|
کدخبر: 106718

۳ راهکار اصلاح بازار خودرو

عضو شورای رقابت گفت: یکی از جدی‌ترین مشکلات بازار خودرو این است که فاصله قیمتی کارخانه تا بازار آن زیاد است و افراد با هدف کسب سود وارد آن می‌شوند.

خودرو ۳ راهکار اصلاح بازار خودرو

آلبرت بغزیان درباره چرایی افزایش نرخ خودرو در بازار و اینکه با چه راهکار و سیاست‌های می‌توان بازار خودرو را آرام کرد، تصریح کرد: وقتی یک بازار با افزایش کاذب در تقاضا مواجه می‌شود با فروش محدود خودرو نمی‌توان آن را تنظیم کرد، بدین جهت باید راهکارها و سیاست‌هایی را در پیش گرفت که تقاضای کاذب از بازار خودرو حذف شود.

وی ادامه داد: درحال‌حاضر مشکل اصلی بازار خودرو استفاده از فاصله قیمتی کارخانه تا بازار است؛ وقتی فاصله قیمتی زیادی وجود داشته باشد تقاضا برای سرمایه‌گذاری در این کالای مصرفی که اکنون سرمایه‌ای شده است، افزایش پیدا می‌کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه شرایط موجود باعث شده تقاضای واقعی در بازار مشخص و پیدا نباشد، خاطرنشان کرد: این روزها افرادی به دنبال خرید خودرو هستند که وضعیت ایجاد شده را یک فرصت برای کسب سود می‌دانند.

وی گفت: طرح‌های مختلف فروش با وجود افزایش کاذب تقاضا نمی‌تواند در بلند مدت اثرگذاری داشته باشد، از این رو توصیه می‌کنم که سه راهکار را در بازار دنبال کنند که نخستین آن افزایش نظارت بر بازار آزاد خودرو است، دومین موضوع فروش سختگیرانه خودرو و سومین نکته افزایش تولید خودرو است.

عضو شورای رقابت گفت: در مقطع فعلی که نرخ خودرو با توجه به نرخ ارز در حال افزایش است اعتقاد دارم که تمام مجموعه‌های سیاستگذار خودرو بایستی کنار هم قرار گیرند تا بتوان ضمن حل مشکلات صنعت خودرو به افزایش تولید دست یافت و البته همکاری بیشتر قطعه‌سازان با خودروسازان هم یک ضرورت است.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه طرح‌های فروش شرکت‌های خودروسازی با محدودیت هایی که برای آن لحاظ شده بود توانست عدالت را در فروش خودرو پیاده‌سازی کند، افزود: طرح‌های فروش خودرو توانست تا حدودی دست دلالان را از بازار خودرو کوتاه کند و حتی زمان ثبت نام در این طرح‌ها شاهد ثبات و یا حتی کاهش نرخ خودرو بودیم؛ ولی همه بر این امر باور هستند که چنین سیاستی طولانی مدت جواب مناسب را نمی‌دهد.

 

منبع: سایپا نیوز

ارسال نظر