کدخبر: 34406

۲۰ درصد بازار عراق در اختیار ایران است

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: سالانه ۱۲ میلیارد دلار صادرات کالا به بازار عراق داریم که می‌توان این میزان را به ۲۰ میلیارد دلار افزایش داد.

گسترش نیوز: یحیی آل اسحاق در نشست مشترک فعالان اقتصادی استان کرمان با مسئولان اتاق بازرگانی ایران و عراق افزود: دریافت سهم از بازار عراق با هدایت از دور امکانپذیر نیست و این بازار مستمر را باید با حضور در این کشور، هدایت و سرمایه‌گذاری کسب کرد.

وی با بیان اینکه اکنون زمان فعالیت اقتصادی در بازار عراق است، اظهارکرد: شرکت‌ها اگر می‌خواهند اقتصادی موفق در منطقه داشته باشند باید بازار عراق را در اولویت تجارت قرار دهند.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: بازار عراق با وجود احتمالات و مشکلات سیاسی و اجتماعی بازار مهم ایران محسوب می‌شود لذا نباید به محدودیت‌های این کشور فکر کرد.

آل اسحاق افزود: استان کرمان با صادرات ۲.۴ میلیارد دلاری، سهم آن در بازار عراق تنها ۶۰ میلیون دلار صادرات است که باید در جهت افزایش آن تلاش بیشتری انجام گیرد.

وی گفت: استان کرمان پس از یزد دومین مغز اقتصادی کشور بشمار می‌رود چرا که این استان در سابقه تاریخی خود با جنس اقتصادی عجین است.

 

**ایران تنها ۲۰ درصد بازارهای عراق را در دست دارد

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در این نشست با بیان اینکه ۲۰ درصد از بازارهای این کشور در دست ایران است گفت: کالای برند ایرانی در این کشور وجود ندارد و صادرات به عراق مشهود نیست.

سید حمید حسینی افزود: چین با ۲۳.۵ درصد شریک نخست تجاری کشور عراق بشمار می‌رود و ایران رتبه سوم صادرات به کشور عراق را در دست دارد.

وی اظهارکرد: ۱۵ درصد صادرات غیرنفتی ایران به میزان هشت میلیارد دلار به کشور عراق است و این صادرات به میزان چهار قاره برای کشور منفعت دارد.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با بیان این مطلب که بیشترین صادرات به کشور عراق اجزا و قطعات نیروگاهی و پس از آن مواد غذایی و لوازم ساختمانی است اظهارکرد: در داروسازی، کاشی و نساجی ظرفیت صادرات مناسبی در کشور وجود دارد اما نتوانستیم زمینه صادرات این کالاها را به کشور عراق فراهم کنیم.

وی با اشاره به چالش‌های بازرگانی بین ۲ کشور تاکید کرد: عراق به بهانه‌های مختلف سال‌هاست که مانع تشکیل نشست‌های رسمی کمیسیون مشترک ایران با این کشور می‌شود.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه این اتاق در کشور عراق راه‌اندازی شده است گفت: این کشور به قواعد رسمی تجاری با ایران تن نمی‌دهد لذا باید کمیسیون مشترک بازرگانی زیر نظر دولت‌های این ۲ کشور شکل گیرد.

وی افزود: بی‌ثباتی در قوانین و مقررات کشور عراق برای فعالان اقتصادی مشکل ساز شده و به همین دلیل ارتباط مناسبی با تجار خوشنام عراق برقرار نشده است.

حسینی با بیان اینکه باید روابط اقتصادی ایران و عراق را افزایش داد، عنوان کرد: باید دریافت ویزای تجاری تسهیل شود زیرا اعطای ویزای زیارتی شایسته بازرگانان این ۲ کشور نیست.

 وی گفت: بدلیل استانداردهای متفاوت، از تعداد ۱۰ کالای صادراتی ایران، تنها سه کالا تایید استاندارد عراق را دریافت کرده و مابقی مناسب برای صادرات تشخیص داده نشده است.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق پیشنهاد داد: نشست‌های منظم بین استانداران و دستگاه‌های دولتی ۲ کشور برگزار شود تا مشکلات بازرگانان به سرعت رفع شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق نیازهای روز بازار عراق را در اختیار فعالان اقتصادی قرار می‌دهد و ارتباطات را تسهیل می‌کند تصریح کرد: مرکز تجاری این اتاق در شهر بصره با ظرفیت ۳۲ شرکت و کنسرسیوم خدمات مهندسی و فنی برای ساخت مسکن در کشور عراق در حال راه‌اندازی است.

این نشست روز چهارشنبه در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان برگزار شد و همچنین در این نشست فعالان اقتصادی استان کرمان به ارائه نظرات در زمینه تجارت با کشور عراق پرداختند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جستجوی پیشرفته

تبلیغات

آخرین اخبار

شنبه, 24 آذر 1397 - 15:03