|

بخوانید :

کدخبر: 288582

تفاهم‌نامه‌ای برای ساخت مسکن حمایتی اقشار کم‌درآمد و بی‌بضاعت

تفاهم‌نامه ایجاد سرپناه مختص دهک‌های پایین و افراد نیازمند، منعقد شد.

یکی از معضلات حوزه مسکن ناهمخوانی قیمت ملک با توان خرید مردم است و به همین دلیل مسکن اقتصادی و متناسب با توان مردم در این شرایط از اهمیت بالایی برخوردار است. در این راستا اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران و سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران برای دست‌یابی به هدف جهش تولید مسکن با جلب مشارکت‌های مردمی در مسیر تسهیل‌گری اسکان‌دهی، تفاهم‌نامه‌ای را برای حمایت از دهک‌های پایین جامعه و نیازمندان و ساخت سرپناه برای خانواده‌های تحت پوشش آن سازمان، منعقد کردند.

در مراسم انعقاد این تفاهم‌نامه دکتر احمد احمدی صدر مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهر تهران، دکتر خشایار باقرپور مدیرعامل و حمیدرضا جوادی رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران و دکتر عبدالمجید رحمانی معاون رفاه و مشارکت اجتماعیِ سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهر تهران حضور داشتند و گفت‌وگوهایی را نیز در خصوص آسیب‌های اجتماعی و تبعات ناشی از نبود سرپناه برای حمایت از قشر ضعیف و بی‌بضاعت، انجام دادند.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران،

«تعاون» یک کلید واژه است

دکتر احمد احمدی صدر در مراسم انعقاد این تفاهم‌نامه اظهار داشت: «تعاون» یک کلید واژه است، مشارکت حداکثری اعضای یک جامعه در پیشرفت هر کشوری بسیار حیاتی است، همکاری با سمن‌ها و مجموعه‌هایی که عمدتا از توانایی‌های مردم بهره می‌برند، می‌تواند نجات‌دهنده وضعیت اقتصادی کشور باشد.

وی افزود: هرجا و در هرزمانی به سمت نهادهایی که پایه مردمی دارند، حرکت کردیم پیروز بوده‌ایم؛ ما از این تجارب موفق کم نداریم، مثل جنگ تحمیلی و هشت سال دفاع مقدس که توانستیم با بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی، موفق عمل کرده و دشمن را از خاک بیرون کنیم.

احمدی صدر ادامه داد: ما با انعقاد این تفاهم‌نامه قصد داریم که از تمام ظرفیت مردمی و مشارکت همه جانبه آن‌ها بهره ببریم و به دلیل ماهیت اتحادیه‌ها که بر پایه مشارکت مردم پایه‌ریزی شده است، تصمیم گرفتیم در هدف ایجاد سرپناه برای افراد بی‌بضاعت با اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران دست همکاری بدهیم.

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهر تهران عنوان کرد: عمده افرادی که با ما در ارتباط هستند قشر آسیب دیده و یا در حال آسیب هستند، در این طرح جامعه هدف ما دهک‌های پایین جامعه است که امیدواریم سهمی هرچند کوچک در ایجاد سرپناه برای این افراد داشته باشیم؛ در این طرح علاوه بر افزایش تولید مسکن به اشتغالزایی از این قشر ویژه نیز بسیار توجه شده است.

وی گفت: اطمینان دارم به پشتوانه برکت لبخند این افراد بی‌بضاعت گره از مشکلاتی که جامعه با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند، باز خواهد شد و قطعا اجرای این طرح گره‌گشای گره کور کارهای دیگر خواهد بود.

احمدی صدر بر اهمیت عقد تفاهم‌نامه همکاری با اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران تاکید و بیان کرد: عملیاتی شدن این توافقنامه بر اساس جدول زمانبندی برای ما بسیار حائز اهمیت است زیرا که مشاهده نمود بیرونی آن شهروندان را دلگرم خواهد کرد، این طرح علاوه بر تامین سرپناه در پی کارآفرینی نیز هست و طبق توافق قرار است که اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران از نیروی کاری که در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار گرفته‌اند نیز استفاده کند.

 باید بیشتر از ظرفیت‌ِ تشکل‌های مردم نهاد بهره برد

در ادامه این مراسم دکتر خشایار باقرپور مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران عنوان کرد: نقش تعاون در ایجاد و توسعه عدالت اجتماعی کاملا انکارناپذیر است و در کشور ما نیز این ساختار ریشه بسیار کهنی دارد و امیدوارم تفاهم‌نامه‌ای که منعقد می‌شود بتواند در عمل منشا اثرات خیر باشد.

وی با بیان اینکه تشکل‌های مردم نهاد، طی این سال‌ها به خوبی توانسته‌اند در آبادی و سرافرازی کشور نقش داشته باشند، عنوان کرد: با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور، باید بیشتر از گذشته، ظرفیت‌ تشکل‌های مردم نهاد مورد توجه قرار گیرد تا بتوان از تمامی ظرفیت این نهادها بهره‌ برد.

باقرپور با اشاره به اینکه در حال حاضر مقوله تهیه مسکن تبدیل به یک بحران بزرگ در کشور شده است، بیان کرد: یکی از مهم‌ترین نیازهای جامعه بشری، نیاز به سرپناه است که امیدواریم با بهره‌گیری کشور از تمامی ظرفیت‌هایی که دارد، معضل تامین مسکن حل شود، به همین دلیل ما در اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران نیز قصد داریم که با قدرت در این راستا پیش برویم و از تمام ظرفیت‌های خود در  جهت حل این چالش بزرگ بهره بگیریم.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران ادامه داد: امیدواریم در یک تعامل دوسویه با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های موجود، در شهرداری و تعاونی‌های زیر مجموعه اتحادیه، اتفاقات خوبی رقم بخورد و اتحادیه علاوه بر تبلور مسئولیت‌های اجتماعی خود، بتواند بازوی کمکی قوی برای شهرداری باشد.

وی افزود: مطابق اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، یکی از ارکان اصلی اقتصاد کشور بخش تعاون است که در سند توسعه تعاون به طور کمی ماموریت‌های اقتصادی برای آن هدف‌گذار شده است.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران در پایان گفت: ما امیدواریم از برکات ثمره اقتصادی فعالیت تعاونی‌ها، بتوانیم به آنچه که وظیفه بدیهی تمام بخش‌ها، یعنی حمایت از محرومین و قشر آسیب دیده است، عمل کنیم تا در برقراری عدالت اجتماعی مؤثر باشیم.

همچنین در این جلسه عبدالمجید رحمانی معاون رفاه و مشارکت اجتماعی سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهر تهران با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های مهم سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهر تهران، تامین سرپناه برای افراد بی‌بضاعت است، اظهار داشت: تامین مسکن یک بحث تخصصی در حیطه عمران است، پس از بررسی و جلسات متعددی که برگزار کردیم، تصمیم گرفتیم، این کار تخصصی را به اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران که از جنس مردم و براساس مشارکت‌هایی مردمی شکل گرفته و همچنین در زمینه ساخت‌وساز نیز تخصص دارد، بسپاریم.

وی افزود: براساس این تفاهم‌نامه قرار است که اتحادیه، ما را در تامین مسکن ارزان قیمت و اقتصادی یاری رساند تا بتوانیم برای افراد بی‌سرپناه محل اسکانی فراهم کنیم؛ امیدواریم که پس از عقد این تفاهم‌نامه، از ظرفیت‌های اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی برای افراد محروم و بی‌سرپناه بهره‌مند شویم.

گفتنی است که در این تفاهم‌نامه به اقشار تحت پوشش سازمان مذکور جهت اشتغال آن‌ها نیز توجه ویژه‌ای شده و قرار است که طبق برنامه‌ریزی، اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران برای پیشبرد اهداف عمرانی خود از این افراد بهره بگیرد.

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...