|
کدخبر: 145669

سنجش صدای ۳۳ هزار خودرو شهروند تهرانی

مقدم گفت:‌ ۳۳ هزار و ۸۹۳ دستگاه خودرو را مورد سنجش قرار داده‌ایم تا به نوعی الزام سنجش صدا در مراکز معاینه فنی بین شهروندان فرهنگسازی شود.

خودرو سنجش صدای ۳۳ هزار خودرو شهروند تهرانی

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای شهر تهران نتیجه سنجش صدای بیش از ۳۳ هزار خودرو در مراکز معاینه فنی را اعلام کرد.

حسین مقدم درباره انجام آزمون سنجش صدای خودروهای سواری اظهار کرد: از دهم آبان ماه سنجش صدا را در مراکز معاینه فنی خودروهای تهران اجرا کردیم؛ اگر همکارانمان در قسمت «چک بصری» متوجه خودرویی با صدای غیر متعارف شوند، قطعاً آن را با ابزار موجود می‌سنجند.

وی ادامه داد: ۳۳ هزار و ۸۹۳ دستگاه خودرو را از زمان اجرای این طرح تا روز گذشته مورد سنجش قرار داده‌ایم تا به نوعی الزام سنجش صدا در مراکز معاینه فنی بین شهروندان فرهنگسازی شود، بر این اساس تا روز گذشته ۴۱۷ دستگاه در آزمون صدا مردود شدند که تا رفع نشدن عیب خودرو، برایشان گواهی معاینه فنی صادر نشده است.

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای شهر تهران با بیان اینکه نتایج تستهای صورت گرفته در سامانه یکپارچه ملی ثبت شده است، اظهار کرد: خودروهای تهران عمدتاً خودروهای ساخت داخل هستند و در حالت نرمال، همه خودروها در حدود مجازی هستند که سازمان محیط‌زیست به ما ابلاغ کرده است یعنی همه خودروها دارای صدای استاندارد هستند مگر افرادی که اگزوز خودروی خود را دستکاری کرده یا اگزوز دچار نقص و شکستگی شده باشد بنابراین برند خودرو در این زمینه مطرح نیست و می‌تواند تویوتا یا پراید باشد.

وی افزود: برای انجام این سنجش، هیچ هزینه‌ مجزایی از مراجعان دریافت نمی‌شود، هزینه ثابت تعیین شده در مراکز معاینه فنی طبق مصوبه دولت ۴۷ هزار تومان است و ریالی اضافه‌تر بابت آزمونی دریافت نمی‌شود؛ دستگاه‌های سنجش صدا نیز بسیار دقیق، نسبتا گران نرخ و مجهز به کالیبراسیون هستند.

مقدم خاطرنشان کرد: تقاضایمان از شهروندان این است که در سیستم خودرو یا صوت آن تغییر ایجاد نکنند؛ طبق دستورالعمل تعیین شده برای مراکز معاینه فنی، وضعیت خودرو در زمان تولید را مورد پذیرش قرار می‌دهیم در واقع هر شرایطی که سازمان ملی استاندارد، سازمان محیط‌زیست و پلیس راهور تأیید کرده‌اند، در مراکز معاینه قابل قبول است بر این اساس خودروهای دستکاری شده برای دریافت گواهی دچار مشکل می‌شوند.

وی گفت: وزارت کشور یک بازه زمانی تعیین کرد تا مراکز معاینه فنی به دستگاه سنجش صدا مجهز شوند، مراکز تهران نیز از زمان تأسیس این تجهیزات را داشت و برای این امر آنها را به روز و کالیبره کرد.

منبع: تسنیم

ارسال نظر