|
کدخبر: 131116

آموزش و پرورش چند هزار نفر معلم جدید می‌خواهد؟

احمد حسین فلاحی با اشاره به نیاز وزارت آموزش و پرورش برای استخدام ۱۹۰هزار معلم جدید گفت: با توجه به محدود بودن ظرفیت دانشگاه فرهنگیان مجلس به دنبال استفاده از ظرفیت‌های خالی دانشگاه‌هایی چون پیام نور برای تربیت معلمان و استخدام آنها است.

نماینده مردم همدان در خصوص اینکه آیا دانشگاه فرهنگیان ظرفیت لازم برای تربیت همه معلمان مورد نیاز کشور را دارد؟ گفت: درحال‌حاضر یک چنین ظرفیتی در دانشگاه فرهنگیان وجود ندارد اما برای جبران این کمبود، برخی تصمیمات بسیار مهم در کمیسیون اخذ شده که جزییات آنها به زودی رسانه‌ای می‌شود. بر اساس این تصمیمات تازه، قرار است از ظرفیت‌های خالی سایر دانشگاه‌های کشور برای تربیت معلم و دبیر استفاده شود تا به نیاز آموزش و پرورش برای استخدام ۱۹۰هزار نیروی جدید، پاسخ داده شود.

احمدحسین فلاحی در پاسخ به این پرسش که آیا معنای صحبت‌های شما این است که وظایف دانشگاه فرهنگیان برای تربیت معلم، قرار است به سایر دانشگاه‌ها محول شود، گفت: به هیچ وجه قرار نیست، تکالیف دانشگاه فرهنگیان به سایر دانشگاه‌ها منتقل شود، چرا که رسالت این دانشگاه، تربیت معلم برای سیستم آموزشی کشور است.از طرف دیگر باید قبول کرد، دانشگاه فرهنگیان با مشکلاتی چون، کمبود فضای آموزشی، نداشتن کادر علمی مناسب، فقدان پرسنل متخصص، کمبود بودجه و...روبه رو است. بنابراین به نظر می‌رسد تا زمان بالا بردن توان لجستیکی، بودجه‌ای و سخت‌افزاری دانشگاه فرهنگیان باید از ظرفیت‌های سایر دانشگاه‌ها برای تدریس و در نهایت استخدام نیروهای جدید استفاده شود.

او در بیان اینکه چرا قبل از تصویب قانون، اقدام به تامین نیازهای سخت افزاری و نرم افزاری دانشگاه فرهنگیان نشد، گفت: متاسفانه با وجود اهمیت بالای این دانشگاه، طی سال‌های اخیر با دید منفی به آن نگاه شده است. امکانات دانشگاهی که قرار است وظیفه تربیت معلمان به عنوان مهم‌ترین ارکان رشد و توسعه کشور را به عهده بگیرد در برخی مناطق در حد صفر است. در بسیاری از استان‌ها حتی ساختمانی برای پردیس‌های دانشگاه وجود ندارد. طبیعی است که با یک چنین وضعیتی نمی‌توان توقع داشت که دانشگاه فرهنگیان به همه مطالبات کشور در حوزه تربیت معلم پاسخ دهد.

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش در واکنش به این کمبودها از ماده ۲۸، بازنشسته ها، معاونان، دفترداران و...برای تدریس به دانش آموزان استفاده می‌کند. درحال‌حاضر کمبود حداقل ۱۹۰هزار معلم در کشور وجود دارد. کمبود ۱۹۰هزار معلم، عدد کمی نیست و سطح کیفی آموزش کشور را با دچار نزول می‌سازد. چنانچه برای حل این مشکل یک برنامه‌ریزی عاجل صورت نگیرد، اثرات مخربی در آموزش و پرورش کشور ایجاد خواهد کرد.

