دیگر موضوعاتی است که در گرانی قارچ نقش موثری داشته است. تولید کمپوست قارچ نیز کاهش یافته است و این واحدها نیز با حداقل ظرفیت فعالیت دارند. یک واحد کمپوست ۴۰ هزار تن ظرفیت دارد و برای تولید قارچ ۱۸ هزار تن کلش می‌خواهد؛ این در حالی است که برای خرید این مقدار کلش تولیدکنندگان نیازمند نقدینگی بالا هستند که متاسفانه بانک‌ها همراهی نمی‌کنند.

او با اشاره به قیمت قارچ اظهار کرد: قیمت هر کیلو قارچ به ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است. قیمت قارچ ۸۰۰ گرمی ۲۲ هزار و ۸۰۰ تومان فروخته می‌شود. قارچ ۴۰۰ و ۲۰۰ گرمی به ترتیب بین ۱۳ هزار و ۵۰۰ هزار تومان و شش هزار و ۷۸۰ تومان فروخته شده است. همچنین قیمت قارچ در خرده فروشی‌ها ۳۲ هزار تومان است.

افشار درباره وضعیت تولید قارچ تصریح کرد: سال گذشته بین ۴۰ تا ۵۰ تن قارچ تولید و روانه بازار شد؛ این در حالی است که امسال تولید قارچ به ۱۳ تن رسیده است.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر