|

بخوانید :

کدخبر: 208362

چرا بازار تخم مرغ متلاطم است؟

عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: در تولید سود ۱۰ تا ۲۰ درصد منطقی است و اگر نهاده های تولید برای تولیدکننده مهیا شود دلیلی بر بالا بردن قیمت ها توسط واحدهای تولیدی وجود ندارد.

اصناف چرا بازار تخم مرغ متلاطم است؟

محمد جواد عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در خصوص اصلی ترین اولویت های کمیسیون گفت: ما بحث کنترل قیمت ها، نظارت بر قیمت ها و همچنین بحث خرید تضمینی محصولات را در دست بررسی داریم و جزو اولویت های این روزها کمیسیون است.

عسکری افزود: در واقع ما پیگیر این هستیم که در یک جاهایی دولت باید به تولیدکنندگان در غالب یارانه کمک کند که فضای قیمتها مخصوصا قیمت کالاهای اساسی تثبیت شود. در این راستا سعی داریم از همه ظرفیت های موجود استفاده کنیم.

وی در خصوص ماهیت قیمت های دستوری و مخالفت تولید کنندگان این بخش به خصوص مرغداران با تحمیل قیمت ها از سوی دولت نیز گفت: اگر نهاده ها به موقع و با قیمت مشخص به تولیدکنندگان داده شود حتما روی قیمت ها تاثیر می گذارد و دیگر دلیلی برای بالا بردن قیمتها از سوی تولیدکننده وجود ندارد.

عدم توزیع به موقع نهاده توسط دستگاه متولی، نوسان قیمتها را رقم زده است

عسکری تصریح کرد: در حال حاضر دستگاه متولی نهاده را به موقع توزیع نمی کند و همین امر باعث نوسان قیمت ها شده است. در حالی که اگر در یک فضای مداوم نیازهای تولید کننده را از وارد کردن  نهاده گرفته تا ترخیص و انتقال و غیره  برطرف کنیم و در قالب یک برنامه مشخص به مجموعه تولید کننده مواد اولیه و نهاده های تولید  بدهیم ؛ تولید کننده دلیلی برای بالا بردن قیمت ندارد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: شرایط و فضای تولید باید برای تولید کننده مهیا شود تا تولید برای تولیدکننده سود داشته باشد آن هم یک سود واقعی و منطقی و نه سودهای غیر منطقی که در خصوص برخی محصولات از جمله تخم مرغ دیده می شود.

عسگری گفت: از نگاه کارشناسی سود منطقی و واقعی برای تولید کننده بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است که اگر مسیر تولید از واردات نهاده گرفته تا تخلیه بار هموار شود قطعا  تولید کننده به سود ۱۰ تا ۲۰ درصدی خود راضی خواهد بود.

منبع: بازار

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...