معاون وزیر صمت: نگران افزایش قیمت‌ها نباشید

دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: برای تنظیم بازار ماه رمضان سهمیه برنج، شکر، روغن، گوشت قرمز و گوشت مرغ را به همه استان‌ها اعلام کردیم و با نظارت و عرضه بیشتر، اجازه نمی‌دهیم مشکلی برای مصرف‌کنندگان ایجاد شود.

گسترش نیوز - عباس قبادی با بیان اینکه با آغاز صادرات، نرخ تخم‌مرغ در بازار داخلی قرار نیست افزایش یابد افزود: ​ وزارت جهاد کشاورزی و تولیدکنندگان این محصول، نیاز داخلی را در جهت تغییر نیافتن نرخ تامین می‌کنند.

وی ادامه داد: در این محصول مازاد تولید ایجاد شده و از آنجا که هم باید به فکر مصرف‌کننده باشیم و هم تولید کننده، اجازه دادیم این محصول صادر شود تا تولید برای تولیدکنندگان توجیه پذیر باشد و مرغداران کسب و کار خود را رها نکنند.

قبادی گفت: درحال‌حاضر در هر کیلوگرم، ​ نرخ تخم‌مرغ هزار تا هزار و پانصد تومان زیر نرخ واقعی است، ولی با این حال قرار نیست نرخ تخم‌مرغ افزایش یابد.

سهمیه برنج، شکر، روغن، گوشت قرمز و گوشت مرغ تنظیم بازاری استان‌ها اعلام شد

دبیر ستاد تنظیم بازار در خصوص تصمیمات اتخاذ شده برای تنظیم بازار ماه رمضان اظهارکرد: برای تنظیم بازار ماه رمضان سهمیه برنج، شکر، روغن، گوشت قرمز و گوشت مرغ را به همه استان‌ها اعلام کردیم و با نظارت و عرضه بیشتر، اجازه نمی‌دهیم مشکلی برای مصرف‌کنندگان ایجاد شود.

وی ادامه داد: بالغ بر سی هزار تن برنج سهمیه ماه مبارک رمضان است که با تزریق آن به بازار نرخ این محصول تعدیل می‌شود.

بازار کالاهای اساسی در ماه رمضان

قبادی افزود: برای کاهش نرخ خرما نیز مقرر شد تا با افزایش عرضه این محصول به بازار و ایجاد غرفه توزیع مستقیم در میادین تره بار، نرخ این محصول کنترل شود.

وی در رابطه با مرغ مازاد تولید کشور نیز اظهارکرد: برای رفع نگرانی تولید‌کنندگان مقرر شد شرکت پشتیبانی امور دام، مرغ مازاد تولید را از مرغداران خریداری کند و در زمانی که مازاد مصرف ایجاد شد این مرغ‌ها را به صورت یخ زده به بازار عرضه کند.

دبیر ستاد تنظیم بازار در خصوص افزایش نرخ پیاز نیز تصریح کرد: پیاز حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد در مقایسه با ابتدای سال، ​ افت نرخ داشته، ولی با توجه به بارندگی‌های اخیر که در فصل برداشت این محصول صورت گرفت در رسیدن این محصول به بازار وقفه ایجاد شد و این افت نرخ ادامه نیافت، ولی انتظار می‌رود در روزهای پیش رو با رسیدن این محصول به بازار نرخ آن نیز کاهش یابد.

قبادی با اشاره به واردات گوشت با ارز نیمایی نیز اظهارکرد: گوشت‌هایی که پیشتر با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده همچنان در حال توزیع به جامعه هدف است و از سوی دیگر نیز واردات این محصول در شکل جدید با ارز نیمایی ادامه دارد.

متوسط نرخ گوشت قرمز ۸۷ هزار تومان است

وی تصریح کرد: درحال‌حاضر ارز نیمایی برای واردات گوشت بین ۸ تا ۹.۵ هزار تومان و نرخ متوسط گوشت لاشه قرمز در سطح کشور ۸۷ هزار تومان است.

وی اضافه کرد: ۹۰ درصد مصرف گوشت کشور تولید داخل و ده درصد وارداتی است و برای جلوگیری از رانت و مفسده و همچنین حمایت از تولید داخلی، ​ روش واردات گوشت با ارز نیمایی در پیش گرفته شد و مشکلی نیز برای تامین گوشت مورد نیاز کشور نیست.

منبع: تسنیم

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید