|
کدخبر: 144519

اینستکس چه کمکی به خرید واکسن کرونا کرد؟

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئیس توضیحاتی درباره نقش سوئیس در فروش واکسن کرونا داد.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئیس می‌گوید کانال مالی بشردوستانه ایران و سوئیس می‌تواند یکی از گزینه‌های دولت برای انتقال منابع مالی لازم برای واردات واکسن کرونا باشد.

شریف نظام‌مافی، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئیس: کانال مالی سوئیس، ارتباطی با اینستکس که بنا بود از سوی اتحادیه اروپا اداره شود ندارد. اینستکس یک مجموعه بود که در قالب شرکت کار می‌کرد و از سوی کشورهای اروپایی برای عبور از تحریم‌ها راه‌اندازی شد اما کانال سوئیس بیش از آنکه یک مجموعه یا شرکت باشد، مجموعه‌ای مجوزها یا امکان دریافت مجوزها برای فرآیند تجاری و بانکی است.

آنطور که در دستور کار این کانال مالی آمده، با توجه به اینکه ایران در فشار تحریم‌های همه جانبه امریکا قرار دارد و از سوی دیگر، در فهرست سیاه اف‌ای تی اف نیز قرار گرفته، این احتمال وجود داشت که واردات برخی داروها به کشور دشوار شود، این کانال به منظور آن فعال شد که بتواند بخشی از تحریم‌ها را کنار زده و مجوزهای لازم برای تجارت در حوزه غذا و داروهای مورد نیاز را دریافت کند.

بانک‌هایی که در فرآیند کاری این کانال فعال می‌شوند، کاملا با بانک‌های ایرانی و شرایط تحریم آشنایی دارند. این بانک‌ها در دوره‌های قبلی تحریم نیز فعال بودند و از این رو می‌توانند در شرایط فعلی نیز کمک حال باشند. با طراحی ساز وکارهای لازم و دریافت مجوزهای مورد نیاز، می‌توان از این بستر استفاده کرد.

با توجه به بستری که این کانال به وجود آورده قطعا می‌تواند به‌عنوان یکی از گزینه‌های بانک مرکزی برای انتقال پول مورد استفاده قرار گیرد. این آمادگی در کانال بشردوستانه وجود دارد و اگر یکی از گزینه‌های ایران بوده باشد، قطعا امکان پیگیری شرایط و استفاده از این فرصت وجود خواهد داشت.

منبع: بورسان

ارسال نظر