|
کدخبر: 125777

گام بلند ایمیدرو در رونق بخشی به بازار گوهرسنگ‌ها

رئیس هیات عامل ایمیدرو از برنامه افتتاح «بازارچه گوهرسنگ مشهد» تا اوایل آذر و «بازارچه گوهرسنگ تهران» تا ۱۵ اسفند امسال خبر داد.

معدن گام بلند ایمیدرو در رونق بخشی به بازار گوهرسنگ‌ها

خداداد غریب پور در جلسه شورای سیاستگذاری سنگ‌های قیمتی با بیان این مطلب گفت: پس از منویات مقام معظم رهبری درباره جلوگیری از خام فروشی سنگ‌های معدنی قیمتی و تاکید رئیس‌جمهوری بر توسعه آن، این حوزه مورد توجه بیشتری قرار گرفته است.

وی افزود: سازمان برنامه و بودجه، اقدام ایمیدرو برای توسعه گوهرسنگ‌ها را به عنوان یک کار «ارزشمند» و «خاص» تلقی کرده و آن را تایید کرد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: اقدامات صورت گرفته در حوزه گوهرسنگ ها، برای باروری کامل و استقرار آن در کشور، نیازمند پیگیری مستمر بوده و نیاز است نهادهای مربوطه همچون بانک مرکزی، گمرک و غیره حمایت کنند تا این اقدامات به نتیجه مطلوب برسد.

وی افزود: توسعه صنعت گوهرسنگ و راه‌اندازی بازارچه مشهد با حمایت آقای رزم حسینی، استاندار وقت خراسان رضوی با شتاب پیش می‌رود و امیدواریم با رای اعتماد مجلس به ایشان برای سکانداری وزارت صنعت، معدن و تجارت، این صنعت را در کشور با سرعت پیش ببریم.

اقدامات توسعه‌ای ایمیدرو برای گوهرسنگ ها

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه با همکاری و حمایت بخش دولتی و خصوصی، اقدامات مطلوبی در حوزه گوهرسنگ‌ها صورت گرفته است، گفت: اعطای تسهیلات صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی و آموزش تکنسین فرآوری در استان‌های مورد فعالیت کنونی با همکاری انجمن ها، از جمله برنامه‌های این سازمان برای توسعه گوهرسنگ هاست.

وی ادامه داد: برای تاسیس اتاق گوهرسنگ و فلزات گرانبها در فرودگاه امام خمینی، ۲ میلیارد تومان اختصاص داده شده است. همچنین، اقدامات مناسبی برای غربالگری اکتشافات ۱۰ استان در حال انجام است.

غریب پور خاطرنشان کرد: ایمیدرو نمایشگاهی برای عرضه ماشین‌آلات گوهرسنگ‌ها با حضور فعالان این حوزه در آبان و در فضای باز برگزار می‌کند.

طوفان فکری توسعه گوهرسنگ‌ها در استان ها

محمد جواد پیش بین، رئیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار سنگ‌های قیمتی ایران در این جلسه با بیان اینکه طوفان فکری در استان‌ها برای توسعه گوهرسنگ‌ها ایجاد شده است، گفت: در زمینه بازار گوهر سنگ، قرار است در هر استان کارگروه ایجاد شود. استان قم برای تاسیس بازارچه اعلام آمادگی کرده و استان خراسان جنوبی نیز زمینی برای این منظور از سازمان اوقاف دریافت کرده است.

وی افزود: اکنون در ۶ استان (خراسان رضوی، خراسان جنوبی، قم، فارس، آذربایجان غربی و همدان) خانه گوهر سنگ را راه‌اندازی کرده‌ایم و در ۴ استان دیگر (اردبیل، کرمان، اصفهان و یزد) نیز تاسیس خواهد شد.

تامین ماشین‌آلات تراش سنگ برای آموزش

محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در این جلسه گفت: برای توسعه آموزش و اجرا، ماشین‌آلات تراش سنگ و امکانات مورد نیاز برای این منظور به طور کامل خریداری شده است.

در این جلسه ویدیو کنفرانسی، ایرج موفق، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان، محمد کِشتی آرای، رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف ایران، وحید احد نژاد، عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور، ابراهیم حبیب الهی، نماینده هیات اجرایی کنسرسیوم ایجاد بازارچه صنعت سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی اصفهان، محمد سرجوقیان، معاون معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان، صابر سنایی، عضو هیات مدیره صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، امیرکامیار کاظمی، نماینده هیات اجرایی کنسرسیوم ایجاد بازارچه صنعت سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی اصفهان، قربانی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، رفیعی، نماینده ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، محمد آقاجانلو، معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو و عباس رنجبر، مدیر اکتشاف ایمیدرو حضور داشتند و به ارائه روند پیشرفت برنامه‌های توسعه این صنعت اشاره کردند.

 

منبع: شاتا

ارسال نظر