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس در پاسخ به پرسش دیگری که به غیر از دانشگاه فرهنگیان کدام دانشگاه‌های کشور قرار است برای تربیت معلم و دبیر به کار گرفته شوند، گفت: اگر در شرایط فعلی به اسامی این دانشگاه‌ها اشاره کنم، حاشیه ایجاد می‌شود. بعد هم لابی‌های متعددی در مجلس برای تغییر لیست و احیانا جابه جایی دانشگاه‌ها انجام می‌شود. اما برخی دانشگاه‌ها مثل پیام نور که کرسی‌های خالی فراوانی دارند یا اینکه پردیس‌های پر هزینه و بلا استفاده‌ای دارند و...از جمله بخش هایی هستند که می‌توان از ظرفیت‌های خالی آنها به نفع دانشگاه فرهنگیان بهره برد.

مصائب خانواده‌ها در استفاده از سامانه شاد

احمد حسین فلاحی با اشاره به مشکلات خانواده‌ها و دانش آموزان در استفاده از شاد گفت: بسیاری از اشکالاتی که در خصوص شبکه شاد از سوی معلمان، دانش آموزان و خانواده‌ها مطرح می‌شود، ایرادات درستی است. بر اساس همین مطالبات هم کمیسیون آموزش بارها از وزیر آموزش و پرورش دعوت کرد تا درباره راهکارهای ارتقای سطح آموزش آنلاین کشور بحث و تبادل نظر کند. این انتقاد وارد است که در طول تعطیلات تابستانی باید این باگ‌ها شناسایی و برنامه‌ریزی برای حل آنها در دستور کار قرار می‌گرفت که البته چنین نشد.

نماینده مردم همدان افزود: بخشی از مشکلات به نوپا بودن سامانه و بخش دیگر به دلیل جمعیت بالای دانش آموزان عضو این سامانه است. درحال‌حاضر بیش از ۱۱میلیون دانش آموز از شاد استفاده می‌کنند، درحالی که بر اساس اعلام مسئولان، این سامانه حداکثر ظرفیت سرویس‌دهی به ۹میلیون نفر را دارد. بنابراین درحال‌حاضر سامانه به ۲میلیون نفر بیش از ظرفیت حداکثری خود سرویس می‌دهد. طبیعی است که این حجم بالا در نهایت اثر خود را بر کیفیت نهایی سامانه می‌گذارد.

سخنگوی کمیسیون آموزش همچنین گفت: بخش دیگری از اشکالات شبکه شاد، مرتبط با سرعت پایین سامانه است. البته این مشکلات در مناطقی از کشور که زیرساخت‌های ارتباطی مطلوب‌تری دارند، کمتر مشاهده می‌شود اما در مناطق دیگری که سرمایه‌گذاری خوبی نشده، گزارش‌های بیشتری از مشکلات ارتباطی شاد گزارش می‌شود. به گونه‌ای که اساسا آموزش آنلاین را با اخلال مواجه کرده است. به زودی با دعوت از وزیر آموزش و پرورش به کمیسیون آموزش، تلاش خواهد شد این مشکلات پیگیری و منتقل شود.

 

منبع: اقتصاد آنلاین
  • ناشناس ارسالی در

    امشب ۱۳۹۹/۱۰/۲ معلم های بعضی دبستانهای دولتی در شهر یزد به خانوادها پیام اعتص اب دادن که این پیامشون است: سلام علیکم والدین گرامی
    به استحضار شما م ی رسانم به دلیل ناملایمتی مسئولین کشوری و استانی آموزش و پرورش نسبت به ما معلمان خرید خدمات آموزشی اعم از نپرداختن ریالی حقوق بعد از گذشت 4 ماه از سال تحصیلی و نداشتن حتی قرارداد و امنیت شغلی، علی رغم میل باطنی مجبور به تعطیلی کلاس می باشیم .

    البته بعد از تعطیلی چند روزه تا احقاق حق خود حتماً برای دانش آمو زان و فرزندان عزیز جبران خواهیم کرد.

    موفق و پیروز و سلامت باشید. 🙏

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...