|
کدخبر: 144400

ایمنی پراید و تیبا فرقی دارد؟

در گذشته، خودروهای ایرانی در بازار فروش را با نام پیکان شناخته می‌شدند! بعد از حذف پیکان از چرخه تولید، پراید به جای پیکان در رأس فروش خوردرو در خط تولید و فروش قرار گرفت و به سرعت زیادی پرطرفدار شد. ولی کیفیت پراید در سالهای تولید و فروش و ایمنی آن در مقایسه با سایر خوردروهای تولیدشده در کشورمان همیشه مورد سؤال بوده است.

خودرو ایمنی پراید و تیبا فرقی دارد؟

 امروزه شرکت سایپا بعد از تولید پراید توانسته است محصولات دیگری را نیز به عرصه تولید و فروش برساند. از این رو تولید پراید توسط این شرکت کم کم به نقطه پایان و توقف رسیده است. سایپا بعد از تولید و فروش بالای پراید، تمرکز خود را بر روی تولید خودروهای جدید مانند تیبا، ساینا، کوئیک و... گذاشته است.

گفتنی است که در تولید بیشتر این خودروها مخصوصا در تیبا در اصل از همان فناوری تولید پراید استفاده می‌شود و مقداری این فناوری در این تولید این خودروها در طول سالهای اخیر پیشرفته‌تر شده است. در این مقاله می‌خواهیم به مقایسه دو خوردوی پرطرفدار شرکت سایپا، پراید و تیبا بپردازیم.

اکنون که خبر توقف تولید پراید به مرحله اجرا رسیده است، تیبا، تولید ملی سایپا، به نظر می‌رسد جایگزین مناسبی برای پراید باشد. تیبا در طی این سالها هم از نظر کیفیتی و هم از نظر قیمتی توانسته است طرفداران زیادی را به خود جذب کند. با توجه به قیمت بالای خانواده پژو و سمند و توقف تولید پراید، تیبا و سایر تولیدات شرکت سایپا، خریدی مقرون به صرفه در میان خودروهای صفر کیلومتر موجود در بازار فروش خودرو هستند.

قیمت‌ دو خودروی ایرانی پراید و تیبا

در هنگام خرید خودروهای ارزان، خودروهای چینی در ابتدا انتخاب‌هایی هستند که امکان دارد به ذهن هر متقاضی خطور کند.

با وجود این بهتر است خرید mvm۱۱۰ را فراموش کنید. به فکر خرید خودروهای داخلی با کیفیت‌تر و ارزان‌تر مانند پراید و تیبا باشید، به این دلیل که این دو خودرو نیز در مقایسه با سایر خودروها دارای قیمت پایین‌تری هستند، به شکلی که این دو خوردرو را جزو ارزان ترین خودروها شناخته می‌شوند.

چنانچه یکی از این دو خودرو را انتخاب کنیم فقط سه تا پنج میلیون تومان اختلاف قیمت دارند. اما سؤال اینجاست از لحاظ فنی این دو خودرو چطور هستند؟ پراید مدت زیادی در بازار بوده است و خیلی تکراری شده است. به همین دلیل است که یک سری از افراد به دنبال اولین خودرو ایرانی سایپا بعد پراید می روند.

تفاوت ظاهری دو خودروی پراید و تیبا

در حالی که گفته می‌شود در طراحی تیبا، شاسی پراید و خانواده X۱۰۰ به کار برده شده است، اما خودروی تیبا از نظر ظاهر شکل مدرن‌تری دارد. افرادی که پشت فرمان این خودرو قرار گرفته‌اند، اظهار دارند که داشتن خودروی تیبا، به همان اندازه سواری گرفتن از پراید ارزان و مقرون به صرفه است.

 هر دو خودرو میزان مصرف سوخت کمی دارند. برای حفاظت و سرویس صاحب خودرو خیلی به دردسر نمی‌افتد. گفتنی است که برخی قطعات و لوازم یدکی پراید با برخی قطعات و لوازم یدکی تیبا به صورت اشتراکی است، ولی در زمان گزینش و خریداری یکی از این خودروها باید سختگیری و دقت بیشتری کرد. به هر حال باید این را در نظر گرفت که از هر دو این خودروها نمی توان در رانندگی خارج شهر خیلی خیلی استفاده کرد.

چه تفاوتی میان پراید و تیبا از نظر میزان ایجاد ایمنی وجود دارد؟

خودروی تیبا از جنبه ایمنی و شرایط مناسب و استاندارد یک سری امکانات مهمی دارد که موجب می‌شود در مقایسه با پراید از نظر ایمنی شرایط بهتری داشته باشد. این گونه که کارشناسان نظر داده‌اند، دو خودروی پراید و تیبا از نظر ایمنی تا حدودی متفاوت هستند. ۲ مورد از اصلی ترین تفاوت هایشان در ایمنی خودرو به این شرح است که یکی از آن ها از نظر برخورد با عابر پیاده است. طراحی خودروی پراید به شکلی است که در زمان برخورد با عابر پیاده، فرد به زیر خودرو کشیده می‌شود، در حالی که فرد باید بر کاپوت پرت بشود.

نکته دوم آزمایش ضربه از کنار است که نمی‌توان بیشتر از این چیزی که در پراید تدبیر شده آن را افزایش داد، ولی در خودروی تیبا می‌توان این شرایط را فراهم کرد. در هرحال باز هم باید به این نکته اشاره کرد که تغییرات و ظرافت های پراید و تیبا ناچیز است، اما همین مقدار کم سبب می شود تا تیبا بتواند در حیطه استانداردهای ۸۵ گانه موفق‌تر عمل کند.

استانداردهای ایمنی در خودرو تیبا و پراید

علاوه بر این کارشناسان اظهار دارند که خودروهای ایرانی از جنبه ایمن بودن و میزان کیفیت حتما مورد بررسی وکاوش واقع می‌شوند. شرکت isqi ستاره کیفی به ماشین‌ها می ‌دهد ولی در ارتباط با ایمن بودن خوردو، آن را یورو انکپ به خوردوها اعطا می‌کند. در کشور ایران خودروهای مونتاژی وجود دارند که دارای سه ستاره ایمنی هستند و مطابق شرایط در سال رتبه‌بندی آن‌ها مورد تغییر قرار می‌گیرد.

 

منبع: ایلنا

ارسال نظر